Son Haberler
Anasayfa » AYBABTU » Marvel Yapımları Hangi Sırayla İzlenmeli?

Marvel Yapımları Hangi Sırayla İzlenmeli?

Marvel sağolsun şu son 7-8 yıldır bizi fantastik dizi ve filmlere doyurmuş durumda. Eskiden bir çizgi roman uyarlaması göreceğiz diye aklımız çıkarken şimdilerde neredeyse her ay, yeni bir uyarlama film ya da dizi hayranları ile buluşuyor. Ancak bunun sonucu olarak ortada çok sayıda birikmiş yapım söz konusu. Ve bu yapımlar da çoğunlukla birbirleri ile bağlantılı ve devamlılık içerecek şekilde yaratılıyor. Eğer bu yapımları izlemeye sonradan karar vermişseniz nereden başlayacağınızı ve hangi sırayla izleyeceğinize karar vermek oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Biz de bu nedenle Marvel Sinematik Evreni’ni hangi sırayla izlemeliyiz üzerine küçük bir rehber hazırladık.

Başlamak Kolay, Ya Sonrası?

Marvel Sinematik Evreni, 2008 yılındaki Iron Man filmi ile başladı. Elbette ondan önce yayınlanmış Marvel uyarlamaları vardı ancak çoğunlukla devamlılığı ya da diğer yapımlarla bağlantıları olmayan bağımsız filmler mantığındaydılar. MarvelIron Man ile artık işlerin eskisi gibi olmayacağının haberini veriyordu bize. Önümüzde bundan sonra birbirlerini tamamlayan ve sıfırdan başlamak yerine sürekli ileriye giden ya da diğerlerinin boşluklarını dolduran yapımlar bulacaktık. Ancak izlemeye de onunla başlamak olayların tarihsel sırası için uygun olmuyor. İşte onlarca dizi ve filmleri ile Marvel izleme sırası.

1. Captain America: The First Avenger

2011 yapımı olsa bile yaşanan olayların zamanı olarak en eski filmimiz bu. Filmde İkinci Dünya Savaşı sırasında cılız bir gönüllü olan Steve Rogers‘ın Captain America‘ya dönüşümünü izliyoruz.

2. Marvel’s Agent Carter

2015 yapımı olan ve 2 sezona sahip dizide, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ajan Peggy Carter‘ın erkeklerin dünyası olarak kabul edilen bir ortamda yaşadığı olayları ve maceraları izliyoruz.

3. Iron Man

Sıradaki filmimiz bizi yaklaşık 70 yıl ileriye götürüyor. Iron Man, Marvel Sinematik Evreni’nin de kapılarını bize açan film. Ukala ve kendini beğenmiş tavırları ile Tony Stark, hiçbirimizin sinemada görmeye alışık olmadığı bir süper kahraman karakteriydi ve çizgi romanından habersiz milyonları bile kendine bağlamayı başardı.

4. The Incredible Hulk

2008 yapımı film yeşil devi sinemada ilk kez görüşümüz değildi ancak Marvel Sinematik Evrenine katılan Hulk’ı ilk kez burada tanıdık. Her ne kadar filmde Edward Norton‘un canlandırdığı Hulk, benim favorim olsa bile bu filmden sonra yerini Mark Ruffalo‘ya bırakacaktı.

5. Iron Man 2

6. Thor

Chris Hemsworth‘un canlandırdığı tanrı süper kahramanımız Thor da bu film ile evrene dahil olacaktı. Ancak şunu belirtmem gerekir ki Thor serisi Ragnarok‘a kadar benim gözümde bu evrenin hep en zayıf filmlerine sahip olmuştu.

7. Marvel’s The Avengers

Elimizde Captain America, Iron Man, Thor ve Hulk var. Bunları bir ekip yapalım yanlarına da az güçlü iki karakter daha verelim ve über tehlikelere karşı dünyamızı korusunlar. Bu fikir tahmin edilenden bile büyük bir beğeniyle karşılandı. Tüm bu süper kahramanları birlikte çalışırken görmek, oldukça keyif vericiydi.

8. Iron Man 3

9. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (1. Sezon 1.-7. bölümler)

Bu listede en çok adı geçen yapım Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. olacak. Günümüz itibariyle 5. sezonu yayınlanan dizi 100 civarında bölüme sahip ve Marvel Sinematik Evreni’nin en uzun soluklu yapımı. Kısaca anlatmak gerekirse dizi, Ajan Coulson liderliğindeki S.H.I.E.L.D.’deki bir ekibin kötülerle ve genellikle de Hydra ile olan mücadelesini anlatıyor.

Dizi her yeni bölümü ile kalitesini artırırken uzun soluklu olması nedeniyle de Marvel filmlerinde yaşanan olaylara hızlı bir şekilde tepki de verebiliyor. Bu nedenle dizi süresince bu yapımlara çok sayıda gönderme görmeniz olası. Ayrıca şunu da belirtmem gerekir ki, Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. benim favori süper kahraman dizim konumunda. Çünkü yayınlanan onca bölümden sonra bile hala yeni bölüm çıktığında heyecan duyabiliyorsunuz ve uzun süreli olduğu için de karakterlerini çok başarılı bir şekilde işleyebiliyor.

10. Thor: The Dark World

11.  Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (1. Sezon 8.-15. bölümler)

12. Captain America: Winter Soldier

13.  Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (1. Sezon 16.-22. bölümler)

14. Guardians of the Galaxy

2014’e geldiğimizde ,nsanlar yavaş yavaş aynı karakterlerin benzer hikayelerini izlemekten sıkılmaya başlamışlardı. Bu esnada Guardians of the Galaxy, renkli karakterli, alışılmadık tarzı ve çizgi romanların havasını yansıtmadaki başarısı ile Marvel Sinematik Evreni’nin imdadına yetişti. Açık ara farkla Marvel‘ın en çok eğlendiğim film serisi olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor.

15. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (2. Sezon 1.-19. bölümler)

16. Guardians of the Galaxy Vol. 2

Bebek Groot!!!!!

17. Marvel’s Daredevil (1. Sezon)

Ve Marvel‘ın başarısı diğer medya platformlarının da ilgisini çeker. Netflix, Marvel‘ın biraz daha karanlık karakterlerine diziler çekmeye başlar. Netflix’in çektiği ilk Marvel dizisi olan Daredevil ise bir süper kahraman yapımında alışmadığımız kadar gerçekçi ve karanlık atmosferi ile hemen hemen herkesin büyük beğenisini toplar.

18. Avengers: Age of Ultron

19. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (2. Sezon 20.-22. bölümler)

20. Ant-Man

Kimsenin bu yapımdan hiçbir beklentisi yoktu ama büyük bir sürpriz olduğunu belirtmem gerekir. İzlerken o kadar çok eğlenebileceğimi düşünmemiştim açıkçası. 2015 yapımı Ant-Man, yaklaşan iç savaş öncesi bize ekibin son eksik parçalarından birisini sunuyordu.

21. Marvel’s Jessica Jones (1. Sezon)

Netflix‘in 2. dizisi olan Jessica Jones, oldukça iyi bir yapımdı ancak herkes Daredevil ile kıyaslama yapmaktan kendini alamıyordu. Keşke seviyenin diğer Netflix dizilerinde ne kadar düşeceğini bilseydik o zaman çok daha insaflı davranılırdı. Ayrıca, Ajan Carter‘ı saymazsak Jessica Jones gerçek anlamda ayakları yere basan ve ana karakter olan ilk kadın Marvel Sinematik Evreni kahramanıydı.

22. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (3. Sezon 1.-10. bölümler)

23. Marvel’s Daredevil (2. Sezon)

24. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (3. Sezon 11.-19. bölümler)

25. Captain America: Civil War

Tamam çizgi romandaki o muazzam savaşı mahalle kavgası kıvamına düşürmüş olabilirler ancak bu film bizim en büyük arzularımızdan birinin vücut bulmuş haliydi. Hepimiz şu kahraman ile bu kapışsa kim alır diye sayısız kez geyik yapmışızdır. 2016’da bunun karşılığını beyaz perdede görebildik.

Her ne kadar beklentileri karşılama konusunda yetersiz bir film olsa bile kahramanların birbirleri ile olan etkileşimleri ve Spider-Man‘in ortaya çıkışı ile benden geçer not almayı başarabilmişti.

26. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (3. Sezon 20.-22. bölümler)

27. Marvel’s Luke Cage (1. Sezon)

Luke Cage abimiz ile artık bu süper kahraman işlerinin de bir raconu vardı. Netflix‘in 3. Marvel dizisi, başlarda ilginç ortamı ile oldukça ilgi çekici olsa bile sezonun ortalarından itibaren temposu ve hikayesi çok ağır düşüşe geçmişti. Ancak dizinin müzikleri tek kelime ile harikaydı.

28. Doctor Strange

Benedict Cumberbatch, hangi role girse adama yakışıyor. Doctor Strange ile artık süper kahraman dünyası büyü ile de tanışmış oluyordu. Film olayları farklı işleyişi, içerdiği klişelere rağmen hikayesinin güzel sunumu ve harika görselliği ile izlemesi oldukça keyifli bir yapımdı.

29. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (4. Sezon 1.-15. bölümler)

30. Marvel’s Iron Fist (1. Sezon)

Netflix‘in Marvel dizileri ve karakterleri arasındaki en zayıfı ile de tanışmış oluyorduk. Keşke Iron Fist‘in o ruhani ve bilge yanını sürekli bir ergen atarı yapan bir karakter ile heba etmeselermiş.

31. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (4. Sezon 16.-22. bölümler)

32. Spider-Man: Homecoming

Çocukluğumun en gözde kahramanı Spider-Man, sonunda Sony ile anlaşmazlığın çözümüyle birlikte Marvel Sinematik Evreni’ne kendi filmi ile giriş yapıyordu. Daha önce yapılmış tüm serileri gölgede bırakacak bir film ile hem de. Her ne kadar ergen bir Peter Parker’ımız olsa bile bugüne kadar yapılmış en başarılı Spider-Man filmi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim sanırım.

33. Marvel’s The Defenders (1. Sezon)

Netflix‘in 4 Marvel karakteri de tıpki Avengers serilerinde olduğu gibi birlikte çalışmaya başlıyor. Ortaya güzel bir şeyler çıkacağını umarken sonunda ne gereği vardı ki diye üzüldüğümüz bir yapım ile karşılaştık maalesef.

34. Marvel’s Inhumans (1. Sezon)

35. Thor: Ragnarok

Daha önce dediğim gibi, Thor serisi bu filme kadar benim için Marvel‘ın en başarısız film serisiydi. Bunun farkında olan yapımcılar biraz da Guardians of the Galaxy’nin başarısından etkilenmiş olsa gerek, onun tarzına öykünerek ortaya izlemesi oldukça keyifli bir film çıkarmışlar.

36. Marvel’s The Punisher (1. Sezon)

Daredevil dizisinde karşımıza çıkan Frank Castle, kendi dizisi ile süper kahramanların ne kadar naif ve saf olduğunu yüzümüze vuruyordu. Punisher, sadece Marvel‘ın değil tüm süper kahraman yapımlarının en kanlı ve vahşi olanlarından birisiydi. Bu nedenle küçük yaştaki kişilerin izlemesini önermemekle birlikte benim gibi bir Punisher hayranıysanız mutlaka izlemeniz gerektiğini belirtmem gerekiyor.

Keşke Iron Fist yerine Punisher Defenders‘a katılsaymış demedim değil yani.

37. Marvel’s Runaways (1. Sezon)

38. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (5. Sezon ilk yarısı)

39. Black Panther

Hikaye işlenişi açısından yeni bir şey söylemiyor olabilir ancak son zamanlardaki en iyi Marvel filmlerinden birisi konumunda Black Panther. Özellikle görsellik konusunda çıtayı oldulça yükselten filmde kostüm ve müzikler Afrika’nın ruhunu oldukça iyi yansıtıyor.

İzlerken çok eğlendiğim filmde, Andy Serkis’n psikopat karakter performansı ise filmin en dikkat çekici kısımlarından. Ayrıca aksiyon sahneleri de oldukça başarılı olan filmde, ilk yarıdaki araba sahnelerini izlerken yanımdaki arkadaşımla baya eğlendiğimizi söyleyebilirim.

40. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (5. Sezon ikinci yarısı)

Yakın zaman önce 100. Bölümü yayınlanan dizi, son sürat bir şekilde heyecanından bir şey kaybetmeden yolculuğuna devam ediyor.

41. Marvel’s Jessica Jones (2. Sezon)

Gün itibariyle listemizdeki son isim ise 8 Mart tarihinde Netflix’de yayınlanan Jessica Jones’un 2. sezonu. Bu sezonu henüz izleme fırsatını yakalayamadım ancak ayrıntılı bir incelemesine şu linkten ulaşabilirsiniz.

Amazon, Yüzüklerin Efendisi Dizisi İçin Servet Harcayacak
Lili May'in Karanlıkla Savaşı Başladı - Lili May - Ada Krallığı