İncelemeler

The Sims 4: Vampires İncelemesi – Yürürüm Gecenin Üstüne

Dünyanın en sevilen simülasyon oyunlarından biri olan ve sunduğu eğlenceyi ek paketleri ile tamamlayan The Sims serisinin The Sims 4: Vampires paketi 2017 yılının Ocak ayında satışa çıktı. Henüz oynama imkânı bulduğum bu paket kısmen The Sims 3: Late Night ve The Sims 3: Supernatural paketlerinden izler taşısa da tüm The Sims 4 paketlerinde olduğu gibi pek çok eksikliği ile oyunseverlerin karşısına çoktan çıkmış bulundu.

Sims serisinin her oyununu oynayanların çoğuyla The Sims 4’ün en kötü Sims oyunu olduğu konusunda hemfikir olabileceğimizi düşünüyorum. Fakat bu Sims 4 belası öyle bir bela ki asla terk edilemeyen toksik bir sevgili gibi. Asla terk edilemeyen bir sevgili gibi dedik ama hayatlarınızda böyle bir şey söz konusu dahi olmasın. Kimse terk edilemez değildir, üzerinizde psikolojik şiddet kurmaya çalışan insanlardan bir an önce uzaklaşın diyerek günlük duyarımızı da kasmış olalım. Gelgelelim sevgi ve nefret hislerini aynı anda yaşatan bu oyun günahıyla sevabıyla beş yıldır hayatlarımızda. Peki, Vampires paketi ile hayatlarımızda neler değişiyor? 20 Euro vermeye değer mi?

The Sims 4: Vampires – Forgotten Hollow

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse The Sims 4: Vampires paketi 20 Euro vermeye değer fakat 120 lira vermeye değer değil. Bu paket ile oyuna Forgotten Hollow isimli yeni bir kasaba geliyor. Vampirlerin daha rahat yaşayabilmesi için gün ışığının çok az olduğu bu kasabada sokaklarda plasma fruit ağaçlarına rastlamak da mümkün. Plasma fruit, The Sims 3: Late Night’tan da alışık olduğumuz bir bitki. Vampir simlerinize insan kanı içirmek istemiyorsanız plasma fruit ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu bitkileri The Sims 3’te manavdan alabiliyorduk fakat 4’te manav mantığı olmadığı için parklarda bulduğunuz ağaçlardan plasma toplayıp kendi bahçenize ekebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanarak plasma pack siparişi verebilirsiniz veya çevrenizdeki insanlardan kanlarını içmek için izin alabilirsiniz. 3’te karşılaştığımız vampirlerin avlanma özelliği yoktu, izin almadan kimsenin kanını içemiyorlardı. Eğer kötü bir vampir olmak istiyorsanız 4’te simleri hipnotize ederek kanlarını içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Vampir güçlerinize kavuşabilmek için öncelikle vampir tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Twilight serisinde Bella nasıl internette yaptığı küçük bir araştırma sayesinde Edward’ın vampir olduğunu anlıyorsa siz de internette kısa bir araştırma yaparak sim’inizin vampir dünyasını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız bu küçük araştırma sonrasında satın alabileceğiniz vampir ansiklopedileri ile karşılaşacaksınız. Bu ansiklopedileri okuyarak ve diğer vampirlerden öğrendiklerinizle kendinize özel güçler alabileceğiniz puanları biriktirmiş oluyorsunuz.

Resim Kaynak: ign.com

Vampir olduktan sonra Fledgling Vampire seviyesi ile oyuna başlıyorsunuz. Ansiklopedilerden yaptığınız araştırmalar ve diğer vampirlerden öğrendiğiniz bilgiler sayesinde vampirlik seviyenizi yükseltebiliyorsunuz. İkinci seviyeye geçince Minor Vampire, daha sonra ise sırasıyla Prime Vampire, Master Vampire ve son olarak Grand Master olabiliyorsunuz. Güçlerinizin dengelenmesi açısından kendinize zayıflık da seçmeniz gerekiyor. Oyunun bu kısmı The Sims 4: Get Famous paketindeki ünlülük paneli ile aynı mantıkta işliyor.

Soldan sağa: Caleb Valtore, Vladislaus Straud

Forgotten Hallow küçük ve kasvetli bir kasaba olarak karşımıza çıkıyor. Vladislaus Straud’un (Count Vladislaus Straud IV) malikanesi, Caleb ve Lilith Valtore kardeşlerin köşkleri ve iki boş evden oluşuyor. Kasabanın tam ortasında sıkıcı ve küçük bir park mevcut. Bu parkta kasabanın kurucusu olan Vladislaus’un bir heykeli bulunuyor. Halk bu heykelin Straud ailesinin dört kuşak öncesindeki bir üyesine ait olduğunu düşünse de heykel 200 yıldır yaşamını sürdüren Vlad’a ait. Straud malikanesinde oyunun fragmanlarında da gördüğümüz vampir simlerin portrelerini görüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla Vlad’ın malikanesinde 25 vampir sim’in katıldığı bir parti yapıldı ancak parti beklenenin aksine faciayla sonuçlandı. Vlad dışında hayatta kalan olmadı. Vlad yaşananlardan çok etkilendiği için partide neler olduğunu kimseye anlatmıyor. Caleb ile Lilith ise aslında safkan vampirler değiller. Vlad, öncelikle Miss Hell’i daha sonraysa Lilith’i vampire dönüştürüyor. Miss Hell de Caleb’ı vampire dönüştürüyor. Her vampirin insan görünümünün yanı sıra bir de karanlık formu bulunuyor. Vlad’ın insan görünümü Dracula’ya benzerken karanlık formu Nosferatu’daki Kont Orlok’a benziyor. Vampirler kendi aralarında düello yaparken ve insanların kanlarını emerken karanlık formlarına geçiş yapıyorlar.

Vlad Straud ile düello.

Sıfırdan Vampir Yaratmak

Ben oyunun başında kendime yeni bir vampir sim yarattım. Genius, romantic ve active traitlerini seçtiğim sim’im meslek olarak da politikaya atılacaktı. Böylece vampirlerin iş hayatında çektikleri sıkıntıları da görmek istedim. Oyunun başında param olmadığı için Forgotten Hollow’daki en ucuz eve yerleştim. Kısa süre içinde Vlad ile yakın arkadaş olarak onun malikanesine taşındım ve hem para sıkıntısından kurtulmuş oldum hem de oyunun en köklü vampiriyle yaşayarak vampir güçlerimi keşfetme konusunda bir hayli hız kazandım. Ansiklopedilerin yanı sıra öğrendiğiniz yeni özellikleri kullanmanız Vampire Lore becerinizi daha hızlı artırmanızı sağlıyor.

Caleb Valtore’dan rüşvet olarak bir çanta dolusu para alıyorum.

The Sims 3’te aldığınız her karardan kasaba halkı haberdar olabiliyordu. Bir vampir olarak politikaya atılmanız, rüşvet almanız veya evlilik dışı bir çocuk dünyaya getirmeniz dedikodu kazanlarını kaynatıyordu. Hatta hakkınızda söylenenlere karşılık tazminat davası bile açabiliyordunuz. The Sims 4’te bu detaylarla karşılaşmıyoruz. Vlad’ın evine taşınmam veya vampir olmam kariyerimi etkilemedi. Hatta Caleb’dan aldığım rüşvet bile işimde herhangi bir soruna neden olmadı.

WooHoo deneyimini tabutta yaşayabilirsiniz.

Romantik bir sim yarattığım için romantik bir ilişkim de olmak zorunda yoksa sim’im sevgisizlik yüzünden gergin bir ruh haline bürünüyor. Vlad yalnızca arkadaşım olduğu için en yakın seçeneğimiz Valtore kardeşlerdi. Ayrıca vampir simlerin hamileliği ve bebeklerin vampirlik dönemini de görmek istiyordum. Caleb ile evlenmeden hamile kalmayı tercih ettim. Hem Caleb’ı aileme katmadan bir bebek sahibi olacaktım hem de evlilik dışı çocuğun bir politikacının hayatını nasıl etkileyeceğini görecektim.

The Sims 4 halkı kesinlikle dedikodu yapmıyor. Evlilik dışı çocuğum kimsenin umurunda olmadı. Hamileliğim boyunca ya insan kanı içtim ya da plasma paketlerini kullandım. Zaten seçtiğim zayıflıklardan bir tanesi normal yemeklerin mideme zarar vermesiydi. İstesem de insanların yedikleri yiyecekleri yiyemiyordum. Çocuğum annesinden aldığı parlak mor gözleri ile vampir olarak dünyaya geldi. Toddler evresinde hem plasma fruit hem de normal yiyecekleri yiyebiliyordu. Vampirler gibi susuzluğunu ve vampir enerjisini gösteren panel yerine insanların sahip olduğu açlığı gösteren bir paneli vardı. Açıkçası okul çağına geldiğinde vampir panelinin gelmesini bekledim ama aksine okul çağında da bu panel çıkmadı ve artık plasma midesine zarar vermeye başladı. Çocuğumun tam anlamıyla vampir olması liseye geçtiği döneme denk geliyor. Vampires isimli bir paketi oynamanıza rağmen vampir çocuklarınız Late Night’ta olduğu gibi vampir güçleriyle doğmuyor. Hatırlarsanız Late Night’ta vampir çocuklar herhangi bir beceriyi insan çocuklardan çok daha hızlı öğreniyordu. The Sims 4’te bu özelliğin geliştirilmesi gerekirken tamamen kaldırılması rezaletten başka bir şey değil. Çocuğunuz ergenlik dönemine gelene kadar insan gibi yaşamaya devam ediyor.

Vampires paketinde mixology ve gardening skilleri oldukça önemli. Oyuna plasma fruit dışında zehirli bir ot olmasıyla tanınan kurtboğan (wolfsbane), sinek tuzağı (sixam mosquito trap) ve vampir efsanelerinin vazgeçilmezi sarımsak da geliyor. Eğer vampir güçleri arasından sarımsak bağışıklığını almazsanız sarımsak bulunan evlere giremezsiniz. Doğal olarak bahçenizde sarımsak da yetiştiremezsiniz. Plasma bitkisini Vlad’ın evinin hemen arkasındaki yeşil alanda, kurtboğan otunu Valtore kardeşlerin bahçesinde bulabilirsiniz. Sarımsağı ise internetten satın alabilirsiniz. Ansiklopedileri okumaya devam ettikçe bu bitkilerle yapabileceğiniz yemek ve kokteyl tariflerini öğreneceksiniz. Plasma salatası ve Plasma Jane isimli kokteyl susuzluğunuzu gidermenize yardımcı oluyor. Vampire Resistance kokteyli sayesinde normal insanlar vampirlerden korunabiliyor. Sunlight Reversal kokteyli birkaç saat de olsa vampirlerin gün ışığından zarar görmesini engelliyor.

The Ultimate Vampire Cure kokteyli içtikten birkaç saniye sonrası.

The Ultimate Vampire Cure kokteylini içerek yeniden insan olabilirsiniz. Bu kokteyli vampir olarak dünyaya gelen çocuğuma içirdim ve insan olduğu için çok mutlu oldu ancak uzun sürmedi çünkü kendisini yeniden vampire dönüştürdüm. Son olarak Draught of Reconfiguration kokteyli ile vampir güçlerinizi ve zayıflıklarınızı sıfırlayabilirsiniz. Puanlarınızla yanlış güçler aldığınızı düşünürseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vampir Güçleri

  • Oyunun en güzel kısmı kendinizi geliştirdikçe yeni bir güce de kavuşmanız. En düşük vampir seviyesindeyken bile yarasa formu gibi bir özelliğe sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bu seviyedeyken diğer simlerin halüsinasyon görmesine neden olabilir, izinleri olmadan evlerine girebilir veya okült öğrenci gücü ile vampir enerjinizi en az düzeyde kullanmanızı sağlayabilirsiniz.
  • Minor Vampire olduğunuz zaman vampir çekiciliği gibi bir özellik alarak etrafınızdaki simleri romantik anlamda kolayca etkileyebilirsiniz. Simlere komut verme özelliği, sarımsak bağışıklığı, vampir kuvveti ve insanları vampire dönüştürme yeteneğine de sahip olabilirsiniz.
  • Prime Vampire seviyesine ulaştığınızda insanları hipnotize etmenin yanı sıra karşınızdaki kişinin doğal yaşam süresini uzatabilir veya kısaltabilirsiniz. Herhangi bir beceriyi geceleri daha hızlı öğrenmenizi sağlayacak bir güç alabilir, insanların anında uykuya dalmasına neden olabilir ya da kendi uyku ihtiyacınızı daha hızlı giderecek bir güce kavuşabilirsiniz.
  • Master Vampire seviyesinde olağanüstü bir hıza sahip olabilirsiniz. Herhangi bir sim üzerinde güçlerinizi kullanarak yemek yemesine engel olabilir dolasıyla o kişiyi öldürebilirsiniz. Güneşe karşı direnç kazanabilirsiniz ve duygularla oynayabilirsiniz.
  • Son seviye olan Grand Master’a ulaştığınızda sisler içinde ışınlanabilirsiniz. Eğlence ve sosyallik barını tamamen dondurarak hayatınızın sonuna kadar eğlence ve sosyalleşme ihtiyacı duymadan yaşayabilirsiniz. Susuzluk barınızı tam olarak donduramasanız da bu ihtiyacınızı en alt düzeye indirebilirsiniz.

The Sims 4: Vampires paketi bazı eksikliklerine rağmen oynadığım en iyi The Sims 4 paketiydi. Evlere sarımsak asma, çeşitli tariflerle farklı dirençler kazanma, vampirlerin aynada kendilerini görememesi gibi detaylarla birlikte oyuna yeni katılan kasaba ve karakterlerin hikayesi üstüne bir de simleri yavaş yavaş geliştirme özelliği oyun deneyimini büyük oranda etkileyerek daha keyifli bir hale getiriyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.