Haberler

FRP Değil, Gerçek Kılıç Sanatı!

kuzgun-akademi-logoKuzgun Akademi ile yıllar önce Metucon’da tanışmıştık. İstanbul’dan tren doldurup gittiğimiz Convention’da ODTÜ’nün konukseverliğinin ve etkinliklerin tadını çıkartırken kurucusu olan İlker Can Karagülle ile tanışıp sohbet etme imkanı bulmuştuk.

Kuzgun Akademi tahta kılıçlar, koruyucu ekipmanlar ile ciddi bir şekilde Ortaçağ Tarihi Kılıç Sporlarını sergiliyordu. Çeşitli hamleleri, güvenlik önlemlerini düzgün bir şekilde gösterdiler. Başka bir ülkede bu tarz ciddi oluşumlar oldukça yaygın olmasına karşın, Türkiye’de rastlamak oldukça ilginç bir deneyimdi. Özellikle de FRP’cilerin Ortaçağ ve tarih merakı göz önüne alındığında aslında Kuzgun Akademi Convention’lara katılarak en doğrusunu yapıyordu.

Kuzgun Akademi’nin Ankara Merkezli olması sizi üzmesin zira İstanbul, İzmir ve Antalya’da da ciddi bir kolları var. 

kuzgun-akademiAslında bu elemanları bir yerden daha tanıyorsunuz, bir PC oyuncusuysanız Mount&Blade’i ya oynamış ya da en azından duymuşsunuzdur. Türk oyun yapımcılarının Dünya çapında en ünlü ve en çok satan oyunları arasında yer alan Mount&Blade’in dövüşlerindeki hareketlerin kaydedilmesinde de Kuzgun Akademi’nin emeği var. Bunu ilk öğrendiğimde Level dergisinde editörlük yapıyordum ve Mount&Blade üzerine yeni bir röportaj yayınlamıştım. Ne yazık ki o zaman yoğun bir dönemdeydik ve Kuzgun Akademi’yi yeterince tanıtamamıştık; kısmet bugünlere ve FRPNet’eymiş.

Kendi sitelerinde yer alan tanıtımdan bir parçayı burada sizlere de sunmak istiyorum. Tarihi kılıç sanatlarını öğrenme konusunda meraklıysanız mutlaka sitelerinden daha fazla bilgi edinmenizi tavsiye ederim…

Kuzgun Akademi Tarihi Savaş Sanatları Birliği; ateşli silahlar öncesi dönemlere ait savaş silahları, stratejileri, günümüz antik savaş sporlarına gönül vermiş bir araştırma ve geliştirme topluluğudur. Koreograf ve Tarihi Eskrim eğitmeni İlker Can KARAGÜLLE tarafından 2006 senesinde kurulmuştur.

Çalışmalarımız HEMA (Historical European Martial Arts) başlığı altında toplanmış araştırma topluluklarıyla ilişki halinde olarak, 3 büyük usta Johannes Liechtenauer, Sigmund Ringeck ve Hans Talhoffer’ın ortaçağ Avrupa kılıçları üzerinde geliştirdikleri disiplini kapsamaktadır.

Bu disiplin bugün ARMA (Association for Renaissance Martial Arts ), AHF (Association for Historical Fencing) ve HEMAC (Historical European Martial Arts Coalition ) gibi bu alanın ilkleri olan büyük birliklerin olduğu gibi dünya üzerinde bu alanlarda çalışmalar yapan neredeyse tüm Tarihi Savaş Sanatları Birliklerinin de kabul ettiği tek sistem, tek disiplindir.

Bu üç büyük üstadın dönemlerinde resmettikleri ve yazıya döktükleri, tarihi Avrupa silahlarının kullanımına dair temel teknik ve anlatımlarının yeraldığı el yazmaları, tarihi kılıç kullanma sanatının bugün yeniden hayat bulmasını sağlamıştır. Yine aynı üstadların kısa kılıç ve palalar üzerine yazmış oldukları metodlar uygulamalı çalışma yöntemleri ile geliştirilmiş, bu yöntemlerle antik roma gladyatör kılıcı ve benzer formdaki eski Türklerin yaprak kılıcı kullanım yöntemleri de çalışmalarda yerini almıştır.
Amaç ve Hedefler ;
Modern çağın yitik dünyasında kaybolmuş, zihninde ve ruhunda geçmişten izler taşıdığına inanan, insana dair değerli olan ne varsa, teker teker yok edildiği bu günlerde yeni şeylerin peşinde koşmak yerine yüzyıllar öncesinde kaybettiğimiz değerlerimizin geri kazanılması gerektiğine öncelik veren, günümüzde neredeyse önemini ve önceliğini yitirmiş; onur, gurur ve sadakata bağlılığı, o dönemlerdeki gibi yaşama arzusu ile dolu; dostluklara, aileye ve tarihin gizlerine bu öğelerle bağlanmış insanların bir araya gelip bu hayal ve inançlarını birbirleriyle paylaşma imkanı bulabilecekleri, bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri, ilgili kuruluşlarla düzenlenecek ortak organizasyon, müsabaka ve eğlenceler aracılığı ile bu konudaki istek ve heyecanlarını kaybetmeden zevkle hayata geçirebilecekleri bir kuruluş olabilmek.
Bu amaç doğrultusunda yaptığımız ve yapmayı planladıklarımız;

* Fizik ve ussal özelliklerin en iyi şekilde ve en geniş ölçüde kullanıldığı, Tarihi Eskrim (Avrupa ve Orta Asya kılıç sporu ) branşlarında çalışmalar yapmak.
* Ateşli silahlar öncesi tarihi savaş silahlarının ve envanterlerinin özelliklerini, tiplerini, kullanılış şekillerini ve kullanıldıkları kültürleri kapsayan makaleler hazırlayarak bu alanlarda akademik kaynaklar sunmak; Makaleleri hazırlarken tamamen tarafsız olmaya, tarihi belgeler ve kaynaklardan yararlanırken de en doğru ve tutarlı bilgiye ulaşmaya dikkat etmek.
* Alanlarımız ile ilgili kurum ve kuruluşlarla bağlantıya geçerek kendimizi tanıtmak, ortak yönlerin öne çıktığı konularda etkinlikler organize etmek.

* Sporcularımız ve üyelerimiz ile bilgilendirici seminerler düzenlemek, ilgili seminer veya etkinliklere katılmak, bilgi ve fikir paylaşımında bulunmak.

* Yapacağımız eğlenceli etkinlikler ve organizasyonlar ile kulüp bütünlüğümüzü korumak, geliştirmek.

Kuzgun Akademi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Farklı Ülkelerden Bilimkurgu ve Uzay Temalı Pullar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.