AYBABTUHaberler

Dungeons and Dragons Eski Evrenlerini Tekrar Diriltiyor

Los Angeles’ta üç gün süren ve Dungeons and Dragons‘ın yeni ürünlerini ve etkinliklerini tanıtan Stream of Many Eyes internet yayınında, 2018 yılı sonunda yayınlanacak yeni macera serileri Waterdeep: Dragon Heist ve Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage duyurulmuştu.

Aynı yayın sırasında ComicBook.Com’un, D&D Marka Müdürü ve Baş Yapımcısı Nathan Stewart‘la yaptığı röportajda, kendisine 2019 yılında ne gibi şeyler göreceğimizi sorulduğunda ilginç bir cevap verdi,

Bu yılki sürprizlerimiz henüz bitmedi. Gelecek ay içinde, oyuncuların bu yıl içinde oynamaya başlayabileceği birkaç yeni evreni duyuracağız.

Duyuracağımız bu evrenler basit birer macera kitabından ibaret olmayacak, daha çok Dungeons & Dragons çoklu evreninde halihazırda bulunan eski evrenlerimize yeni bir giriş yapacak. Buna örnek olarak Curse of Strahd‘ı gösterebiliriz. Ravenloft evrenini çoğu D&D oyuncusu bilse de uzun bir aradan sonra çıkardığımız Curse of Strahd kitabı ile hem D&D’nin en popüler evrenlerinden biri olan Ravenloft’u beşinci edisyona uyarlayıp hazır macera serileri sunduk, hem de evrenle ilgili çok detaylı bilgiler verdik. Halkları, ülkeleri, ekonomileri, coğrafyası, tarihi, kilit karakterlerin geçmişleri vb.”

Stewart, hangi klasik Dungeons & Dragons evrenini tekrar diriltecekleriyle ilgili bir bilgi vermedi ama o evrenle ilgili çıkartacakları kitapların, “sağlam D&D fanlarını” son derece tatmin edeceğini belirtti. Stewart aynı zamanda D&D’nin hayranlarının bu markadan beklentilerini dikkate aldıklarını ve hayranların geri bildirimlerine dayanarak bu projeleri ürettiklerini söyledi.

Dungeons and Dragons’ın Yeni Macera Serisi Duyuruldu – Waterdeep: Dragon Heist

Spelljammer ile Uzaya Mı Çıkacağız?

Stream of Many Eyes yayınında bu “klasik ve popüler” D&D evrenleriyle ilgili ipuçları verildi bile. Geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürülen yeni D&D FRP destek kitabı Mordenkainen’s Tome of Foesda hipopotam-insan benzeri bir bilimkurgu yaratığının, oyuncular tarafından maceralarında kullanılması üzere tanıtıldığını gördük ki bu da akıllara, D&D evrenlerini uzay kozmolojisiyle birbirine bağlayan Spelljammer sistemini akla getirdi. Zaten internet yayını sırasında tanıtılan Dungeon of the Mad Mage macerasında da Deli Büyücü Halaster Blackcloak‘un, sadece Spelljammer evreninde kullanılan bir “spell-jamming miğferi”ne sahip olduğunu gördük. Bu miğferler, Spelljammer uzay evrenindeki uçan gemileri yönlendirmek ve kontrol etmek için kullanılan ve telepatik emirlerle çalışan bir kaptan miğferidir.

Dark Sun ile Yakıcı Çöllere Geri Mi Dönsek?

Acaba diriltilecek evren Spelljammer mı diye düşünürken bir başka bomba da Proje Müdürü Mike Mearls‘ten geldi. Mike Mearls, son zamanlarda sürekli olarak “psionic“, yani psişik güçlere sahip karakter sınıfıyla ilgili tweetler atmakta. Unutulmuş Diyarlar’da oldukça az bulunan psionic sınıfı, 90’lı yıllarda yaratılan ve oldukça ses getiren Dark Sun evreninin temel sınıflarından birisi aslında. Acaba diriltilecek evrenlerden birisi de beş tane güneşi yüzünden tamamen çölleşen, kılsız cücelerin yaşadığı ve üç kişiden birinin psionic olduğu Dark Sun evreni mi?

Ejderha Mızrağı Gelse de Yol Arkadaşlarıyla Tekrar Görüşsek!

Ve gelelim en çok beklediğimiz evrene… Ejderha Mızrağı! İnternet yayını sırasında Mızrak’la ilgili bir ipucu verilmemiş olsa da bundan önce yapılan D&D etkinliklerinde, ComicCon’larda ve röportajlarda, Ejderha Mızrağı evreninin tekrar piyasaya çıkacağıyla ilgili pek çok ipucu verilmişti. Özellikle de evrenin yaratıcıları Margaret Weis, Tracy Hickman, Laura Hickman, Jeff Easley ve Larry Elmore’un katıldığı “Ejderha Mızrağı Paneli”nde pek çok şey konuşulmuştu.

► Ejderha Mızrağı Dönüyor Mu?

Ve de panelden önce de Margaret Weis‘in apar topar D&D merkezine çağırılması da kafaları epey kurcalamıştı. Yeni evrenimiz Ejderha Mızrağı olabilir mi?

Planescape ile Diyarlar Birbirine Yeniden Bağlanır Mı?

Advanced Dungeons and Dragons 2nd Edition zamanında tüm kozmoloji belliydi ve tüm diyarlar ve düzlemler birbirine bağlıydı. Daha sonrasında Planescape sistemi durdurulunca kozmolojinin de esamesi okunmamaya başlandı ve diyarlar arasındaki bağlantı da neredeyse kayboldu. 

Planescape hakkında her şey

Dungeons & Dragons pek çok diyarı ve düzlemi barındırıyor. Hatta tanrılar ve tanrısal varlıklar da bu düzlemlerde yaşıyor. Planescape’in ortadan kaybolması ile bu alt düzlemler de ortadan kayboldu. Şimdi yeniden Planescape’in gelmesi ile Dungeons & Dragons sistemi yine diyarların ötesine geçerek evrenler ötesi bir boyuta ulaşabilir belki…

Nathan Stewart, D&D hayranlarını oldukça sevindirecek iki duyuruyu önümüzdeki ay içinde yapacaklarını söyledi. Bu duyurulardan birisi, bu sene bitmeden tanıtılacak yeni evrenle ilgili olacak. Diğer duyuru ise tamamen sürpriz ve D&D’nin üst kadrosu dışında kimsenin bilmediği bir sır olacak. Biz de haberler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  77. Altın Küre Ödülleri Kazananları Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.