İncelemeler

Kapanın Elinde Kalıyor – For Sale İncelemesi

Sıradaki incelememiz, NeoTroy Games’in piyasaya sürdüğü emlak açık arttırma oyunu For Sale. Stefan Dorra’nın tasarladığı, görsel çizimlerini ise Uros Vuckovic’in yaptığı For Sale, 2-6 oyuncu ile oynanabiliyor.

Oldukça basit kurallara sahip olan For Sale, iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada önümüze açılan mülkleri olabilecek en uygun fiyata kapmaya çalışırken, ikinci aşamada mülklerimizi paraya çevirmeye uğraşıyoruz. Bir oyun yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor ve sonunda en çok paraya sahip olan oyuncu kazanıyor.

Başlangıç

Oyunun oynanışından biraz bahsedelim. İki aşama olduğunu söylemiştim, bunun için oyunu oluşturan iki deste birbirinden ayrı yerlere konuyor. Başta Mülk destesini, daha sonra da Para destesini kullanacağız.

Oyuncu sayısına göre başlangıç paralarının dağıtılması ve destelerin istenen kart sayısına indirgenmesiyle oyun başlıyor. Oyuncu sayısı kadar mülk yüzü açık bir şekilde masaya açılıyor. İlk tur en genç oyuncudan başlayan açık artırma, saat yönünde devam eder. Artırmaya katılmayan veya daha fazla artırmak istemeyen oyuncu, masada açık bulunan mülklerden en değersizini alıp bu tur için kenara çekiliyor. Son mülk de sahibini bulduğunda tur sona eriyor ve yeni mülkler dağıtılıyor.

Ödeme Vakti Geldi

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, açık artırmayla alınan mülklerin ödemeleri. Son mülkün sahibi hariç diğer oyuncular, aldıkları mülk için açık artırmaya girdikleri meblağın yarısını kasaya ödüyorlar. Son mülkün sahibi ise paranın tamamını ödüyor.

Bu şekilde tüm mülkler sahibini bulduktan sonra ikinci aşama başlıyor. Burada da Para destesini karıştırıp oyuncu sayısı kadar para kartı ortaya açılıyor. Açılan paraların değerine göre karar veren oyuncular, ilk aşamada topladıkları mülklerden bir tanesini seçip kapalı bir şekilde önlerine koyuyorlar. Herkes seçimini yaptıktan sonra bütün mülkler açılıyor ve en değerli mülkü veren en değerli parayı alır şeklinde paralar dağılıyor. Turdan tura bütün paraların sahibini bulmasıyla da aşama sona eriyor. Oyuncular ellerindeki kağıt ve madeni paraları toplayarak birinciyi tespit ediyorlar.

Açıkçası çok fazla beklentim olmadan deneyimlediğim For Sale için idare eder diyebilirim. Kesinlikle uğruna buluşma tertiplenecek bir oyun değil, zaten öyle bir iddiası da yok. Ama fazla yer ve zaman kaplamaması ve çok kafa yormayan yapısıyla, oyun günlerinizde diğer ağır abilerin arasına soluklanma maksadıyla rahatlıkla sıkıştırabilirsiniz.

For Sale kutu oyununu satın almak için NeoTroy Games’in websitesine uğramayı da sakın unutmayın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.