Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Hayalgücümüzün En Fantastik 10 Annesi

Hayalgücümüzün En Fantastik 10 Annesi

Lilith

lilith

Vampirlerin annesi, ilk kadın Lilith’ten bahsetmesek olmaz tabii ki. İlk vampir Caine’in annesi olan Lilith, Caine’e öğrettikleri ile vampirlerin de doğmasına sebep olan kişidir. Gecelerin karanlık efendileri, tüm bu laneti maalesef Lilith’tan aldılar ama Lilith, annelik yaparak Caine’e kül yiyerek ve kan içerek hayatta kalmayı gösterdi. Karanlıkta nasıl yaşaması gerektiğini anlatarak güneşten uzak durmasını öğütledi. Terli terli su içmeyi de yasaklamıştır belki ama onu bilemiyoruz.

Beru Teyze

aunt-beru

Star Wars evreninin en önemli karakterlerinden Beru Teyze’yi unutursak ayıp olur. Doğuran değil büyütene anne denirden yola çıkarak Luke Skywalker’ı büyüten ve yetiştiren bu kutsal kadını da anmadan geçemeyiz. Beru Teyze’nin emeği olmasa belki de Luke, Tatooine’in sıcak çöllerinde kaybolup gidecekti. Neyse ki Owen Amca ve Beru Teyze vardı. Beru Teyze’nin büyüttüğü hayırlı evlat, tüm galaksiyi kötülükten de kurtardı. Kendisi evladıyla gurur duyamadı ama Luke, ne kadar hayırlı bir evlat olduğunu kanıtladı.

Matafleur

matafleur

Ölümlüler arasında Alevçarpan (Flamestrike) olarak bilinen bu yaşlı ejderha, Pax Tharkas’ta isyancıları koruyarak onların hayatını kurtarmıştır. Esirlerin çocuklarına da hem bakıcılık hem de annelik yaparak tüm Pax Tharkas’taki çocukları korumuştur. Kendi ejderha çocukları öldüğü için ölümlülerin çocuklarına annelik yapmıştır. Pax Tharkas’taki isyan sırasında esirlere saldıran ejderhalara ve yaratıklara karşı göğsünü siper etmiştir, çok yaşlı olmasına rağmen kahramanca savaşarak ölmüştür. Onun savaşı sayesinde onlarca çocuğun hayatı kurtulmuştur ve bir kez daha ne kadar anaç bir ejderha olduğunu göstermiştir. Bir annenin, yeri geldiğinde çocukları için canını bile verebileceğini hepimize göstermiştir.

İlginizi Çekebilir  Film Olmaması Gereken Fantastik ve Bilimkurgu Kitapları

May Hala

may-hala

May Hala mı May Teyze mi tartışılır ancak biz en çok bilinen adıyla May Hala diyelim. Örümcek Adam Peter Parker’ı kendi evladı gibi büyüten, ona hep ders çalışmasını öğütleyen May Hala’dan bahsediyoruz. Peter’ın gerçek annesi olsa herhalde bu kadar ilgilenirdi. Peter’a olan sevgisi, ona olan düşkünlüğü ve titizliği; Peter’ın da sorumlu, çalışkan, iyi bir birey olmasına yardım etmiştir. Ben Amca’nın da ölümü ile Peter’ın üzerine daha çok düşen May Hala, her fırsatta Peter’ı koruyup kollamaya gayret eder. Peter’a her fırsatta doğru yolu gösteren May Hala, Peter’ı yetiştirerek ne kadar iyi bir anne olabileceğini göstermiştir hepimize.

Matron Malice

matron-malice

Anneler Günü dediğimizde, yönetici anneler tarafından kontrol edilen Menzoberranzan’a değinmezsek olmaz. Bizlere Drizzt Do’Urden karakterini kazandıran kutsal anne Malice’e de saygılarımızı sunalım istedik. Do’Urden evinin yönetici annesi olan Malice, eğer onun anneler gününü kutlamazsak kesin bizi kırbaç cezasına çarptırırdı. Güçlü bir karakter olan Malice, Drizzt’i de Lolth’a tapan bir drow olarak yetiştirmeye çalışsa da Drizzt isyan edip kaçmıştır. Anne yüreği işte, dayanamayıp oğlunu bulması (!) için Drizzt’in peşine birilerini bile takmıştır.

İlginizi Çekebilir  Cate Blanchett, Borderlands Filminde Lilith'i Canlandırabilir

BONUS:

Annelerimiz

Onlar hayali kahramanlar değiller ancak sevgileri ile bizleri hayalgücümüzün bile yetmeyeceği kadar çok seven kişiler. Onlar, hayatlarımızın kraliçesi, sabırlı, sevgi dolu ve bizler için her şeyi göze alabilecek melekler. İyi ki varsınız, sizleri çok seviyoruz! Tüm annelerin, Anneler Günü kutlu olsun.

Yazan: Gökçe Dil & Kayra Keri Küpçü