Eberron

Ejderha Kristalleri

eberron-logo

Ejderha Kristalleri

Bu kristaller Eberron’un yaratılış mitlerinde adı geçen üç ejderhanın parçaları olduğu rivayet edilen taş ve kristal parçalarıdır. Siberys, Khyber ve Eberron ismindeki üç ejderhanın her biri farklı görünüş ve büyü etkili ejderha kristalleri yaratırlar. Ejderha kristalleri Eberron’un en değerli kaynakları arasındadır ve bu sebep onları birçok görevin hedefi hâline getirir.

Ejderha kristalleri sert, yarı saydam kaya ve kristal parçalarıdır. Ejderha kristallerinin içinde girdap gibi dönüp, nabız gibi atan, renkli damarlar bulunur. Bu damarlar ejderha işaretlerinin şekillerine sahiptirler. Yarı saydam olsalar da, içlerindeki damarlarda dolaşan renk onlara farklı bir görünüş verir (canlıymış gibi dururlar).

Siberys kristalleri Eberron’u sarmalayan Siberys Halkası’ndan Eberron’a düşerler. Genellikle Xen’Drik gibi ekvatoral bölgelerde bulunurlar. Damarları altın renklidir. Siberys kristalleri en nadir bulunan kristallerdir ve Ejderha İşaretli evlere en kolay uyum sağlayanlardır. Kıtlık ve güçlü gruplar için önemlerinden dolayı, yeni bulunan Siberys kristalleri yaygın olarak entrika ve hırsızlık odağı olurlar. Ara sıra güneştaşı veya yıldızparçası olarak da anılsalar da; genellikle sadece ejderha kristali olarak anılırlar; zira ejderha işaretli evlerle kolay uyum sağlarlar. Siberys kristalleri ejderha işaretli karakterlerin odaklanmasını kolaylaştırıp güçlerini artırmalarının yanı sıra, psişik güçlere de katkıda bulunurlar. Ejderha işaretli evler Khorvaire kıtası için büyük önem arz ettiklerinden, mucitleri bu kristallerin gücünü artırmak için tüm gereklilik ve olanakların sağlanmasında öncelik sahibidir. Siberys kristallerinin gücünün çoğaltılması, belli ejderha işaretlerinin gücünün artırılmasını sağlayan cihazların icatından, her türlü işareti taşıyanlar için çalışabilen genel cihazların icatına kadar; farklı işlevlerde kullanılabilir. Kalashtar psionları ve Riedra’nın Inspired lordları güçlerini artırmak için Siberys kristallerini vücutlarına yerleştirmekten geçen, acılı ve zahmetli bir yol keşfetmişlerdir.

Khyber kristalleri toprağa yakın magma ve sülfür katmanlarında bulunur. Genellikle volkanik mağara duvarlarında boldur. Eberron üzerinde bol bol bulunmalarına rağmen genellikle şeytani hareketlerin yaygın olduğu İblis Toprakları gibi yerlerde özellikle boldurlar. Khyber kristalleri dumanlı bir görünüşe sahiptirler ve damarları gece mavisi ve yağlı siyah tonlarındadır. Gecekristalleri veya iblistaşları olarak da anılırlar. Bağlayıcı büyülere meyillidirler. Sık sık bağlayıcı diyagramların, ruh tuzağı büyülerinin ve benzer büyüler yapan yaratıkların büyülerinin ortak materyali olarak kullanılır.

Eberron kristalleri sadece Khorvaire ve Aerenal kıtalarında; toprağın biraz altındaki volkanik boşluklarda kümeler hâlinde bulunurlar. Pembe renklidirler ve damarları kan kırmızı renklidir. Kantaşı olarak da bilinirler. Eberron kristalleri büyüsel ve psişik güçleri, psişik dövmeler gibi içlerinde barındırır ve karakterin istemesi hâlinde serbest bırakırlar. Akıllı büyülü eşyalar genellikle Eberron kristali taşırlar. Siberys ve Khyber kristalleri ile kıyaslandıklarında büyüsel yatkınlıkları daha yüksektir. Büyücüler büyülerinin gücünü artırmak için büyülerini kristale aktararak, büyülerini kristal yolu ile gerçekleştirirler. Ayrıca parşömene yazarak büyü yapmak yerine, kristal kullanırlar.

Ejderha krsitalleri eşyalara, yapı-yaratıklara ve binalara eklenebildikleri gibi; ejderha işaretlerinin gücünü artırmak için de kullanırlar. Ejderha kristalli eşyaların gücü, kristalin saflığına göre farklılık gösterir. Çok nadir olarak bir eşyaya eklenecek büyüklüktedirler. Küçük ejderha kristalleri genellikle mücevher olarak kullanılırlar. Daha büyük olanları ise, daha büyük odaklı eşyalara yerleştirilebilirler.

 
Yazan: Doğancan “Danbereth” Kebude

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  YıldızCON İçin Katılımcı, FRP ve LARP Oyuncu Kayıtları Başladı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.