Dizi Haberleri

Kurt Vonnegut’un Mezbaha No:5 Eseri Dizi Oluyor

Kurt Vonnegut‘un İkinci Dünya Savaşı sırasında Dresden’de esir düşmesinin ardından kaleme aldığı Mezbaha No:5, Patrcik Macmanus tarafından televizyona uyarlanacak.

Patrick Macmanus daha önce Marco Polo ve Happy! yapımlarında çalışarak adını duyurmuştu. Şimdi ise Dresden bombardımanından sağ kurtulmuş zamandan ve hayattan kopuk genç bir asker olan Billy Pilgrim‘ın doğrusal olmayan yaşamını ekranlara uyarlayacak.

Cornell Üniversitesi’ndeki iki yıllık biyokimya macerasından sonra ABD ordusuna katılarak İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan Vonnegut, Dresden’de esir düştüğü günlerde Amerikan ve İngiliz uçakları Dresden’i ağır bir bombardımana tuttu. Bu sırada altı gardiyanla birlikte bir mezbahanın altındaki soğutucunun içindeydi. Dresden’de yaşadıkları Vonnegut’u derinden etkiledi ve başyapıtlarından biri olan Mezbaha No:5’i yazmasını sağladı.

Vonnegut’un her kitabında kendi hayatından izler görmek mümkün ancak bunların en çok hissedildiği kitapları Mezbaha No:5 ve Hacıyatmaz.

Kitap Ne Anlatıyor?

Billy Pilgrim, zamanda yolculuğa çıkan genç ve beceriksiz bir asker. Nereye gideceğini kontrol edemiyor dolayısıyla seyahatleri de pek güzel gitmiyor. Genç yaşında Dresden gibi güzel bir şehrin bombalanmasına tanık oluyor. Üstelik bu bombardıman sırasında bir mezbahanın altındaki soğutucunun içinde saklanıyor. Esir düştüğü günlerde kendisinin olmayan bir çaydanlığı aldığı için kurşuna dizilen birini tanıyor. Tüm bu yaşananlar Billy Pilgrim’ı derinden etkiliyor. Kitabın tam olarak ne anlattığını daha detaylı olarak buradan görebilirsiniz.

En büyük savaş karşıtı romanlardan biri kabul edilen Mezbaha No:5, kısa bir eser olduğu için televizyon dizisinin nasıl olacağını bilemiyorum. Kitabın neredeyse ilk 10 sayfası Vonnegut’un kaleme aldığı önsözden oluşuyor. 

İlginizi Çekebilir  Gerçekten Çok İyi Bir Macera: Zamansız Mekanlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu