Birthright

Birthright Shadow World

Birthright-logo
 

BirthRigth’ın eskilerde kalan bir dünya olduğunu daha önce söylemiştim. En fazla 3. Edition’a kadar dayanabildi maalesef. Dayanabildi derken esasen 2. editionın kaldırılması ile birlikte BirthRigth da durdurulmuştu fakat sistemi ve oyun bilgisi 3. edition’a revize edildi. Üstünlüklerini ve güzelliklerini yine saymayacağım ama beni kendisine aşık eden diyar özelliğinden bahsetmek istiyorum bu konuda.

SHADOW WORLD(Gölgeler Diyarı)

BirthRight Cerilia kıtasını bize sunmaktadır. Ta Deismar savaşından kalan destanlarla namzet etmiş şovalyelerin düellolarında bile adı lanet olarak geçmeyecek bir yer. Paralel evrenler arasında BirthRight’ta kendisi için en uygun, karizma ve de ürkütücü olanı seçmiştir. Bu tabii ki Shadow World; Gölgeler Diyarı’dır.

Bilgeler derki; çok uzun zaman önce belki de insanlık bile var olmadan önce, hiç bir sebep olmadan dünya kendi kurallarına ayak uydurabilmek için değişti.

Aebrynis diye adlandırılan insan tanrılarının dünyası vardı, doğa kanunları ve büyünün kabul gördüğü bir dünya. Taş itildiğinde düşer, mistik enerji büyü kuralları ile devinimini sürdürür vs.. Bir dünya daha vardı ki o da; SHADOW WORLD. Burada doğa kanunları yerinden oynatılır, kışkırtılır; Awnmebhaighl adındaki çok büyük bir güç ile. Bu hissedilemeyen ama görünen, fakat görüneninde tam olarak açıklanamadığı bir yer.

Shadow World, Deismar savaşından buyana ve hatta eski tanrıların yıkıldığı günden beri daha karanlık bir hal içerisinde dönüşmektedir.

Özellikle Cerilia’ya gece bastırdığında bu paralel evren devreye girer ve Cerilia’daki herşeyin gölge yüzünü yaşatmaya başlar. Sen burada ne isen, gölgende Shadow World’de bir şekilde yaşamına devam ediyor.

Cerilia ile uğursuz ikizi arasındaki bu sınır sadece çok güçlü büyü ile aralanabilir. Fakat bu sınır kimi yerlerde çok büyük kötülük ortaya çıktığında ve en karanlık soğuk kış geceleri çöktüğünde daha zayıf ve hassastır. Şekil olarak Cerilia’nın çok daha karanlık ve biçimsiz halidir. Prince of Persia III’ü oynayanlar prensin karanlık yüzüne büründüğü andaki haline benzetebilirler veya daha güzel bir benzetme ile LOTR filminde frodo’nun yüzüğü taktığı anda dünyanın ona görünüş şekli ile tahayyül edebilirsiniz.

Dağlar ve nehirler normal bildiğimiz özellikleri ile orada da vardır. Fakat diyar soğuk ve boştur. Eh böyle bir yerin müdavimleri de karanlıkları içerisinde yürüyen kabuslardaki yaratıklar, nameft ve korkularınızdır. Her nerede bu dünya ile arasında bir bariyer varsa yaşayan biri korkularından tökezleyebilir ve direk bu dünyanın terörü içerisinde kaybolabilir. Eh çıkabilirde. Umarım!

Burada zaman Cerilia’dakinden çok farklı işler, dolayısı ile bazı büyülerde öyle. Örneğin Dimension Door veya Dimension Walk. özellikle büyücüler bu büyüleri kullanırken çok dikkatli olmalılardır.

Düşünün ki buradaki Halflingler bile Shadow World için temkinli olmuşlardır.

Hali hazırda bir çok yerde geçmekle birlikte özellikle Halflingler için ırksal bir marifet halini bile almıştır bu diyar.

Shadow Walker adındaki bu marifet için
–    Halfling olmaya
–    13 ve daha yüksek wisdom (bilgelik)’a ihtiyacınız var.

Burada bu marifet ile karakter seviyesine bağlı olarak her gün bu boyut ile Cerilia arasında bağlantı kurabilir, girip çıkabilirsiniz.

Yazacaklarım bu kadar, daha detaylısına da gireceğiz ama bu tasvir etmeniz için yeterli ve sıkıcı olmayan bir bilgi.

 
Yazan: FallenPaladin

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.