Son Haberler
Anasayfa » İncelemeler » Başkanlık Yarışında İpi Göğüsleyen Siz Olun – Machi Koro İncelemesi

Başkanlık Yarışında İpi Göğüsleyen Siz Olun – Machi Koro İncelemesi

NeoTroy Games‘in Türkçe olarak piyasaya sürdüğü yeni oyunlardan birisi Machi Koro. 2-4 oyuncuyla oynanabilen Machi Koro için şehir kurma konseptli bir kart oyunu diyebiliriz.

Orta büyüklükte diyebileceğimiz bir kutu içerisinde gelen Machi Koro’nun içinde bizi karton kesim para pulları, standart boy bir kart destesi ve iki adet altılık zar karşılıyor.

Sekiz sayfalık bir kural kitapçığı bulunan oyunda şehrimizi geliştirerek 4 büyük projeyi ilk kuran oyuncu olma çabası içine giriyoruz. Oyun sırasında kazanacağımız altınlarla yeni binalar inşa ediyor ve kendimize avantaj sağlarken, rakibimize engeller çıkartmaya çalışıyoruz.

Oyunda yapabileceğimiz her binanın bir zar değeri oluyor. O binanın altında yazan özelliği kullanabilmek için her turun başında attığımızda zarda o değerin gelmesi gerekiyor. Örneğin turun başında önümde 1 değerli buğday tarlası, 2 değerli çiftlik ve 6 değerli stadyum bulunuyor olsun. Rakibimin önünde de 1 değerli buğday tarlası, 3 değerli kafe ve 4 değerli süpermarket var. Eğer attığım zar 1 gelirse, ikimizin de buğday tarlası aktive oluyor ve ikimiz de kasadan 1 altın kazanıyoruz. Burada önemli nokta, kartın altında “herhangi bir oyuncunun sırasında” yazıyor olup olmaması. Örneğin zarım 4 gelmiş olsaydı rakibimin süpermarketi devreye girmeyecekti, çünkü altında “sıra sizdeyse kasadan 3 altın alın” yazıyor. Uzun lafın kısası attığımız zarlar çoğu zaman bütün oyuncuları etkiliyor, çoğu binadan birden fazla yapma imkanı olduğu için kimi zaman onların attığı zarlarda onlardan çok altın kazanma şansı bile bulabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir  Queen, 39 ve Bilimkurgu

Bu şekilde ilerleyip gittikçe daha fazla bina ve altın toplayarak bir oyuncu 4 büyük projeyi de bitirene kadar oyunu sürdürüyoruz.

Şimdiye kadar sadece bir kere deneyimleme fırsatı bulduğum Machi Koro’dan açıkçası çok keyif aldım. Tekrardan daha fazla kişiyle oynama fırsatı buldukça da eğlenceli vakit geçireceğime eminim. Ambalajı çok küçük olmasa da sırt çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz Machi Koro’nun bana göre tek sıkıntısı oyun sırasında masaya çok yayılması. Eğer mekan sıkıntınız yoksa bu da sizin için pek geçerli olmayacaktır.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz. İyi eğlenceler….