Haberler

Kahramanlar Çılgın Büyücünün Zindanına Giriyor – Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage

Geçtiğimiz günlerde sizlere Dungeons and Dragons’ın düzenli olarak yaptığı Stream of Many Eyes internet yayını sırasında tanıttığı yeni macera serisi Waterdeep‘i ve serinin ilk oyunu Waterdeep: Dragon Heistı duyurmuştuk. Üç gün sürecek olan internet yayınının ikinci gününde ise D&D oyun tasarımcıları serinin ikinci oyunu Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage’i duyurdu!

Deli Büyücü deyince pek çok Unutulmuş Diyarlar kurtu yükseldi bile! Evet, karşınızda uzun zamandır piyasalarda gözükmeyen Deli Büyücü Halaster Blackcloak!

Tabii Halaster deyince de akıllara ilk olarak Waterdeep şehrinin alameti farikalarından biri olan Waterdeep Dağı geliyor. Kuşkusuz bugüne kadar pek çok gizemi içinde barındıran ve D&D’nin bu bölgede geçen pek çok macera yayınladığı bu dağı özel yapan şey, coğrafik konumu ya da bitki örtüsü değil tabii ki. Şehrin bir kısmı hali hazırda bu dağın üstüne kurulu olsa da dağın bu kadar ünlenmesinin tek sebebi, dağın altındaki -ki resmi olarak Dağaltı olarak bilinir- sayısız tünel, zindan, yaratık ve tabii ki Halaster Blackcloak’ın kalesidir aslında.

Dediğimiz gibi, dağın içinde Karanlıkaltı’na kadar uzanan sayısız tünel ve harap olmuş krallık mevcuttur. Bu tüneller zamanında cüceler tarafından kazılmış olsa da cüce krallıklarının göçüp gitmesiyle pek çok meşum yaratığa ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda kadim elf krallığı Illefarn’ın başkenti Aelinthaldaar’ın yıkıntıları da burada bulunmaktadır ve kadim büyülü elf hazinelerinin ne tür yaratıkları kendine çekebileceğini tahmin ediyorsunuzdur.  O yüzden bu dağa girenlerin çoğu geri dönememekte ya da dönse bile delirmiş olarak dönmektedir. Vampirler, liçler, beholderlar, zihinyüzenler, drowlar, gri cüceler, basiliskler, şeytani tanrılara ve iblislere tapan tarikatlar ve sayamayacağımız kadar şeytani yaratığı içinde barındıran bu dağdaki en büyük tehlike, kuşkusuz zaman zaman yufka yürekli, zaman zaman ise delirmiş bir caniye dönüşen Halaster Blackcloak’tır.

Halaster Blackcloak Kimdir?

Kendisi 1000 yaşını uzun zaman önce devirmiş, çok kudretli bir büyücüdür. Gençliğinde pek çok çırak alıp yetiştiren, idealist, ileri görüşlü ama yüreğinde kötülük barındırmayan bir büyücüydü; ama büyü kudreti arttıkça ilgi alanları da genişlemeye başlamıştı. Zamanla başka boyutları gezip, boyutdışı canavarlara merak saldı, özellikle de iblislere. Sonunda kendine kalıcı bir yer yapabilmek adına Waterdeep Dağı’na geldi ve alt düzlemlerden çağırdığı iblisleri ve çıraklarını kullanarak kendine bir kale yaptırdı. Sonra bu çağırdığı yaratıkları hizmetinden azat etmek yerine onları dağın derinliklerindeki tünellere gönderdi ve kısa süre içinde tüm Dağaltı’nın hakimi konumuna yükseldi. Son olarak, yeni maceramızın geçtiği takvimden yaklaşık 150 yıl kadar önce, yanlış giden bir büyü ritüelinin patlaması sonucu öldüğü varsayılmaktadır ama asla doğrulanamamıştır. Ki gördüğünüz üzere kendisi geri dönüyor. Tüm bunlara rağmen Halaster’a asla “kötü” diyemeyiz; genellikle tarafsız, nötr bir yönelim göstermektedir ancak aşırı gücü yüzünden zamanla delirdiği için çoğu zaman kendisi de ne yaptığını bilmemektedir.

Yayın sırasında oyunun tasarımcıları, maceranın oldukça uzun süreceğini ve oyuncuları 6 Level‘dan başlatıp maksimum seviyeye, yani 20 Level’a kadar yükselteceğini açıkladı. Dağaltı’nda yaklaşık olarak 23 farklı zindanda geçecek olan oyunumuz, Waterdeep şehrinin altındaki Skullport yeraltı şehrini de sokak sokak, dükkan dükkan bizlere tanıtacak. Skullport’un büyük bir kısmının Dağaltı’nda olduğunu da eklememiz gerekiyor tabii. Doğal olarak oyunun bir kısmının Skullport’ta geçeceği aşikar. Oyunu haftalık seanslar halinde oynarsanız yaklaşık sekiz ay süreceği de açıklandı, bu da bu macerayı D&D’nin bugüne kadar yayınladığı en uzun soluklu modüllerden biri yapıyor.

Ayrıca kitap kapağına bakarsanız, yukarıda da saydığımız üzere pek çok şeytani ırkla mücadele edeceğiz. Drowlar, zihinyüzenler, tirangözler (yaşayan ölü beholderlar) ve en ilginç olanı ise githyankiler! Özellikle kapakta, elinde tuttuğu Gümüş Kılıcı görünce şaşırmadık değil. Astral Düzlem’de yaşayan githyankiler arasında bile efsane olan Gümüş Kılıç, çok kudretli büyülü özellikler taşıyan kadim bir yadigârdır. Bakalım oyunumuzu nasıl etkileyecek, göreceğiz.

Eylül ayında çıkması planan serinin ilk macerası Waterdeep: Dragon Heist’tan sonra, Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage’in 13 Kasım 2018 tarihinde piyasaya sürüleceği açıklandı. Biz de heyecanla bekliyoruz. Detaylar geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  Efsanevi Kötü Adamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu