Edebiyat

Sir Terry Pratchett’ın, Hayranları Tarafından Bulunan Kısa Hikayeleri Yayımlanacak

Diskdünya destanının yaratıcısı Sir Terry Pratchett‘in yakın zamanda yeniden keşfedilen 20 kısa öyküsünden oluşan bir koleksiyon bu yılın sonlarında hayranları ile buluşacak.

Terry Pratchett, 1970’lerde ve 80’lerde Patrick Kearns takma adıyla bölgesel bir gazete için hikayeler yazdı. Yayıncı Penguin, hikayelerin daha önce usta yazara atfedilmediğini ancak şimdi birkaç sadık hayranı tarafından yapılan bir araştırmadan sonra toplandığını söyledi.

Yeni koleksiyonun en uzun hikayelerinden biri olan The Quest for the Keys, 40 yıl boyunca Pratchett hayranı Chris Lawrence‘ın duvarına çerçevelenmişti. Lawrence, konuyla ilgili olarak Pratchett ailesi ile temasa geçti ve diğer hikayeler de yazarın hayranları olan Pat ve Jan Harkin‘in onlarca yıllık eski gazeteleri taramasıyla bulundu.

Chris Lawrence, “The Quest for the Keys, 15 yaşındayken beni çok etkiledi, bu yüzden her bir parçayı toplamak için çaba sarf ettim. 35 yılı aşkın bir süredir hikayeyi güvende tuttum. Bunların önemi hakkında çok az şey biliyordum. Pratchett’in yayıncısı Colin Smythe ile temas kurduktan sonra ne kadar önemli olduklarını anladım.” dedi.

Colin Smythe ise, “Yıllarca Terry’nin yayıncısı ve ardından temsilcisiydim, daha kısa yazılarını bulmamda bana hiç yardım etmedi. Ama Dragons at Crumbling Castle’da bana ithafında yazdığı gibi, dikkatle sakladığı hikayeler vardı. Bu sözler ne kadar doğruydu, hiçbir fikrim yoktu.” açıklamasını yaptı.

2015 yılında hayatını kaybeden Pratchett yaşamı boyunca 70 kitap yazdı ve eserleri 44 yılı aşkın bir süredir 43 dilde 100 milyondan fazla sattı. Penguin‘den yapılan açıklamada, yeniden keşfedilen hikayeler Discworld (Diskdünya) ortamında yer almasa da, “Sir Terry’nin yaratmaya devam edeceği dünyaya işaret ediyor. Okurlar, mağara adamlarından cücelere, büyücülerden hayaletlere kadar uzanan karakterlerle tanışmayı ve zamanda yolculuk turizmi ve başka bir gezegenden gelen bir ziyaretçi hakkında hikayeler bekleyebilirler” denildi.

Hikayeler, 5 Ekim 2023‘te A Stroke of the Pen: The Lost Stories adıyla yayımlanacak. Ancak diğer yayınlanmamış Pratchett çalışmaları maalesef gün ışığını görmeyecek. Çünkü 2017 yılında, 10 adede kadar tamamlanmamış roman içeren bir sabit disk, yazarın isteği doğrultusunda bir buharlı silindir tarafından yok edildi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.