İncelemeler

Dikkat Cthulhu Çıkabilir! – Achtung! Cthulhu Tactics İncelemesi

Ne zaman bitecek bu Cthulhu sevdası? Orası bilinmez fakat asla o kadim tanrıyı alt edemeyeceğimizi biliyoruz. Achtung! Cthulhu Tactics ortalama üstü bir uyarlama olarak dikkat çekiyor.

İngiltere merkezli ufak bir firma olan Auroch Digital tarafından geliştirilen Achtung! Cthulhu Tactics, aynı isimli masaüstü rol yapma oyunundan uyarlanarak hazırlanmış. Bir taktiksel strateji oyunu olan Achtung! Cthulhu Tactics, İkinci Dünya Savaşı’nda gizemli ve karanlık işlere kalkışan Nazi Ordusu’na karşı verdiğimiz mücadeleyi konu ediniyor.

Yıllar önce buna benzeyen Call of Cthulhu: The Wasted Land oyununu incelemiştim. Bu yıl içerisinde de Cthulhu mitosundan etkilenmiş Abandon Ship oyununa el atmıştım. Yıllar içerisinde birçok farklı Cthulhu temalı oyuna el attım fakat kesin olarak karnımı doyuran çok az oyun olmuştu. Şu an hali hazırda piyasada olan Call of Cthulhu, başarılı bir yapım olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca Sunken City ile de bu mitolojiye farklı açılardan bakabileceğiz.

Achtung! Cthulhu Tactics de bu Cthulhu çılgınlığının bir parçası. Bu aralar Cthulhu mitosu neden bu kadar fazla patlak verdi, bilemiyorum. Fakat halimden memnunum. Bu son halkanın yeni ürünü de idare eder bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Naziler Ve Çılgın Deneyleri

Hikayemiz oldukça basit ve tahmin edilebilir. Müttefikler tarafından kurulan çok gizli bir birlik, Naziler’in peşinde olduğu gizli bir araştırmayı ortaya çıkartmak için göreve yollanır. Cult of the Black Sun isimli bu gizli tarikat, tahmin ettiğiniz üzere Cthulhu dehşetini ortaya çıkarıp savaşın gidişatını değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Dört kişilik takımımızı çeşitli görevlere, taktiksel strateji tabanlı çatışmalara girerek yönlendiriyoruz. Burada dikkatimi çeken oyuna rol yapma ögelerinin bir nebze olsun başarıyla yedirilmesi oldu. Karakterler her görevden sonra belli bir tecrübe puanı kazanıyor. Seviye atladıkça elde edilen özellik puanlarıyla karakterlerimizi daha güçlü, ilerleyen dönemde daha mistik güçlerle donatılmış hale getirebiliyoruz.

Daha önce Achtung! Cthulhu’nun masaüstü rol yapma sistemine ve kutu oyununa girenler, oyuna hızlıca ısınacaktır. Alakanız yoksa bile korkmayın çünkü ilk iki bölüm fazlasıyla öğretici bir yapıda ilerliyor. Harita kontrolü ve hakimiyeti, benzer taktiksel strateji oyunlarından daha kolay.

Her bir karakterin bir tur içerisinde harcayacağı hareket puanları (Action Points) var. Hareket etmek, şarjör değiştirmek, bomba atmak ve ateş etmek için bu puanlar harcanıyor. Bir de MP olarak kısaltılmış Momentum Point barımız mevcut. Bununla da ekstra hamleler, özel güçler ve mistik büyüler aktif hale getirilebiliyor. Her tur MP barı da belli oranda doluyor. Kalabalık gruplarla girdiğiniz çatışmalarda MP kısmını kullanmaktan çekinmeyin derim. Sizi zor anlardan kolayca kurtaracak hamleler yapabiliyorsunuz.

Cephenin Arkasında

Size verilen görevlerde ilerledikçe, Nazi Ordusu’nun garip deneyleriyle daha fazla karşılaşmaya başlıyorsunuz. Birkaç bölümün ardından Cthulhu mitosunun korkunç, ne idüğü belirsiz, garabet yaratıklarıyla mücadele vermeniz gerekiyor. Bu noktadan sonra can barınız kadar, stres seviyeniz de önem kazanıyor. O ana kadar yüksek hasar alan ya da ağır saldırı altında kalan karakterlerinizin stres seviyesi belli oranda artıyor. Garabetler ortaya çıkmaya başlayınca bu stres seviyesi de fazlasıyla oynak hale gelmeye başlıyor. O yüzden sadece canınızı değil, stres seviyenizi de kontrol etmeniz gerekiyor.

Karakter diyorum fakat Achtung! Cthulhu Tactics’in bir karakter yaratma ekranı yok. Oyun size hazır olarak inşa edilmiş dört karakter veriyor. Onlarla ilerlemek zorundasınız. Seviye atladıkça ve oyunda ilerledikçe karakterler de bir hayli güçleniyor. Aynı zamanda görevlerden kazanacağınız silah ve ekipmanlar sayesinde savaş sahasında daha sözü geçen bir birlik oluşturmaya başlıyorsunuz.

Oyun taktiksel rol yapma dışına çok fazla çıkmıyor. Daha fazlasını arayanlar, özellikle Cthulhu mitosu hakkında, biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Hikayesel anlamda görev giriş ve çıkışlarında gösterilen metinler dışında pek bir senaryo yok. Amacınız cephe arkasında haldır huldur ilerleyerek orduyu yarmak ve gizemli tarikatı ortadan kaldırmak.

Ana görevler dışında, bazı ufak tefek yan görevler yapma şansınız da oluyor. Bunları iyi takip etmek gerekiyor. Ödüllendirici yapısı sayesinde, ana göreve daha güçlü karakterler ya da ekipman edinerek devam etmeniz olası.

Sonuç

Achtung! Cthulhu Tactics, taktiksel strateji türüne ne yazık ki yeni bir şeyler katmıyor. İkinci Dünya Savaşı ve Cthulhu birleşmesinden ortaya çıkan hikayelerden de biraz gına gelmeye başladı açıkçası. Zaten oyunda senaryo namına çok fazla içerik yok. Amaç daha çok görevleri başarıyla bitirip adamlarımızı kaybetmemek üzerine kurulu.

Üzerinde biraz daha zaman harcansa, uzun süre kendisini oynatabilecek bir oyun olurmuş. Ne yazık ki üzerinde durulmamış dünya kaplamaları, kendini tekrar eden animasyonlar yüzünden can sıkıyor. Sesler ve müzikler de bir hayli monoton olunca uzun oynama süresinden kısmış oluyor.

Çatışmalardan önce karakterleri serbest halde haritada dolaştırma fikri çok güzel. Bu yıl içerisinde çıkan Battletech’te bunu deneyimlemiş ve oldukça beğenmiştim. Achtung! Cthulhu Tactics bu formülü kullansa da çatışmaya düşmanlar karar verdiği için karakterlerinizi açıklık alanda kabak gibi bırakma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Keşke düşmana karşı sürpriz saldırılar yapabilseydik ya da en azından saldırı öncesinde karakterleri konumlandırabilme şansım olsaydı. Sırf bu yüzden her saldırı başladığında, ilk turumu karakterleri siperlere çekmekle uğraşıyorum. Turum da benim adıma boşa geçmiş oluyor.

Son olarak bahsetmek istediğim konu ise düşman güçlerinin her geçen bölümde anlamsız şekilde artması. Nazi askerleri yetmiyormuş gibi bir de süper Cthulhu güçlerine sahip yaratıklarla uğraşmaya başlayınca, çatışmalar anlamsız zor bir hale gelmeye başladı. Denge açısından her bir bölüm, oyuncuyu darma duman ediyor.

Achtung! Cthulhu Tactics, mitosa hakim olanlar için bir Cthulhu alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Yine de üzerinde biraz daha çalışmış olmalarını dilerdim. Uygun fiyatı (Steam üzerinde 40.00₺) ile kütüphanenize eklemek isteyeceğiniz bir oyun.

FRPNET Puanı: 6.2

Artı Yönleri Eksi Yönleri
Karakter özellik ağacı bayağı detaylı Bölümler gittikçe zorlaşıyor
Oynanabilirlik çok kolay Çatışma başlamadan karakterleri konumlandıramamak
Strateji teması mükemmel olmasa da keyif veriyor Ses, animasyon ve kaplamalarda biraz daha vakit harcanabilirdi

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Mitik Tasavvurlarının Fantastik Edebiyatta Kullanımı Üzerine - "Anadolu Korku Öyküleri" Örneği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.