İncelemeler

Büyük Hazineyi Alabilecek Misiniz? – Gauntlet İncelemesi

gauntlet-banner

İlk Gauntlet 1985 yılında çıkmış tabii ben o zamanlar daha iki yaşındayım :) Sanıyorum ki oyunu 1993 ya da 1994 yılında Amiga ile ya da Arcade(Atari) salonunda oynamıştım. Oyun o zamanlar rastgele üretilen zindanlarda onlarca yaratığın üzerinize çullandığı bir yandan savaşıp bir yandan da hazine topladığımız bir oyundu (Random generated maps size de tanıdık geldi değil mi, evet Diablo I’in atasıdır bu sistemi ile). Ardından farklı farklı devam oyunları çıkmıştı fakat ilk oyun gibi heyecan ve hevesle oynattıramamıştı kendisini.

Gauntlet 2014 Arrowhead Game Studios tarafından geliştirildi ve 23 Eylül 2014’de Steam üzerinden yayınlandı.

İlgili Makaleler

Oyunun çok derin olmayan hikayesine değinmek istiyorum, Gauntlet’in derinliklerinde sayısız hazinelerin olduğu bilinir ve yıllar boyunca aptal maceracılar Gauntlet’in derinliklerine inerek büyük hazine ile çıkmayı planlarlar fakat her seferinde başarısız olur, Gauntlet içerisinde ölür giderler. Morak isimli yozlaşmış bir sihirbaz Gauntlet içerisine doldurduğu yaratıkları ve tuzakları ile kahramanlarımızı en zor şartlar altında bırakmakta ve tüm yol boyunca onlara sataşmakta, onlar ile dalga geçmektedir, fakat bu yeni maceracı grup daha öncekilerin başaramadığını başarmaya niyetlidir.

gauntlet1985
Gauntlet 1985 Ateri Games

Oyun aslında eski mantığını korumaya devam ediyor, sadece mapler artık random generated değil, ki bu aslında biraz üzdü beni, oyunun başında ise ilk oyunda olduğu gibi yine her biri farklı oynanışa sahip 5 sınıftan birini seçerek ki bunlar Elf, Valkyrie, Warrior, Wizard (Oyuna daha sonra ücretli DLC ile Necromancer eklendi), sırası ile ilerlediğimiz zindanlar da savaşıyoruz, oyun 3 Episode ve her bir episode içerisinde 4 dungeon olmak üzere 12 bölümden oluşuyor.

Oyun bolca aksiyon içeriyor, çok fazla strateji yada puzzle beklentiniz olmasın, en fazla bulacaklarınız elinizde sınırlı sayıda bulabildiğiniz keyler olması ve bu keyleri hangi kapılarda kullanacağınıza doğru şekilde karar vermek durumunda olmanız ve çatlak duvarlar. Bunlar için duvarlara biraz dikkatli bakmanız ya da yakın çevrede bulunan patlayıcı varilleri kaçırmamanız yeterli, varil ile duvarı yıkarak ekstra hazineyere ulaşabiliyor, anahtar, potion bulabiliyorsunuz. Anahtarlar sınırlı olduğu için daha fazla hazine içeren kapıları açamıyorsunuz, bir de potionlarınız var ki bunlar aldığınız relicleri kullanabilmek için gerekiyor, tabii ki bu potionlar da oldukça az sayıda bulunuyor ve doğru fight’ı beklemek durumunda kalıyorsunuz, her bölüm bittiğinde elinizde fazla kalmış olan potion ve keyler patlıyor, bir sonraki bölüme taşıyamıyorsunuz.

Relicler karakterinizin hali hazırda kullandığınız iki skilline ek olarak gelen (Wizard’da skill combinasyonları çok daha fazla eğer Magic’a oynadıysanız tanıdık gelebilir) iki adet herkesin alabileceği skiller olarak da düşünülebilir, kimi relic kullandığınız zaman hortumlar yaratıyor, bir tanesi kısa süre sizin ve partinizin hasar almasını engelliyor, bir tanesi ise karakterinizin kopyalarını olşuturup düşmanın kafasını karıştırıyor, bir diğeri yürüdüğünüz yerde alevler bırakmanızı sağlıyor ve bunlar gibi bir çok farklı özellikle Relicleri topladığınız goldlar ile alabiliyorsunuz. Oyunda Stat sistemi bulunmuyor haliyle statlarınızı değiştiren ya da ek özellikler veren itemlar alma gibi bir durum söz konusu değil, oyundaki tek eşya ya da dediğim gibi ek skill Relicler, bu açıdan oyun biraz sığ görünüyor olabilir haklısınız, ama oyunun eğlencesinden ödün vermiyor.

gauntletgamelobby

Özellikle 4 kişilik oyun modu bu tarz her oyunda olduğu gibi oldukça eğlenceli. Biz oyunu 3 kişi Hard’da bitirdik, hard gerçekten güzel, sıkmayacak şekilde dengelenmiş bir zorluk seviyesi, yer yer 5-6 kere denediğimiz kısımlar oldu, yer yer tek seferde geçtiğimiz de; fakat şunu kesinlikle belirtmeliyim, oyun 4 kişi için yapılmış tam bir parti oyunu, arkadaşlarınızla gerçekten güzel vakit geçirip eğlenebileceğiniz bir oyun olmuş.

Solo oynamak isterseniz oyunu yarım saat sonra sıkılıp kapatır, aldığıma pişman oldum diye yorumlayabilirsiniz. Tavsiyemiz en az 2 veya 3 kişi ile birlikte oynamanızdan yana olacaktır. Ayrıca zorluk seviyesi demişken şu an için oyunda Easy, Normal, Hard, Unfair olmak üzere 4 farklı zorluk bunuluyor, Unfair gerçekten unfair, bol vaktimiz var başka da oyun oynamayız zaten diyorsanız buyrun deneyin derim. (Belki bizden daha iyi oynayacaksınız size Unfair daha uygun olacak, kim bilir :D )

gauntletbossfight

Necromancer ile birlikte Story Mod dışında bir de, Colosseum modu geldi oyuna. Burada bir arena içerisinde her oyuncu ayrı bir bölmede bulunuyor; isterseniz orada kalabilir isterseniz aradaki duvarları açarak partiyi bir araya toplayabilirsiniz, dalga dalga gelen yaratılara karşı durabildiğiniz kadar ayakta durmaya çalışıyorsunuz, ödül olarak ise oyun size her sezon farklı farklı kozmetik pelerinler veriyor. Story mod’u bitirdikten sonra oyunu tekrar tekrar oynanası kılan bir güncelleme oldu bu Colosseum modu.

Oyunun grafiklerine gelecek olursak böyle bir oyun için bence gayet yeterli seviyede, zaten yazım içerisinde gördüğünüz ekran görüntüleri ve videolardan sizler de farkedeceksiniz.

Seslendirmeler her bir karakter için farklı ve eğlenceli olarak yapılmış. Müzikler ise olması gerektiği kadar epic yapılmış, daha iyi olabilir miymiş? Evet.

Size iyi oyunlar!

Sistem Gereksinimleri;

Minimum:

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 2.4 GHz Dual Core
Ram: 4 GB RAM
Ekran Kartı: 512 MB NVIDIA GeForce 9800 / ATI Radeon HD 2600 XT
DirectX: Version 10
İnternet Bağlantısı
Hard disk alanı: 2 GB

Önerilen:

İşletim Sistemi: Windows Vista / Windows 7
İşlemci: 2.4 GHz Dual Core
Ram: 4 GB RAM
Ekran Kartı: 1 GB NVIDIA 460 / AMD Radeon 5870
DirectX: Version 10
İnternet Bağlantısı
Hard disk alanı: 2 GB

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Valve, Steam Direct Sisteminin Ücretini Belirledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.