Makaleler

Ho Ho Ho! Yılbaşı Temalı Öneriler Listemiz Geldi – 2021

Bu yıl yılbaşı, noel veya kışı kutlamak için göz atabileceğiniz kitap, çizgi roman, animasyon, film ve oyun önerilerimizle karşınızdayız.

Bu listemizde nispeten yeni eserlere yer veriyor olacağım. Yeniler yerine klasikleri anmak amacıyla geldiyseniz, yılbaşı klasikleri listemize buradan ulaşabilirsiniz. Bu liste hoşunuza giderse geçtiğimiz ay Cadılar Bayramı için oluşturduğumuz listeyi de buradan inceleyebilirsiniz.

Umarım listedekliler yılbaşı, noel ve kış kutlamalarınıza renk katmayı başarır. Şimdiden mutlu yıllar!

Kitap: ŞE7T4N – Joe Hill

Yeni bir kitap olmasa da yılbaşı veya Noel listelerinde pek rastlamadığımız bir roman Joe Hill‘in ŞE7T4N kitabı. Locke&Key dizisi gibi yazarın bu romanı da diziye uyarlanmıştı. Romanın asıl kötüsü Charlie Manx’ı, Heroes dizisinin asıl kötüsü Sylar’ı da canlandırmış olan Zachary Quinto canlandırdı. Fakat dizi pek iyi yorumlar almamıştı.

Romanı ise son bölümleri dışında iyi yorumları hak ediyor bence. Hikaye Vic adlı bir kızın bisikletine binerek bir köprüden geçtiğinde olmayı hayal ettiği yere gidebildiğini keşfetmesiyle başlıyor. Hikaye ilerledikçe dünyada böyle garip yetenekleri olan tek kişinin o olmadığını öğreniyoruz. Charlie Manx’in yeteneği Noelistan adını verdiği bir mekanı yaratabilmek. Noelistan, daima Noeli kutlayan mutlu çocuklarla dolu bir diyar.

Hikaye fantastik elementleri ve karakterleri ile gayet sürükleyici. Yer yer korku elementlerini de iyi kullanıyor. Fakat heyecanın zirve yaptığı son bölümlerde karakterler inandırıcılığını kaybetmeye başlıyor. Ayrıca betimlenen sahneler de kitabın diğer bölümlerinin yanında biraz sönük kalıyor. Yine de ŞE7T4N, ilgi çekici bir Noel hikayesi anlatmayı başarıyor.

Kitap: Kıyamet Kitabı – Connie Willis

Connie Willis’in Kıyamet Kitabı Noel döneminde geçse de asıl işlediği konu pandemi ve zamanda yolculuk. Kıyamet Kitabı’nda zaman yolculuğu keşfedilmiş ve üniversitelerin tarih departmanlarınca kullanılıyor. Öğrenciler sahip olduğumuz tarihsel belgelerin gerçeği ne kadar yansıttığını görebilmek için geçmişe gidiyorlar.

Üniversitenin başlatacağı araştırmacı zaman yolculuklarından biri de Noel dönemine denk geliyor. Yolculuğu yapacak olan öğrenci Kara Veba başlamadan hemen önce İngiltere’nin durumunu araştırmaya gönderiliyor. Böylece tarihin en karanlık dönemini onunla birlikte deneyimliyoruz.

Kitabın fantastik yanı zaman yolculuğu ile sınırlı. Ancak orta çağda yaşayan insanların günlük hayatı, alışkanlıkları ve salgında aldıkları kararların anlatımı vurucu. Roman zaten yayınladığı 1992 yılında hem Hugo hem de Nebula ödüllerini kazandı. Kendi salgın hastalık dönemimizin (umarım) sonuna yaklaşırken okuyabileceğiniz, kış temalı güzel bir roman.

Kitap: Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları – J.K. Rowling

Harry Potter’ı zaten çoktan Noel klasikleri arasında saymaya başladık. Hatta bu listeyi dilerseniz bu müzik eşliğinde okuyabilirsiniz. Ancak J.K. Rowling bu kez yalnızca Noel temasında bir roman yazmış. Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları bir çocuk kitabı. Ancak ben Roald Dahl‘ın ve Terry Pratchett‘ın çocuk kitaplarını okumaktan çok keyif alıyorum. Çocuk kitaplarındaki fantastik unsurlardan benim gibi keyif alabilen okurlarımız için de bu kitabın duyurusunu yapmak istedim.

Yapı Kredi Yayınları dilimize kazandırdığı romanın ilk birkaç sayfasını buradan okuyabilirsiniz. 8-12 yaş arası okurlar etiketiyle çıkan kitap ilk baskısını bu yılın Ekim ayında yaptı.

Kitap: Domuz Baba – Terry Pratchett

Yılbaşı temalı olmasına rağmen geçen yılın yaz aylarında çıkan Domuz Baba, Diskdünya’nın Ölüm Serisi’ne ait bir kitap. Terry Pratchett‘ın DAİMA BÜYÜK HARFLERLE KONUŞAN ÖLÜM KARAKTERİNİ seven tüm okurlarımız bu kitabı çoktan okumuştur diye düşünüyorum. Ancak yılbaşı, onu tekrar okumak için bir bahane olabilir.

Domuz Baba’yı Delidolu Yayınları Türkçeye çeviriyor. Kitabın ilk birkaç sayfasını tadımlık niyetine buradan, kitap için yazdığımız tanıtımı da buradan okuyabilirsiniz.

Size güzel bir haber de vermiştik. Bu yıl Domuz Baba’nın orijinali olan Hogfather, yılbaşı için sesli kitap olarak yayınlandı. Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Yani, eğer İngilizceye hakimseniz Hogfather’ın tadını sesli kitap olarak da çıkarabilirsiniz. Sesli kitaba buradan ulaşabilirsiniz. Ya da hikayenin 2007’deki film uyarlamasına göz atabilirsiniz.

Kitap: Noel Baba’dan Mektuplar – Tolkien

Okuyan Us Yayınları’nın yayınladığı Noel Baba’dan Mektuplar aslında hayli eski bir kitap. Zaten elinizde yoksa ancak sahaflarda ya da kütüphanelerde bulabilirisiniz. Yine de Tolkien’ı anmadan bu listenin kitaplarını bitirmek istemedim.

J.R.R. Tolkien, çocuklarını daima yazmaya teşvik etmek istermiş. Bildiğiniz gibi hikayelerinin bir kısmını da onlara masal olarak anlattıktan sonra yazıya dökermiş.

Tolkien aynı zamanda çocuklarını Noel Baba’ya mektup yazmak konusunda da yüreklendirirmiş. Posta şirketi ile konuştuğundan onların mektupları dönüp babalarının eline geçermiş. Tolkien da Noel Baba’nın dilinden çocuklarına cevap yazarmış. İşte çocukları için yazdığı o mektupları bir araya getiriyor Noel Baba’dan Mektuplar kitabı. Hem de yalnızca mektupların içeriğini Türkçeye çevirmekle kalmıyor. Mektupların orijinalinin görsellerini de içeriyor.

Oyun: The Book of Unwritten Tales – The Critter Chronicles

The Book of Unwritten Tales oyun serisi gerçekten çok eğlenceli 3 oyun içeriyor. Buna rağmen adını çok az duyurmuş bir seri. Buna bir son verelim! Aslında serinin ilk iki oyunundan sonra The Critter Chronicles‘ı oynamak daha yerinde olur, hikaye açısından. Fakat ilk oyun bu listeye kesinlikle uymuyor. Ancak ikinci oyununda yılbaşı teması, The Critter Chronicles’da da kar teması mevcut.

Point & click macera tarzındaki The Book of Unwritten Tales oyunlarının hepsi fantastik eserlere göndermelerle dolu. The Critter Chronicles da açıkçası serinin en zayıf oyunu. Yine de bence bu seriye bir şans verdiğinize pişman olmayacaksınız. Dolayısıyla bu seriyi yalnızca bir kış önerisi olarak almayalım. Yeni yıla eğlenceli bir oyunla girip tüm yılı keyifli oyunlarla geçirmek istiyorsanız ideal bir oyun diyelim yalnızca.

Oyun: Röki

Röki de geçen yılın yaz aylarında çıkan bir oyun ve kış temasına uygun olduğu için bu listeye giriyor. Steam üzerinde %90 olumlu yorum almayı başarmış bağımsız bir macera oyunu. Excalibur ve köprünün altındaki trol gibi efsanelere gönderme yapıyor.

İskandinav kültürü ile duygusal bir hikayeyi harmanlayan oyunda zor olmayan puzzle’lar da bulunuyor. Yaklaşık 12 saat sürüyor ve fiyatı Steam’de %70 indirimle 20 TL’ye kadar düşebiliyor.

Çizgi Roman: Hazel & ChaCha Yılbaşını Kurtarıyor

The Umbrella Academy (Şemsiye Akademisi) sevenler için tam yılbaşında okumalık tek sayılık bir çizgi roman. Hikayenin orijinal adı Hazel and ChaCha save Christmas. Yani aslında Noel’i kurtarıyorlar. Ancak JBC eseri dilimize Hazel & ChaCha Yılbaşını Kurtarıyor adıyla çevirmiş.

Yönetim zamandaki bazı bozulmaların acilen yoluna koyulması gerektiğini söylüyor. ChaCha ve Hazel’a da Noel döneminde bir düzeltme yapma görevi düşüyor. Onlar da zaman ajanı olmanın avantajlarını da kullanarak Noel Baba ile işbirliği yapıyorlar. Noel Baba gerçek mi? Hayaletler ayak parmaklarınızı ovuşturur mu? Tüm bu tartışmalar 32 sayfalık fasikülde.

Geçen yılın Ekim ayında ilk baskısını yapan çizgi roman tek fasikülde biten bir hikaye anlatıyor.

Çizgi Roman: Hellboy ve Batman

Bu ikisi nispeten daha eski ve hatta klasik diyebileceğimiz eserler.

JBC’nin bir başka yılbaşı temalı 32 sayfalık fasikülü ise Hellboy serisinden. Hellboy – Kış Özel Sayısı‘nın hikayesini Mike Mignola, Gabriel Ba, Fabio Moon ve Tonci Zonjic yaratıyorlar.

Batman: Noel ise Charles Dickens’ın Bir Yılbaşı Öyküsü (A Christmas Carol) hikayesinin başkahramını Batman ile değiştiriyor. Yeni yıla girerken geçmişini, bugününü ve geleceğini gören Batman, gördükleri karşısında bazen öfkelense de genelde duygulanıyor. Bu cilt 112 sayfalık bir hikaye anlatıyor. Hem çizerliğini hem de yazarlığını Lee Bermejo üstleniyor.

Dilerseniz Batman: Legends of the Dark Knight serisinin Favorite Things adlı 79. sayısına da göz atabilirsiniz. Mark Millar‘ın yazdığı 23 sayfalık hikayede Gotham’ın hırısızları Noel gecesi zengin evlere girerek oyuncakları çalıyorlar. Yani Noel Baba’nın yaptığının tam tersini yapıyorlar. Bu esnada Wayne malikanesinden de Thomas ve Martha Wayne’in Bruce’a aldıkları son Noel hediyesini de çalmışlar. Büyük talihsizlik.

Film: 8-Bit Christmas

Klişelerle dolu bir Noel filmi izlerken Nintendo gibi konsolların hayalini kurduğumuz çocukluk dönemine ve 80’li yıllara dair nostalji yapmak isteyenler için 8-Bit Christmas filminin geleceğini söylemiştik. Eski oyunlara nostalji yaparken basit bir film izlemeyi istiyorsanız 8-Bit Christmas’ın Noel’de izleyebileceğiniz filmlerden olduğunu hatırlatalım.

24 Kasım’da HBO Max’te yayınlanan 8-Bir Christmas için yazdığımız tanıtım yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Film: A Boy Called Christmas

Noel Baba’nın Noel Baba olma macerasını anlatan A Boy Called Christmas da 24 Kasım’da Netflix’e geldi. Filmin fantastik teması ve Harry Potter filminden oyuncular içermesi ile hayli heyecanlanmıştık. Film için yazdığım tanıtım yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Bu süreçte Orman Kitap da filmin esinlendiği romanı Türkçe’ye Nikolas: Noel Adında Bir Çocuk adıyla çevirdi. Matt Haig’in yazdığı romanı da aynı şekilde yılbaşı önerileri listemizin bir parçası yapabiliriz.

Harry Potter tadında fantastik bir orijin hikayesindense eli kılıç tutan barbarsı bir Noel Baba orijin hikayesi istiyor olabilirsiniz. Bu durumda da Presstij Çizgi Roman‘ın Klaus çizgi romanını önerebiliriz size. Klaus için yazdığımız tanıtımı buradan inceleyebilirsiniz.

Animasyon: For Auld Lang Syne

Noel diyince akla gelen ilk animasyonlardan biridir muhtemelen Charlie Brown ve Snoopy. Yıllardır özel günler için bir animasyon bölümü yaratmıyorlardı. Fakat bu yıl Apple TV sayesinde yepyeni bir Snoopy Noel özel bölümümüz oldu. İsmi For Auld Lang Syne olan animasyon için yazdığımız tanıtım yazısını buradan okuyabilirsiniz. Animasyonun fragmanını da buradan izleyebilirsiniz.

Listedeki başlıklardan en çok ilginizi çeken hangisi oldu?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yüzüklerin Efendisi Hakkında Az Bilinen 60 Şey!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.