Sonat Adre Samir

Star Wars: The Last Jedi – Neden Beğendim? Neleri Beğenmedim?

Star Wars: The Last Jedi, gelirken de geldikten sonra da olay oldu. Hatta gösterime girmesinin üzerinden bu kadar çok vakit geçmiş olmasına rağmen tartışmalar halen durulmadı. Film ile ilgili olarak en büyük sıkıntılardan bir tanesi ise cevapsız kalan sorular konusuydu. İsterseniz gelin birkaç tanesine yanıt bulalım. Yazımda okuyacağınız bir çok örnek, daha önce Twitch‘te yaptığımız yayında anlattığım örnekler ile aynı, Eğer yayını izlediyseniz bu yazıda da benzer içerik ile karşı karşıya kalacaksınız.

Aynı zamanda bir çok farklı youtube kanalı, web sitesi, blog’larda kaşılaşmış olabileceğiniz örnekler ile çakışması dikkatinizden kaçmayacaktır. Oralarda video yayınlayan, yazı yazan bazı kişilerile bizzat sohbetim olduğundan ve kendilerinin de bilgisi dahilinde onların örneklerini de kullanarak bu yayını gerçekleştirmiştik. Hatta size güzel bir kaynak da bırakayım bu kişilerden bir tanesi ile ilgili, Sarp Kürkçü. Kendisini mutlaka takip edin. Adam yürüyen Star Wars ansiklopedisi. :)

Bu örneklerin seçilmesinin sebebi ise konuyu en güzel özetleyen örnekler olmasıdır. Eğer Genişletilmiş Evren içerikli kaynakları tararsanız buradakilere benzer/farklı örneklere de erişebilirsiniz.

Yayından sonra bile halen soran oldu “Yahu nesini beğendin bir açıkla!” diye, filmi neden beğendim, neleri beğendiğim ve beğenmediğim bunları kısaca anlatmak istedim. Daha detaylı anlatıma önceki twitch yayını kaydından hatta Youtube‘dan ulaşabilirsiniz. Bir de lütfen, beğeniyor ya da beğenmiyorsak bir konuda altını doldurarak, kendimizi ifade edelim derim. Sadece “muhteşemdi” ya da “b*k gibiydi” diye lafı atıp gitmek ile olmuyor :)

Öncelikle şunu belirterek başlamak istiyorum. Düşünün, 77 yılındasınız ve Star Wars adına Episode 4 dışında başka bir eser bulunmuyor. Filmi izlediniz, sinemadan çıktınız ve aklınızda bir ton soru var. Vader kim, nasıl bu hale gelmiş? Imparator diye geçen kişi kim, görünmedi bile? Force nedir? Jedi? Nasıl, Episode 7 ve 8 ‘den çıktığınızdaki sorulara benziyor değil mi? Evet, 77’de ilk filmi izlemiş olan abi ve ablalarımız işte bu soruları sormuşlardı.

İşte bu üçleme de ilk üçlemeye itafendi. Bu nedenle bir çok soru ile geldi, ilk film Han’ın durumunu kesinleştirdi, iki Luke, üç Leia’nın durumunu netleştirecek, eskilere veda ettikten sonra da yeniler sahneyi tamamen devralmış olacak, kafalardaki bir çok soru da hepsi olmasa bile cevaplamış olacak.

bir de şu konu var arada değineyim. Sinema bizim kendi düşüncemiz ve kendi isteklerimizi her zaman verecek bir mecra değil, diziler ve tiyatro oyunları için de aslında böyle bu. Filmi çeken, yazan adama beğenmesek bile saygı göstermek zorundayız. Hani hep her konuda işimize gelince beğenmiyorsa saygı göster diyoruz ya, hah işte onu diyorum.

Biraz isim isim ve soru cevaplar ile maddeleyerek devam edeyim.

Admiral Holdo ve Poe Kavgası Gereksiz değil miydi?

Poe’ya baştan söylese bu kadar karmaşa olmazdı. Kesinlikle fikrim budur ve pek beğenmediğim bir sahnedir, boşa yaşanmış bir krizdir. Ancak yönetmen bizi kandırmak istemiş Poe karakterini kandırdığı gibi, başardı da bence.

Leia Nasıl KurtulduLeia ne kadar güçlü?

Konuya aşina olan herkesin tahmin ettiği üzere Leia o sahnede Breath Control kullandı. (SW EP1’de Obi & Qui-Gon’a zehirli gaz verilen sahnede görmüştük). Bir diğeri ise Force Barrier ve bir diğer yetenek ise Protection Bubble‘dı. Bu yetenekler dış etkenlerden mümkün olduğunca korunmasına olanak sağlayan yeteneklerdi. Aftermath kitaplarında da Luke’ten eğitim alışı ve onun ötesinde kendini geliştirmeye çalışması geçiyor. Bloodline kitabında da yine bu tip bilgiler var. Ama son 30 yılı nasıl geçti bilmiyoruz şu an. Bu süreçte force anlamında çok daha fazla şey öğrenmiş gelişmiş olabilir. Bu nedenle biraz daha açık fikirle yaklaşmak lazım karaktere.

Legends’da Leia, Darth Sidious (Palpatin), Anakin Solo ile olayı destekleyeyim

Leia çocuklarını kendilerinden uzak tutarak koruma amaçlı galaksinin uzak noktalarına gönderiyor (Anakin, Jason/Jaina Solo). Palpatine Anakin’i bedenini ele geçirmek için kaçırmak istiyordu. Çünkü Palpatin’in Clone’ları sürekli çürüyordu, Onun spirit’i için yeteri kuvvetteki vessel’lar değillerdi ve tutamıyorlardı. Palpatin de en makul host olarak gözüne Anakin’i kestirmişti, aynı zamanda da Skywalker’lar ile olan çatışması da güzel bir bahaneydi kendisine.

Luke ve Leia Palpatine’e karşı Force Harmony kullandılar, Leia’nın Luke’un yardımı ile birlikte kullandığı bu force Palpatin’in Dark Side ile bağını kırdı. Ancak bu esnada Palpatine Force Storm ile Anakin’in bulunduğu gezegeni de bir yandan yok etme çabasındaydı, Çünkü hem Anakini koruyup hem de gezegeni kurtaramayacaklarını düşünüyordu Leia ve Luke’un. Ancak Palpatine başarısız oldu. Leia hem Force Harmoy hem de Force Barrier/ Protection Bubble ile oğlunu korumayı başarmıştı. Yani filmde gördüğümüz iki o üç Force Ability Leia için çok da zor bir iş değildi.

Luke, Rey sahneleri hakkında ve ne kadar güçlüler?

Luke çok güçlü! Bunu bir çok sahnede görüyoruz, özellikle son sahnelerde Kylo ile karşı karşıya geldiğinde orada bulunun her zihne Force Projection ile kendi imajını yansıması bunu net şekilde gösteriyor. Luke ile Leia’nın konuştuğu sahnede zamanın durmuş şekilde resmedilişi. Luke’un tuz üzerinde ayak izlerinin olmaması, daha genç ve farklı kıyafet ile orada olması, Luke’un Kylo’nun kılıç saldırılarını bloklamaması ve sadece kaçınması, değmemesi gibi detaylarda zaten bas bas bağırıyor film, Luke’un Projection olarak orada olduğunu kanıtlıyordu. Hatta orada, ground’da bulunanları geçin, orbitte duran, gemilerden vs orayı izleyenlere de kendi imajını gösteriyor. Yani o anı izleyen herkese nerede olurlarsa olsun, kendi görüntüsünü yansıtıyor.

Cidden büyük bir güç bu. Bu arada üstüde oturduğu taşın da etkisi büyük. Güç tarafından yoğun bir yerde zaten bütün bu olayı gerçekleştirirken, Dagobah ve Datomir gibi bir çok yer var bu evrende mesela. Keza zaten bununla birlikte kendini de iyice tüketiyor. Çünkü force ile bu kadar içli dışlı olduktan sonra zaten bunun yaşanması çok normal, bir çok kitapta da geçiyordu bu konu. Ep 6’da Yoda’nın ölümü de benzer bir örnek.

Rey

Rey de kuvvetli ancak Rey, Force’un da yardımı ile bir çok yeteneği refleksif olarak kullanıyor ve Wild Force kullanıyor tabii ki. Eğitildiği takdirde daha doğru şekilde kullanabileceği oldukça büyük bir güce sahip. Kısacık Luke ve Rey eğitimi direkt Yoda & Luke tadındaydı. Yoda Luke’u zamanında trolledi, Luke’da şimdi Rey’i Trolledi. :) Tatlı sahneydi bana kalırsa.

Luke’un Rey’e force’u anlatışı güzeldi. Force sadece Rey’in bakış açısı ile taş kaldır, yükseğe zıpla değildir. Bunu da filmin nerdeyse bir çok sahnesin net bir şekilde gösterdiler. Force, heryerde, herkesin içinde, Rey nasıl bu kadar güçlü olabilir ki eğitimi olmadan deniliyor da bu evrende ne böcekler var force ile iç güdüsel olarak deli deli işler yapan. Bu canlılarında Jedi ya da Sith eğitimi yok, bir de böyle düşünün Rey Jedi eğitimi olmadan nasıl oluyor da bunları yapıyor derken.

Rey (Daisy Ridley)

Rey’in nobody’s child oluşu güzel bir detay, demin de dediğim gibi sonuçta Force, heryerde, herkesin içinde. Force’u açığa çıkarmak için de illa bir eğitim gerekmiyor. Force’un açığa çıkması için sağlam bir büyük bir üzüntü, öfke, korku, travma da yeterli. Hatta öfke konusunda örnek olarak Swtor’un Knights of the Eternal Throne – “Betrayed” Sinematiğindeki küçük kız güzeldir, tam yerindedir. (Evet kızın bu sinematikte gücü zaten açıkta, zaten kullanıyor Move Object gibi yetenekler, ancak demek istediğim anlaşılır diye umuyorum.)

Dark Side Cave, güzeldi. Luke’un Vader maskesi altında kendini görmesi gibi güzeldi. Orada Luke bir gün babasının yerine geçeceği, Dark Side’da olacağı korkusunu görüyordu. Çıktığında da baya sarsılmış çıkıyordu oradan. Rey’de de benzer bir sahne izledik. Dark Side ona istediğini vereceğine dair bir vaad de bulundu, Rey ise tereddüt etmedi, girdi ve Dark Side ona istediğini vermek yerine onu daha da umutsuzluğa sürükledi. Zaten Dark Side’ın olaylarından biri de budur, önce size umut verir, birşeyler vaad eder, bu güç de olabilir, Rey’in isteği gibi basit görünen bir gerçek de olabilir, sizi çeker ancak daha sonra iyice umutsuzluğa düşürür. Sonra ise yavaş yavaş size işler, onun her isteği karşılığında ağzınıza bir parmak bal çalar, ise umut verir, güç verir, ama sizden de alıp götürür bir yandan. En net örneğini Anakinden biliyoruz zaten. (The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.)

Yoda

Kukla oluşu muteşem değil miydi? Force Ghost oluşu. Yoda 30 yıldır var, Obi Wan 7 yıl falan, bu formda kalmıştı. Luke’a yine ders vermesi. Kitapların gitmiş olduğunu biliyor oluşu. Bu arada Light Side’da çok uzun süren işler değil bunlar, dark side gibi.

Snoke

Snoke sadece bir kişide uyanıyor gibi bir düşünceye sahipti, rey, rey, rey diyip duruyordu, kızı getir, kızı götür :) Yaptığı en büyük hataydı, en azından şimdilik öyle, kendisi hakkında, çizgi roman, kitap vs. çıkarsa daha derin bilgiler ediniriz elbet. Açıkçası Snoke’un kim olduğu çok da önemli de değildi aslında, biz onu baş kötü olarak düşündük hep, ancak tamamen bir yön saptırmaca, kafa karıştırmacaymış. Ki bu tiyatroda falan da çok kullanılan bir yöntem :)

Snoke’un öldüğü sahne sith way’di. Snoke zihin okurken, kylo’nun hem kendi kılıcını hem de rey’in kılıcını çevirerek düşüncelerini farklı göstermesi çok lezizdi. Karakter erken mi çıkarıldı hissiyatı verdi mi evet? Ancak Snoke demin de bahsettiğim gibi görevini tamamladı ve sahneden ayrıldı. Görevi neydi açmak gerekirse bence temelde Kylo karakterini bize anlatmaktı. Kylo’nun taraf değiştirmesi için gerekli olan baş elementti. Onun bu kadar iç çekişme yaşamasına sebep olan kişiydi. Sürekli bi yüceltme ve aşağılama vardı. onu yanlızlığa sürükleyen kişiydi. Bence asla bir Palpatine figürü olarak orada değildi Snoke. Ama herkes öyle zanneti, öyle istedi, çünkü hepimiz Palpatine’i kötü adam olarak beğenmiştik, gücünü bilirdik (Demin anlattığım Anakin Solo mevzusu gibi), onun yerine koymak istedik.

Keza Snoke’un 3 tane derdi vardı, Kylo, Rey ve Skywalker (Luke)

Darth Sidious neden imparatorluğu kurmak istiyordu? Bir ona bakalım önce. Sithler bir gün tüm galaksiyi yönetecekti. Bane’den gelen bir olaydı bu. Bu adamın öyle bi gelenek (Tradition) derdi de yok belli ki. Hatta benim anladığım sadece 2 sith olacak derdi de yok. Ren şovalyeleri zaten bu geleneği kıran bir durum. Bu arada ben son filmde göreceğimizi düşünüyorum şovalyeleri.

Kylo’nun da benzer bi derdi yok, yani 2 sith olalım derdi yok, yok derken şu anlamda işte rey’i alayım, snoke’a çakayım, Darth olayım, Rey bana apprentice olsun… yok. Şovalyeler var biryerlerde bekleyen, ya da bir takım görevlerde olan. Kylo Rey’e karşı gel, galaksiyi yönetelim modunda. Anakin gibi. Anakin de hatırlarsak Padme’ye gel hepsini indirelim, galaksiyi zevkimize göre yönetelim diyordu. (Tamam tam olarak bu cümleler değildi ama :) )

Kylo Ren

Kylo ergen, olgun değil, konusunda şunu diyorum. Bu bir üçleme, hele bi duralım bakalım. Bu filmde bence ağırlıklı olarak Poe, Rey ve Finn sonrasında da Kylo gelişti, ilerledi. Biz daha çok oturmuş bir Kylo karakterini istedik ve henüz de alamadık diye adamları gömmeye gerek yok.

Kylo’da ergen tavırları olan Vader wanna-be bir karakterdi bunu gördük. Keza Snoke’da ona sürekli gaz vermiş belli ki “Yeni Vader olacaksın” diye, diye. Tamam karakter Vader wanna be olabilir de Snoke dediğimiz adam, herifin kafasına daha Jedi eğitimi sırasında girmiş, işlemiş. Sonradan Vader wanna be olmasına sebep olunmuş bir karakter bence, bir ton mevzu izledik :)

Luke’un öğrencisi konumundayken yaşanan olayı bir Luke, bir de Kylo gözünden gördük. Kylo’nun anlattığı sahnede Luke’dan dark side akıyordu, Snoke’un Kylo’nun Luke’u öyle görmesine sebep olduğu aşikar bana kalırsa. Luke ise kendisinin sahnesinde kılıcı açtığını ve bunun bir anlık hata olduğundan vs hislerinden falan bahsetti.

Şimdi, bi düşünün, hem kafanızı sürekli kurcalayan bir Sith var, zaten içinize iyice işlemiş, kafanız iyice karışık vs. vs. hem de üstüne bir de yatakta gözünüzü açtığınız anda elinde Lightsaber ile duran bir adam hem de Luke’u görüyorsunuz. Sizin tepkiniz ne olur? Orada ipin tamamen kopması çok normal geldi bana.

Force Power’ların legendstan gelip canonda kullanılması güzeldi.

Force’da ziyaret kısımları leziz resmedilmişti.

Hyperspace

Biraz karışık bir konu. Legends ile Canon arasında bazı farklar var, Han’ın Force Awakens’da kapalı hangar içinde çıktığı bir sahne var, orada hangara ne oldu görmedik? Legends’da usta pilotlar gezegenin bir tarafından HS’e girip diğer tarafından çıkabiliyorlar, Çok zorlu hesaplamalar bunlar, herkesin yapabileceği işler değil.. Solonun Awakens’da yüzeyde çıkış yapması, ya da bu filmde gördüğümüz üzere rey’i bırakırken Falcon’un pat-pat çıkıp geri girmesi. Bayaa zor işler bunlar, ancak Legends’da daha da zordu. Bir de şu var Hyperspace’de önün boş olmalı, girerken de çıkarken de çünkü bu bir teleport değil orada zaman ve madde bükülüyor. Bakın halen madde var orada yani o gördüğümüz torpido gibi gemiyi çakıp, yırtma olayı SW evreninde gayet olası bir hareket. Ayrıca kitaplarda HS atan geminin önündeki boşuk ne kadar olmalı vs gibi çok derin teknik bilgiler yok malesef. D20 (Wizards of the Coast) ve Western Games kitaplarında kısıtlı da olsa bilgiler var. Ama hiç tam rakam yok.

Poe

Artist pilot’tan, sorumluğuk sahibi biri olma yolunda, hatta direnişten geriye üst düzey kimse kalmadı gördük ki bi Leia kaldı o da zaten son sahnede “Bana bakmayın” diyerek Poe’nun bir sonraki filmdeki yerini belli etti bana kalırsa.

Finn

İlk filmde kaçak, korkaktı bayaa, arada gaza geliyordu gerçi ama kaçmaya çalışıyordu olaylardan. Sonra ise sadece Rey için işin içinde kaldı, bu filmde de öyle, Rey için çok çaba harcıyor. Bencillikten sadece, kendini düşünmeyen bir karaktere geçiş yapıyor. En güzel örneği bilekliği alıp oradan gitmeye çalışması kendisini değil Rey’in oraya gelip ölmesine engel olmaya çalışmasıydı. Bir de o son sahnede tek başına canon’a kafa atmak için gidiyor olması, Finn’in ne kadar kararlı olduğunu gösteriyordu. Aslında boş bir karakter değilmiş dedirtti.

Phasma

Yine üzdü, ama ben geri gelebileceğini düşünüyorum. O giydiği suit çocuk oyuncağı değil çünkü. Tamam maskede kırık var ama yüzü yanmış şekilde geri gelebilir, (gelsin ya).Ancak burada Snoke-Kylo ilişkişi gibi görebiliriz de Phasma’yı. Ancak Snoke’a göre asıl erken harcanan karakter bence Phasma oldu. Evet, evet, gelsin ya geri.

Page ve Del Toro‘nun DJ karakterlerine yeteri kadar yer ayrılmamıştı, sürekli bunu diyorum, çok havada kaldılar, keşke boş komik dakikalar bu karakterlerin ve başka karakterlerin detayları ile dolu olsaydı.

Force Her Yerde

Film’in sonunda Canto Bightda çocuk süpürgeyi force ile çekti, yüzük önemli bi dokunuştu. Ayrıca force’un sadece aileden gelmediği, herkes içerisinde olduğu, böceğinden, çiçeğine her canlıda bulunduğunu gösteren vaşka güzel bir örnekti.

Hatta çocuğun bunu zorlanmadan, eğitimsiz olarak yapmış olması bu çocuğun bu olayı normal bir hareketmiş gibi, zaten ufaklığından beriyapıyormuş da eli ile uzanmak gibi doğal bir hareketmişçesine yapıyormuş hissiyatı verdi.

Evet sevgili okur, boş yaptığım bir diğer yazının daha sonuna geldik. Güç seninle olsun… daima.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.