Röportajlar

Yıldıray Çınar ile Superior Iron Man Üzerine

yildiray-iron-man

Geçtiğimiz günlerde sizlere Avengers’ın vazgeçilmez üçlüsü Thor, Captain America ve Iron Man’in karakter değişikliğine gittiğini söylemiştik. Peki yeni Iron Man serisini, yani Superior Iron Man’i kimin çizdiğinizi biliyor muydunuz?

Yıldıray Çınar! Kendisi 1976 Ankara doğumlu ve eğitimini de Güzel Sanat Lisesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlamış muhteşem bir çizer! Türkiye’deki Çapa Çizgi Roman Grubu’nun kurucularından olmasının yanı sıra pekçok yeni nesil Türk çizgi romanlarının da yaratıcısı ve tasarımcısıdır!

Yurtdışında da adından söz ettirmeyi başarıp dünyanın en büyük çizgi roman şirketleri olan Image Comics ve DC Comics’te çizimler yapan Yıldıray Çınar, son olarak kendisine yapılan teklifi kabul ederek Marvel için Superior Iron Man serisini çizmeye başlamış!

superior-iron-manTony Stark’ın süper kahraman olmadan önceki hallerini tekrar göreceğimiz ve Ekim ayında çıkması planlanan AXIS isimli büyük seriye bağlanacak olan Superior Iron Man kuşkusuz bugüne kadar gördüğümüz klasik Iron Man’den çok farklı olacak ve böyle büyük bir projede Yıldıray Çınar gibi başarılı bir ismi görmek son derece gurur verici!

Bizi kırmayıp röportaj teklifimizi hemen kabul eden Yıldıray Çınar’la hoş bir sohbet gerçekleştirdik, iyi okumalar!

1) Bir süredir DC Comics’te harika işler ortaya çıkardığınızı zaten biliyoruz. Peki Marvel ile yollarınız nasıl kesişti, bize bu süreçten kısaca bahsedebilir misiniz?

Evet son 4 yıldır DC ile kontratım olduğu için başka bir firma ile çalışmam yasal olarak mümkün değildi. Bu yıl kontratım bittikten sonra Marvel editörü bana ulaştı ve Iron Man’de çalışmak isteyip istemeyeceğimi sordu. Yanıtım tabii ki olumlu oldu.

2) Açıkçası böyle büyük projelerde tanıdık isimler görmek bizi çok gururlandırıyor! Peki özel bir soru, Marvel çizerken mi yoksa DC çizerken mi daha çok zevk alıyordunuz? Elbette ikisinin de zevkli ve bunaltıcı tarafları vardır ancak karşılaştırma yapabilirseniz hangisi ön plana çıkardı?

Samimi cevap vermem gerekirse şirket ismi kısmı artık biraz geride kaldı. O şekilde düşündüğüm ve çizmek istediğim birkaç karakter var ama isimlerini kendime saklayacağım. Hatta birini çizmek için konuşmalara başladık bile. (İpucu: Marvel’dan değil) Eğer öykü güzelse hangi karakteri çizdiğim çok önemli değil. Hele tarzınızı yansıtabileceğiniz uyumlu bir öyküyse bu daha da keyifli oluyor. Fakat bu ilk Marvel işim ve bana ilk seferden önemli bir karakteri sundular. Bu tabii ki heyecan verici.

superior-iron-man-suit1

3) Iron Man’in bugüne kadar çeşit çeşit hatta farklı gerçekliklerdekileri de sayarsak yığınla zırhını gördük ve çoğu temelde aynı özellikleri ve tasarımları barındırıyordu. Sizin çizdiğiniz zırh ise tasarım açısından gördüğüm en orijinal zırh olma özelliğini taşıyor. Sanki gelecekten gelme, bilmediğimiz teknolojiler barındırıyor izlenimi uyandırıyor.

Bu durum öykü ile bağlantılı. O yüzden dergi yayına başlamadan çok yorum yapamayacağım.

4) Tony’nin süper kahraman hayatı kadar günlük hayatını da unutmamak gerekir tabii ki! Yine eski kibirli, esprili, kendine aşırı güvenen bir Tony mi göreceğiz yoksa bunalıma girmiş kendini alkole vurmuş depresif bir Tony mi?

İkisinden de biraz farklı. Tek söyleyebileceğim biraz daha uçlarda bir Tony olacağı.

superior-iron-man-suit2

5) Superior Iron Man’in hikayesi aslında Ekim ayında çıkması beklenen ve X-Men ile Avengers ekiplerini bir araya getirecek olan AXIS serisine bağlanacak. Yeni Iron Man’in bu birleşik ekipteki konumu ne olacak? Eskisi gibi ekibi yönetmeye devam edecek mi?

Daha önceki cevaplarımda da olduğu gibi Marvel bir açıklama yapmadan cevap vermem ne yazık ki mümkün değil. Çay içelim bu arada? :)

6) Yeni seride Iron Man’in yeni düşmanları da olacak mı? Superior Iron Man’de bizi ne gibi sürprizler bekliyor? Bize biraz ipucu verebilir misiniz?

Biraz daha farklı bir Iron Man ile karşılaşacaksınız. Düşmanlar konusunda ise tanıdık isimler var.

avengers-now

Yıldıray Çınar ile daha önce gerçekleştirdiğimiz röportajı da buradan okuyabilirsiniz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Umbrella Academy İkinci Sezon Yayın Tarihi Açıklandı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Süper röportaj. Adam hiç bir şeye cevap vermemiş, siz de adamın cevap verirse zor duruma düşeceği soruları sormaya devam etmişsiniz. Birde yayınlamışsınız röportajı :D :D

  2. Superior Iron Man’in daha karanlık tipte bi tony stark olacağını okumuştum biryerde artık içindeki herşeyi söylemiş sövüp saymış ve zaman zaman kötü karakter izlenimi bile uyandırabilecek olduğunu söylemişlerdi sanki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.