Makaleler

Hayalgücümüzün En Fantastik 10 Annesi

mother-dragon

Bir kere en fantastik anne, kendi annenizdir, onu en başa koyduk. Kendisine has huylarının yanında bir de bütün annelerde olan bir deyim ve atasözleri dağarcığı olan, evladına hem eşek kadar oldun çekip, hem de daha mini bir bebesin gözümde diyen çelişkili ama sevecen insanlar. Eli mahkum sevecek yani, o sevmezse eller hiç sevmez.

Neyse bu yazıyla bugünün Anneler Günü olduğunu hatırlattığımız, hatırlayanlara da annişinizle geçireceğiniz fazladan 3 dakikayı çaldığımız listemiz için birkaç laf etmek isterim.

Efendim, fantastik dünyada anne yok. Hani buraya yazdık evet ama bundan fazlası için insan biraz ıkınıyor. Öyle bir hal ki bu, sanki bu kadar kahraman çilek gibi topraktan peydah olmuş, arılar döllemiş. Anne özelliğinin kimlik bulduğu bu kadar az karakter olması biraz sinir bozucu olsa da, olanlar süper kadınlar.

Molly Weasley

molly-weasley

Ananız dert yesin, yarımşardan dört yesin! Molly Teyzem için denilebilecek en iyi laf bu. 7 çocuk, hepsi birbirinden haylaz. Bir de Harry’ye analık yaptı kadın onca yıl. Kocası desen eteğini zor topluyor. ama hiç usanmadan, bıkmadan, suratında kocaman gülümsemesiyle tam bir anne; gerekirse bir mektupla oğluna ayarı kayıyor, geline kaynanalık yapıyor, kışın kazağını örüp yazın bahçe temizletiyor. Sünepe bir anne de değil, evlatları için her şeyi yapabilir. Bellatrix’i öldürdüğünde kaçımızın yağları erimedi? Ellerinden öpülür.

Sarah Connor

sarah-connor

Sarah Connor, annelik zaten zorken bir de insanlığı kurtaracak olan veledini koruyup kollamanın peşinde. Gelecekten, sıpasının koruma diye yolladığı adamdan yaptığı John’u hayatta tutarken hastanelere mi yatmadı, beline silah mı kuşanmadı, her şeyi yaptı. Bu kadar sıkıntının üzerine “Rabbim sana da senin gibi evlat versin de gör,” diyebilirdi, demedi. Oğlunu da dünyayı da korudu. Büyük kadın.

Daenerys Targaryen

khaleesi-dragon

Daenerys’in analığı tam analık değil tabii, çeyizine analık ediyor bir yerde. Üstelik evlatlarım dediği üç ejderhayı da bir nevi savaş aracı olarak da kullanıyor. Bununla beraber o üç küçük ejderhayı büyütmek için yemedi yedirdi, içmedi içirdi ve en sonunda kocamaaan oldular ve Westeros’u alması için analarına yardım edecekler. Bir de kölelere yaptığı kurtarıcılık ve annelik var tabii ki. “Myhsa, Mysha!” sesleri arasında tüm toplumun annesi oluverdi. Danny’nin hikayesine yakın olan zaten bir de ‘Kızım Olmadan Asla’ var herhalde.

Amy Pond

amy-pond

Amy, Amy… Doktor’u bekleyen, zamanda yolculuklar eden, tek evladını Tardis’te peydah ederken yılları akıtan ve bir numaralı kankasına kaynana olan Amy. Kocası hep kendisini Doktor’la kıyaslamakla meşgul olsa da, seçim sırası gelince hep Rory ağır bastı. Üstüne Melody’nin doğumu da ayrı bir travmaydı (hepimiz için). Yani sen çocuğu doğur, sonra elinde jelibon gibi erisin. Daha da garibi, Melody’nin bütün hayatı boyunca hem kayıp hem de yanında olması yetmezmiş gibi bir de kızı Doktor’la oynaşmaya başlayınca… Amaaaan, düşman başına!

Jane Jetson

jane-jetson

Aha Jane Jetson, meşgul ev hanımının bir numaralı örneği. Mükemmel saçları, havalı elbisesi, rezil araç sürme kabiliyetleriyle hatırlanırken ergen kızıyla ufak oğlunun yanı sıra bir de hafif şaşkın kocasını idare etmesini de unutmuyoruz. Judy’nin manitasını anlayışla karşılayan modern bir anne kendisi ama kocasının patronuna da ailesini ezdirmeyen bir kaplan. Az iş çok konuşmayı kendine düstur edinmiş, annelik vasıflarının uzayda ileri seviye medeniyetlere ulaşsak bile kaybolmayacağının bir numaralı örneği.

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aslında May Yenge doğrusu. May’in rahmetli kocası Ben, Peter’ın babası Richard’ın kardeşi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.