Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » İzlemeniz Gereken Yılbaşı Temalı Fantastik Filmler

İzlemeniz Gereken Yılbaşı Temalı Fantastik Filmler

christmas-television

Yılbaşı geliyor. Yeni yıla girerken sizlere yılbaşı konseptli 10 muhteşem fantastik filmi sunalım istedik.

Kimisi yeni, kimisi eski; kimisi doğrudan kimisi dolaylı olarak yılbaşı ile ilgili ancak yeni yıla girmeden, yılbaşı konseptini yakalamanız için bu filmleri mutlaka izlemenizi öneririz.

Hepsini bir kerede izlemenize gerek yok; sıraya koyun, her sene yılbaşı gecesi bir tanesini izleyin.

Gremlins

gremlins

1984 yapımı olan ve bir klasik olan Gremlins (Gremlinler), yılbaşı konseptini içeren bir başyapıttır. Tüm macera, başarısız bir mucit olan Rand Peltzer’ın oğlu Billy’ye orijinal bir yılbaşı hediyesi almak istemesiyle başlar. Bir Çin dükkanına giren Rand, satılık olmamasına rağmen Billy için bir Mogwai alır. Mogwai beslerken dikkat edilmesi gereken sadece üç kural vardır.

1) Parlak ışığa çıkarmayın, bu onu öldürebilir.

2) Kesinlikle suyla temas etmesine izin vermeyin, bu ona zarar verir.

3) Ne olursa olsun, sakın ama sakın, geceyarısından sonra onu beslemeyin!

Bu uyarılarla birlikte Billy yılbaşı hediyesini alır ancak bir filmde uyarılar yapılıyorsa bunlar mutlaka gerçekleşir! Sonrasında olaylar başlar ve korkunç Gremlinler ortaya çıkar. Gizmo gibi sevimli bir yaratık ile başlayan yılbaşı bir anda kabusa döner.

Çocuklara yönelik bir film olsa da o dönem pek çok kişiyi korkutmuş bir filmdir. Gremlinler’i izleyen pek çok kişi yatmadan önce yataklarının altını kontrol etmiştir.

 

Batman Returns

Batman_Returns

Tim Burton’ın ikinci Batman filmi olan ve Gotham’ın o gotik ortamını son kez soluyabildiğimiz Batman filmi. 1991 yapımı filmde Batman’in karşısında Penguen vardır. Gotham’da yılbaşı hazırlıkları sürmektedir, Gotham sakinleri yılbaşına hazırlanmaktadır ve herkes mutludur. Ta ki Penguen çıkıp yılbaşını rezil edene kadar.

Hem Batman hikayesi hem gotik ve gerçek anlamda bir Gotham hem harika bir Batmobil hem de Batman gibi Batman… Üstelik yönetmen de Tim Burton… Daha ne olsun ki!

 

Jack Frost

jack-frost

Batman’den sonra bir Michael Keaton filmini daha sunalım dedik. Her ne kadar komedi filmi olsa da ben Jack Frost’tan hep korkardım. Aslında güzel bir aile filmidir ve artık çok fazla kar göremediğimiz yılbaşı gecelerinde keyifle izlenebilecek bir film. Ailesine olan sözlerini tutamayan Jack Frost, bir araba kazasında ölür. Ölümünden 1 yıl sonra, yılbaşı zamanında kardan adam olarak hayata geri döner. Bir kardan adam olarak işleri yoluna koymak için eline bir fırsat daha geçer.

Jack Frost bana hep korku filmlerindeki katil kardan adam konseptini hatırlatmıştır. Siz yine de korku filmi gibi izlemeyin, o tamamen benim kuruntum.

 

Elf

MCDELFF EC004

Yılbaşı yaklaştığında ülkemiz televizyon ekranlarında da bol bol gösterilen filmlerden biridir. Başrolünde Will Ferrell’ın oynadığı, Orta Dünya’daki elflerden farklı olarak Noel Baba’nın yardımcısı olan elfleri konu alan eğlenceli bir film.

Filmin konusu da şöyle;

Buddy, Kuzey Kutbu’nda büyümüş ve bir elf olmuştur fakat boyu büyümeye başlayınca esasında bir insan olduğu ortaya çıkar. Ve Buddy tası tarağı toplayıp New York’a gelir. Amacı babasını bulmaktır.

Kendi büyüdüğü dünyaya benzemeyen New York ona bir baba, yeni bir anne ve bir kardeş kazandır fakat bu insanların Noel’e inançları zayıftır ve Buddy en çok buna şaşırır.

 

Brazil

brazil-1985

Aslında tam bir yılbaşı filmi olmasa da Noel kutlamalarına olan tepkilerin de görüldüğü ilginç bir distopyadır Brazil filmi. 1985 yapımı Terry Gilliam filmidir. Güzel bir eleştiri ve bilimkurgu olarak ön planda yer alır.

Konusu şöyle;

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen film insanoğlunun distopik sonlarından birini ele alıyor. Son derece fütüristik ve karanlık bir atmosfere evrilen bu dünyada yaşayan insanlardan biri olan Sam Lowrey, sıradan bir devlet memuru. Fazlasıyla bunaldığı işinden ve teknolojinin ta kendisinden kaçmasının tek yolu ise hayal ve rüyalarına sığınmak. Rüyalarında her daim kendisini bekleyen figür tanımasa da kurtardığı gizemli bir kadındır. Sam’i rüyalarındaki kadına yaklaştıran şey terörist olmakla suçlanan Jill Layton isimli kadın olur.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Çekilen Fotoğraflarla Hazırlanan Uzay Videosu
The Flash - Bölüm 3-4 İncelemesi