İncelemeler

Yine Zombiler ve Yine Hayatta Kalmaya Çalışıyoruz. Yet Another Zombie Defense HD İncelemesi

Oyunun isminden de anlaşılacağı gibi, evet zombi öldürdüğümüz bir oyun ve evet yine hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyun piyasasını istila eden zombi öldürmeli oyunlardan gına geldiyse zaten pek fazla umursamayacağınız bir oyun. Ama yok siz iflah olmaz zombi avcısı ya da her ortamda hayatta kalırım diyenlerdenseniz, ya da ucuz oyun olsun ama çok eğleneyim ve bunu oynayacak arkadaş bulurum  diyorsanız, o zaman buyurun.

Peki diğer oyunlardan ne kadar farklı?

Ana menü ve oyun içi menüler Türkçe olsa da birkaç yerde çevrilmemiş yerler ve ufak hatalar mevcut. Bu durum çok önemsenecek bir durum değil, en azından okuduğunuz anlaşılıyor. Fakat alışkanlıktan olacak, ben menüden hemen oyunu İngilizceye çevirdim. Ama çeviriden dolayı yapanı tebrik ettim.

Oyun 3 kişinin elinden çıkmış ve son zamanlarda indie oyunlarda sıkça gördüğümüz Unity 3D motorunu kullanıyor. Oyunu izometrik perspektiften oynuyorsunuz. İncelediğim HD versiyonu,  2014’te çıkmış aynı oyunun makyajlanmış versiyonu. Başka bir farklılığı yok. Grafiksel olarak oyunun öyle çok muazzam bir görsellik derdi yok. Gölgeler hariç her şey sıradan. Sıradan derken aslında bunu kötü olarak algılamayın. En azından gözlerini kanatacak grafikleri yok. Oyunun zaten geçtiği tek bir harita var, o da beton düz bir ortamda yanan tek bir sokak lambasının çevresi. Işığın aydınlattığı mekanlarda düşmanlarınızı daha rahat seçebilirken, ışıktan uzaklaştıkça sadece elinizdeki fenerin aydınlattığı yeri görebiliyorsunuz. Düşman dedim ki unutmadan belirteyim. Önce zombiler gelmeye başlıyor, sonra iblisler, kurt adamlar vampirler derken ortalık karışıyor. Keşke harita sayısı biraz daha çeşitli olsaydı. En azından farklı şekillerde ortamlar yaratılabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü bir süre sonra düz gri bir zemine bakmak kimilerini sıkabilir. Swat, erkek, kız ve Doktor olarak dört karakterden birini seçebiliyorsunuz.

Girelim artık oyuna

Oyun modları sınırlı ama yeterli. Üç farklı oyun modunu ister kendi başınıza, ister serverlara bağlanıp diğer oyuncular ile oynayabilir ya da arkadaşlarınızı davet ederek oynayabilirsiniz.

Savunma (Defense) modunda para kazandıkça duvar örüp savunma alanı kuruyoruz. Diğer oyunlarda göreceğiniz “wave” sistemi burada gece/gündüz durumunda. gece zombilerle savaşırken, gündüz ihtiyaçlarınızı alıyorsunuz. Tahta duvar, destekli ve elektrik telli duvar kuruyorsunuz. Savunma turrentlerini kuruyorsunuz ama iş bitmiyor. Elinizdeki bir silahı ona monte etmeniz gerek ki çalışsın. Beraber oynadığınız arkadaşınız veya takımın geri kalan oyuncuları ile silahlarınız ortak. İş bölümü yaparak biri turret kurarken, diğeri duvarlar ile ilgilenebilir. Oyun içinde eşya satın aldığınız menü sistemi karışık değil ama nasıl desem, sanki biraz hantal. İstediğiniz eşyayı satın almak için menüler arasında bir oradan bir buraya sürükleniyorsunuz. Neyse ki geceler arası geçiş süresi yok o yüzden planlama yapmak veya istediğiniz eşyayı almak için sizi sıkıştıran bir durum yok. Ama menüler biraz daha kolay ulaşılabilir olabilirdi.

Oyunun sonsuz (Endeless)  modu bana CRIMSONLAND’i anım sattı. Bu mod ta para kazanmıyoruz, zombi öldürdükçe çıkan silahları topluyoruz. Ne kadar uzun hayatta kalırsanız o kadar iyi.

Ölüm Maçı (deathmatch) te ise sizin gibi diğer oyunculara karşı çatışıyorsunuz ama işin içine saydığım düşmanlar  da girince, rakip oyuncuyu vurayım derken yüzlerce zombi kaza kurşunlarına hedef oluyor. Endeless kodun” frinedly fire” açık ve belirli bir süre içerisinde en az ölenin oyunu kazandığı bir mod olmuş.

Biz çok eğlendik

Yukarıda saydığım bu üç oyun modu da ayrı eğlenceli. Açıkçası Kayra Küpçü ile oynarken baya güldük, bağırdık, çağırdık. Hatta keşke oynarken kayıt falan alsaydım dedim. Bazen basit oyunlar sizi kaç saat oyalar da anlayamazsınız. İşte atam olarak bu da böyle bir oyun. Yapı olarak basit, gösterişsiz, ucuz ama sizi ve arkadaşlarınızı oyalayacak şirin (!) bir oyun olmuş. Steam de satış fiyatı 8 tl. İndirimde ne kadar olabileceğini siz düşünün. Ama indirimsiz fiyatı bile cazip diyebilirim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.