Makaleler

İzlemeniz Gereken Yılbaşı Temalı Fantastik Filmler

Yılbaşı geliyor. Yeni yıla girerken sizlere yılbaşı konseptli 10 muhteşem fantastik filmi sunalım istedik.

Kimisi yeni, kimisi eski; kimisi doğrudan kimisi dolaylı olarak yılbaşı ile ilgili ancak yeni yıla girmeden, yılbaşı konseptini yakalamanız için bu filmleri mutlaka izlemenizi öneririz.

Hepsini bir kerede izlemenize gerek yok; sıraya koyun, her sene yılbaşı gecesi bir tanesini izleyin.

Gremlins

gremlins

1984 yapımı olan ve bir klasik olan Gremlins (Gremlinler), yılbaşı konseptini içeren bir başyapıttır. Tüm macera, başarısız bir mucit olan Rand Peltzer’ın oğlu Billy’ye orijinal bir yılbaşı hediyesi almak istemesiyle başlar. Bir Çin dükkanına giren Rand, satılık olmamasına rağmen Billy için bir Mogwai alır. Mogwai beslerken dikkat edilmesi gereken sadece üç kural vardır.

1) Parlak ışığa çıkarmayın, bu onu öldürebilir.

2) Kesinlikle suyla temas etmesine izin vermeyin, bu ona zarar verir.

3) Ne olursa olsun, sakın ama sakın, geceyarısından sonra onu beslemeyin!

Bu uyarılarla birlikte Billy yılbaşı hediyesini alır ancak bir filmde uyarılar yapılıyorsa bunlar mutlaka gerçekleşir! Sonrasında olaylar başlar ve korkunç Gremlinler ortaya çıkar. Gizmo gibi sevimli bir yaratık ile başlayan yılbaşı bir anda kabusa döner.

Çocuklara yönelik bir film olsa da o dönem pek çok kişiyi korkutmuş bir filmdir. Gremlinler’i izleyen pek çok kişi yatmadan önce yataklarının altını kontrol etmiştir.

YouTube player

Batman Returns

Batman_Returns

Tim Burton’ın ikinci Batman filmi olan ve Gotham’ın o gotik ortamını son kez soluyabildiğimiz Batman filmi. 1991 yapımı filmde Batman’in karşısında Penguen vardır. Gotham’da yılbaşı hazırlıkları sürmektedir, Gotham sakinleri yılbaşına hazırlanmaktadır ve herkes mutludur. Ta ki Penguen çıkıp yılbaşını rezil edene kadar.

Hem Batman hikayesi hem gotik ve gerçek anlamda bir Gotham hem harika bir Batmobil hem de Batman gibi Batman… Üstelik yönetmen de Tim Burton… Daha ne olsun ki!

YouTube player

Jack Frost

jack-frost

Batman’den sonra bir Michael Keaton filmini daha sunalım dedik. Her ne kadar komedi filmi olsa da ben Jack Frost’tan hep korkardım. Aslında güzel bir aile filmidir ve artık çok fazla kar göremediğimiz yılbaşı gecelerinde keyifle izlenebilecek bir film. Ailesine olan sözlerini tutamayan Jack Frost, bir araba kazasında ölür. Ölümünden 1 yıl sonra, yılbaşı zamanında kardan adam olarak hayata geri döner. Bir kardan adam olarak işleri yoluna koymak için eline bir fırsat daha geçer.

Jack Frost bana hep korku filmlerindeki katil kardan adam konseptini hatırlatmıştır. Siz yine de korku filmi gibi izlemeyin, o tamamen benim kuruntum.

YouTube player

Elf

MCDELFF EC004

Yılbaşı yaklaştığında ülkemiz televizyon ekranlarında da bol bol gösterilen filmlerden biridir. Başrolünde Will Ferrell’ın oynadığı, Orta Dünya’daki elflerden farklı olarak Noel Baba’nın yardımcısı olan elfleri konu alan eğlenceli bir film.

Filmin konusu da şöyle;

Buddy, Kuzey Kutbu’nda büyümüş ve bir elf olmuştur fakat boyu büyümeye başlayınca esasında bir insan olduğu ortaya çıkar. Ve Buddy tası tarağı toplayıp New York’a gelir. Amacı babasını bulmaktır.

Kendi büyüdüğü dünyaya benzemeyen New York ona bir baba, yeni bir anne ve bir kardeş kazandır fakat bu insanların Noel’e inançları zayıftır ve Buddy en çok buna şaşırır.

YouTube player

Brazil

brazil-1985

Aslında tam bir yılbaşı filmi olmasa da Noel kutlamalarına olan tepkilerin de görüldüğü ilginç bir distopyadır Brazil filmi. 1985 yapımı Terry Gilliam filmidir. Güzel bir eleştiri ve bilimkurgu olarak ön planda yer alır.

Konusu şöyle;

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen film insanoğlunun distopik sonlarından birini ele alıyor. Son derece fütüristik ve karanlık bir atmosfere evrilen bu dünyada yaşayan insanlardan biri olan Sam Lowrey, sıradan bir devlet memuru. Fazlasıyla bunaldığı işinden ve teknolojinin ta kendisinden kaçmasının tek yolu ise hayal ve rüyalarına sığınmak. Rüyalarında her daim kendisini bekleyen figür tanımasa da kurtardığı gizemli bir kadındır. Sam’i rüyalarındaki kadına yaklaştıran şey terörist olmakla suçlanan Jill Layton isimli kadın olur.

YouTube player

The Nightmare Before Christmas

nightmare-before-christmas

Her yılbaşında mutlaka izlediğim bir başyapıt. Tim Burton’ın en sevdiğim filmlerinden birisidir. Dünyadaki ilk uzun metrajlı stop-motion filmdir.

Cadılar Bayramı kralı Jack Skellington, bu sefer farklı bir plan yapar. Her sene Cadılar Bayramı’nı düzenleyen Halloween Kasabası, bu sefer Noel’i düzenlemek ister; fakat bu düzenlemeyi kendi tarzlarında yaparlar. O sırada işler karışmaya başlar. Danny Elfman’ın muhteşem müzikleriyle, Tim Burton’ın yarattığı harika atmosferle, birbirinden eğlenceli ve bir o kadar korkunç karakterleriyle unutulmazlar arasında yerini almış bir filmdir Nightmare Before Christmas. Özellikle yılbaşı gecesi izlenecek cinsten.

Buradan filmin yapımı hakkında ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

YouTube player

How the Grinch Stole Christmas

grinch

Jim Carrey’nin muhteşem performansı ile bir yılbaşı klasiği haline gelmiş Grinch, hemen hemen her yılbaşında televizyon ekranlarını süsleyen bir başka fantastik yapım. Whoville kasabasında herkes mutlu bir Noel için hazırlık yaparken Crumpit Dağı’nda yaşayan ve Noel’den nefret eden Grinch isimli yaratık, yılbaşı mutluluğunu yok etmek için yine kendisini gösterir. Grinch, insanların Noel mutluluğunu çalmak için elinden geleni ardına koymaz.

Yine eğlenceli görünen ama Grinch karakteri yüzünden korku filmine dönüşen bir başka filmdir benim için. Grinch’in köpeği Max’in sevimliliği ise bambaşka bir şey… :)

YouTube player

The Christmas Chronicles

“The Christmas Chronicles”, gizlice Noel Baba’nın kızağına binen iki kardeşin macera dolu yolculuğunu konu ediyor. Tüm çocukların heyecanla beklediği güne az bir zaman kalmıştır. Kate ve ağabeyi Teddy’nin de en büyük hayali Noel Baba’yı görebilmektir. Kardeşler Noel Baba’yı görmenin yanı sıra onu kameraya çekmeyi de planlar. Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişini gözetleyen Kate ve Teddy gizlice kızağa biner.

Çoğu çocuğun hayalini yaşayan kardeşler oldukça heyecanlıdır. Fakat bu macera dolu yolculuk birçok soruna neden olur. Noel Baba’nın kaza yapmasına neden olan kardeşler Noel’i büyük bir tehlikeye atar. Onlar ne yapıp edip her şeyi yoluna koymalı, Noel’i kurtarmalıdır. Kate ve Tedd, Noel Baba ve sadık cinleri ile birlikte Noel’i kurtarmak için zorlu bir maceraya atılır. Noel Baba’yı bu filmde ünlü aktör Kurt Russell oynuyor.

YouTube player

Edward Scissorhands

Edward-Scissorhands

Tim Burton’ın yılbaşı eğlenceleri ile bir problemi mi var bilemiyoruz ama bir başka Tim Burton filmi ile daha karşınızdayız. Doğrudan bir yılbaşı filmi olmasa da hikayenin ana konusu büyükannenin, torununa “Neden her yılbaşında kar yağar,” konseptli bir hikaye anlatmasıdır. Bu süreçte filme geri döneriz ve Edward ile karşılaşırız. Modern bir Frankenstein hikayesi olarak da görülebilen filmde Edward’ı yapan doktor, Edward’a ellerini yapamadan önce ölür ve Edward da el olarak kullanabildiği (!) makas elleri ile kalır. Sevgi ve dışlanmışlık hikayesi olarak görülen filmde Edward’ın buzdan karlar yaptığı ve buz bloklarını şekillendirdiği sahneler izleyen pek çok kişinin aklındadır. Tabii bir de rengarenk evler. Johnny Depp’in muhteşem performansını da unutmayalım…

Yılbaşı gecenize biraz hüzün biraz neşe katabilecek bir film olarak izleme listenize mutlaka alın!

YouTube player

A Christmas Carol

a-christmas-carol

Bir Jim Carrey filmiyle daha karşınızdayız. Zaten bir Tim Burton bir de Jim Carrey var hep şu fantastik yılbaşı filmlerinde. İkisinin bir arada olduğu bir yapım efsane olur herhalde, neyse… Charles Dickens’ın klasikleşmiş eseri A Christmas Carol’dan uyarlanan animasyon yapımın başrolünde Jim Carrey oynuyor (!). Animasyon ama Jim Carrey var resmen, hatta Gary Oldman da var.

Filmde, Ebenezer Scrooge, Noel tatiline son derece zalimce başlıyor, sadık hizmetkarına ve neşeli yeğenine bağırıp çağırırken, etrafına kötülük tohumları saçmakta bir beis görmüyor. Scrooge için kısa bir süre içinde bir sürpriz meydana gelecektir çünkü ansızın öbür dünyada vurdumduymazlığının bedelini ödeyen ölmüş iş ortağı Joseph Marley’nin hayaletiyle karşılaşır.

Marley aynı kaderi paylaşmaması için Scrooge’a yardım etmek ister ve ona üç ruhun onu ziyaret edeceğini söyler. Ancak Geçmiş, Bugün ve Gelecek Noellerinin hayaletleri, onu gözlerinin açılmasını sağlayacak bir yolculuğa çıkardığında, Yaşlı Scrooge görmek istemediği gerçeklerle karşı karşıya kalır ve kalbini açarak, çok geç olmadan iblislik dolu yıllarını telafi etmek zorunda kalır.

Noel Hayaleti’ni daha önce duyduysanız ama ne olduğunu bilmiyorsanız Charles Dickens’ın eserini okuyun veya bu muhteşem filmi izleyin. Filmin yönetmenliğini de Robert Zemeckis üstlenmiş.

YouTube player

Krampus

Krampus, fantastik bir korku filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yılbaşı gecesini biraz korkunç bir hale getirmek isteyenler için tavsiye edilir ama Noel’e inancınız varsa o zaman pek korkacak bir şey yok. Noel heyecanını yitirenleri cezalandırmaya yemin etmiş olan Krampus, bu sefer Max ve ailesine musallat oluyor. 

Krampus, insan yiyen oyuncak ayılar ve kötü kalpli kurmalı oyuncaklarla saldıran bir yaratık olarak Noel tatilini kabusa çeviriyor. 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Superman Returns ve X-Men: Apocalypse gibi filmlerin yönetmenliğini üstlenen Michael Dougherty oturuyor.

YouTube player

The Polar Express

the-polar-express

Yine bir Robert Zemeckis animasyonu ile film listemizi kapatıyoruz. Başarılı yönetmen, A Christmas Carol hikayesinde nasıl Jim Carrey’i oynattıysa (!) bu filmde de Tom Hanks’i başrolde oynarken (!) görüyoruz. Tam bir aile filmi olan The Polar Express, Noel Baba’ya inanmayan küçük bir çocuğun Kuzey Kutbu’na yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Masalsı bir atmosferde geçen filmde trenin içi de yolculuğun kendisi kadar fantastiktir. Ailenizle ve çocuklarınızla güzel bir yılbaşı filmi için önerilir.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix, Abone Olmayanlara Ücretsiz Film Yayınlayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.