AYBABTUİncelemeler

Bir Çağın Sonu – Avengers: Endgame Film İncelemesi

Marvel Sinematik Evreni’nin merakla beklenen finali Endgame ile soluksuz bir maceranın sonunu görmeyi başardık. 11 yılın ve 22 filmin ardından, her kafadan sinemaseverin odağı Avengers: Endgame oldu.

Bundan tam 11 yıl önce bir maceraya başladık. Iron Man ve The Incredible Hulk, çok büyük bir maceranın ilk basamağı oldu. Yıllar içerisinde Marvel çizgi roman karakterlerinin beyaz perdeye geçip büyüdüğünü gördük. Her kesimden izleyiciye hitap eden Marvel filmlerinde bir çağı Avengers: Endgame ile kapatıyoruz.

Bu aslında bir son değil. Disney’in, Marvel serileriyle işi henüz bitmedi. Sadece ismini Infinity Saga koydukları film serisinde büyük sona ulaştık. Avengers ve Thanos arasındaki çekişmenin adı konulmuş oldu.

Bu incelemede film hakkında sürpriz kaçıranlara yer vermeyeceğiz. O yüzden içiniz rahat olabilir. Genel anlamda Avengers: Endgame’i ele alıp biraz konuşmak istiyoruz.

Her Maceranın Bir Sonu Vardır!

Avengers: Endgame, malum olayın hemen ardından başlıyor. Kahramanlarımızı daha önce hiç tatmadıkları bir yenilgiyi tatmış halde, sevdiklerinin kaybını hazmetmeye çalışırken görüyoruz. Yaralarını yalamak için kendini kapatan ekibin amacı elbette yaşanan olayları bir şekilde tersine çevirmek.

Filmin ilk yarısı dramatik ve karamsar bir havada geçmekte. Kahramanlarımızın yenilgiyi kabul etmeleri bir hayli zor oluyor. Hepsinin başı öne eğilmiş. Anlatım ve kullanılan renk paleti, izleyiciyi bu karamsar havanın içine sokuyor. Arada patlatılan espriler ufak tebessümleri yüzümüze yerleştiriyor.

Endgame’in ilk yarısı bu tonu başarıyla koruyor. İzleyiciye kaybın ne denli büyük olduğunun anlaması için zaman tanıyor. Bu süreçte kahramanların da düşüncelerine odaklanabiliyoruz.

İkinci yarıdan itibaren Endgame vites yükseltmeye başlıyor. Yıllardır maceralarına konuk olduğumuz karakterlerimizin içine yerleşen umut ışığını paylaşıyorsunuz. Sonrasındaysa, neyse sonrası size kalsın…

Ve Her Macera Başka Bir Sonla Başlar!

Filmin gidişatı hakkında daha fazla konuşmam demek, bazı şeyleri açığa çıkaracağım anlamına geliyor. Bu sulardan biraz uzak duralım. Gerçi bana kalırsa, filmde sürpriz bozan sahip çok fazla sahne yok. İkinci yarı itibariyle kırılma yaşayan filmde, çok önemli birkaç sahne dışında gidişatı az çok tahmin edebiliyorsunuz.

Yıllar içerisinde Marvel filmi izlemeye o kadar alışkın hale geldik ki artık hepsi ön görülebilir oluyor. Apaçık sunulmuş şablonun dışına çok çıkmıyorlar.

Endgame, bu şablonun sıkıcılığını kıran bir film olmuş. Örneğin, Age of Ultron bana kalırsa serinin en zayıf filmiydi. Çünkü çok bariz bir anlatımı vardı. Öte yandan Endgame’in hikaye anlatıcılığı birkaç gömlek artmış durumda. O kadar filmden sonra yönetmenler de film çekmeyi iyicene öğrenmişler.

Şablonu kıran anlar ise bir-iki karakterin yıldızının parladığı anlar oluyor. Öyle anlar var ki çizgi romanlarla haşır neşir olmuş ekibin çok hoşuna gidecek olaylar yaşanıyor. Sayfalar arasında kalmış ikonik anlar, Endgame’de canlanıyor.

Beklenen Son

Endgame, hem kökten çizgi romancı tayfayı doyuracak hem de genel izleyici kitlesine hitap edecek bir film olmuş. Yine de benim gibi bu tarz filmlere şüpheyle yaklaşanlar, detaylardaki hataları görecektir.

Benim açımdan bir serinin finali olmasından ötürü önemli bir film. Beklentimi de karşılamayı başardı. Fakat sinema filmi olarak bazı klişelerden halen beslenmeye devam etmesi yüzünden de vasat olan yerleri var. Disney’in her kesime hitap etmeye çalışan yapısı yüzünden, filmin işleniş şeklinden keyif almayacaklar da olacağını düşünüyorum. Yine de bana kalırsa Disney için bile fazla karamsar bir film olmuş. Russo Kardeşler, ellerindeki malzemeyi en iyi biçimde kullanmayı başarmışlar.

Avengers: Endgame, uzun soluklu Marvel Sinematik Evreni’nin üçüncü fazı için şanına yakışır bir final olmuş. Gerçi önümüzdeki temmuz ayında çıkacak olan yeni Spider-Man filmi, teknik olarak bu fazın son filmi olacak. Endgame’in hemen sonrasında geçeceği için sıradaki döneme de nasıl göz kırpacağını merak ediyorum.

Şimdilik bu defteri kapatıyoruz. Önümüzdeki çağın ne gibi maceraları doğuracağını bekleyeceğiz.

Hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Videoyu incelememizden ayıran en büyük var, son kısmında spoiler olması.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.