İncelemeler

Savaş, Eldiveni Hariç Her Şeyi Elinden Aldı – Torn Away İncelemesi

Torn Away, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere esir düşen küçük bir kızın ve hayali arkadaşı Yoldaş Eldiven’in hikayesi. Dört saat süren ve güzel görünen duygusal bir oyun ilginizi çeker mi?

Torn Away, Perelesoq’un ilk oyunu.

Oyunun ilk sahnesinde ana karakterimiz Asya odasında gezmeye başlıyor. Açıkçası bu sahnede kontroller hayli hantal hissettiriyor. Fakat oyunun her ne kadar acemilikten kaynaklanan bazı kusurlar olsa da 10 dakikanın ardından o hantallık kayboluyor. Geriye kontrolleri unutarak kendimizi kaptırdığımız duygusal bir macera kalıyor.

Asya resim yapmayı seven ve günlük tutan 10 yaşında küçük bir kız. Savaşın başlamasıyla babasını Rus ordusuna alıyorlar. Annesi bu ayrılıktan sonra daha soğuk biri haline geliyor. Bu yüzden Asya annesine hediyeler hazırlayarak ve ev işlerinde ona yardım ederek annesinin kendisini tekrar sevmesini sağlamaya çalışıyor. Bu fikri ona oyuncaklarında vücut bulan hayali arkadaşları verdi.

Yardımcı olabileceği işler arasında babasının sökülen bir eldivenini dikmek var. Bu da Asya’nın yapabileceği bir iş. Tam bu eldiven tekini dikerken evlerine bomba düşüyor. Asya henüz diktiği için elinde kalan eldiveni ve o sırada evde olmayan annesi dışında her şeyini bir anda kaybediyor. Zaten bu travmatik olayın ardından da eldiven onun en değerli eşyası oluyor. Zira onun daima yanında kalabilecek tek dostu artık Yoldaş Eldiven adını verdiği bu yün yumağı.

Yaklaşık 4 saat süren bu hikaye atmosferiyle öne çıkıyor. Oynanış sürekli değişiyor. Kimi zaman macera oyuna benziyor, kimi zaman iki boyutlu gizlenme oyunlarına. Yani belki konusu itibariyle Valiant Hearts‘a, benzetmek mümkün olur. Oynanış açısından Little Nightmares ve Limbo akla geliyor ilk bakışta. Fakat o tarz sahneler sayıca çok azlar aslında.

Torn Away Unutulmaz Bir Oyun Olmasa da Oyuncusunu Etkiliyor

Dürüst olmak gerekirse Torn Away muhtemelen 2023’te çıkan oyunlar arasında ismini pek duyuramayacak. Zira ne vurucu bir yenilik getiriyor, ne de özgün çarpıcılıkta bir hikaye anlatımı var. Fakat duygusal hikaye oyunlarını sevenlerin hoşuna gidecektir. Yoldaş Eldiven ile yaptıkları sohbetler de sevimli gelecektir. Bu yüzden ilginizi çektiyse bir göz atabilirsiniz, tavsiye ederim. Eve bomba düştükten sonra oynanıştaki hantallık da yok olacak, tekrar hatırlatayım. Ama ilginizi çekmediyse de sadece biz tavsiye ettik diye oynamayın. Size daha uygun olan ve tavsiye ettiğimiz başka oyunlar vardır kesin.

Torn Away’in fragmanını aşağıdan seyredebilirsiniz:

YouTube player

Steam sayfasını da buradan inceleyebilirsiniz. Oyunun çıktığı gün Türkçe dil desteği olacak. Fakat ben oyunu erken erişimle oynadım ve o esnada Türkçe yaması gelmemişti. Dolayısıyla Türkçesini test edemedim.

Bu arada, tüm Steam başarımlarını almayı seven oyunculardansanız oyunu bitirince hikayeyi neredeyse her sahnesinden açıp tekrar oynayabildiğinizi söyleyeyim. Bu bazı başarımları almayı hayli kolaylaştırıyor. Öte yandan, ben bir başarım için gerekli şeyleri yapmış olsam da başarımı alamadım. Yani orada bazı hatalar olabilir. Yakında düzelecektir diye inanıyorum.

Zaten Torn Away 29 Eylül’de çıkıyor. Bu da geliştiricilere eksiklerini tamamlamak için bir ay vakit tanıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.