Röportajlar

Fantastik Edebiyatın Müzikteki Yüzü : Ravenheart

ravenheart-foto2Fantastik edebiyat denilince aklımıza ilk olarak gelecek şeyler; fantastik kitaplar, Tolkien, Warhammer… gibi gibi. Peki ya müzik? Evet, evet. En az diğerleri kadar müzik de geliyor. En az fantastik edebiyat kadar iyi bir sürece girdi fantastik müzik. Evet. Aslında isim olarak tuhaf; fantastik müzik, ama bu konuda usta pek çok grup var; bu gruplar arasında başarılı bir süreç geçirerek iyi yerlere gelen ve bunu devam ettireceğini düşündüğümüz Ravenheart ile bir röportaja ne dersiniz?

Ravenheart’ın kurucusu Roger Fäh ile yaptığımız röportaj her ne kadar kısa olsa da, iyi şeyler çağrıştırdığının farkına varılması gerekiyor. Örneğin; Roger’ın sorularımızdan birine verdiği cevap, bu tür müzikleri seven arkadaşların hoşuna gidecektir. O soruyu bulun bakalım. :)


Ravenheart, 1997 yılında temelleri Roger Fäh tarafından atılan bir power metal grubudur. Grubun üye sayısı 6 kişi olmakla beraber, birbirinden iyi marifetlerini de yaptıkları parçalarda sergiliyorlar. Şarkı sözlerini efsanelerden ve fantastik edebiyattan esintyilerle süsleyen grubun ileride daha iyi çalışmalara imza atacağına inanıyoruz ve sizleri Ravenheart ile yaptığımız bu güzel röportajımızı okumak üzere davet ediyoruz.
 
Deniz Kocatürk: İlk olarak, kendi düşüncelerinle, Ravenheart’tan kısa bir şekilde bahsedebilir misin?
Roger Fäh: Ravenheart, İsviçre çıkışlı bir power metal grubu ve epik ve fantastik temalı sözler yazarak, parçalar çalıyoruz.

Deniz: Ravenheart, pek çok kişi tarafından severek dinleniyor. Özellikle, fantastik edebiyata ilgi duyanlar için Ravenheart, hatırı sayılır bir yere sahip. Şimdi hayranlar için grubu nasıl kurduğunuzdan kısaca bahseder misin?
Roger: Biz Ravenheart’ı, geleneksel Orta Çağ temalarıyla ilişkilendirerek metal müzik etrafında topladık. Zamanla grup üyeleri değişti. En ideal ortam hep gözlerimdeydi. Şimdiki mürettebattan gurur duyuyorum.

ravenheart-foto1

Deniz: Ravenheart’ın fantastik edebiyatla ilgilendiğini biliyoruz, bunu zaten müziklerinden de duymak mümkün. Açıkçası, grubun ismi de akla fantastik edebiyatı getiriyor. Grubun adını neden Ravenheart seçtiniz?
Roger: Bunun derin bir arkaplanı yok. Raven(Kara Karga)’lar çok mistik hayvanlardır ve edebiyatın her köşesinde yer almıştır. Güçlü bir kalbe ve çevik bir yapıya sahipler. Özellikle fantastik edebiyatta sıkça bahsediliyor. Biz tüm kalbimiz ile müzik yapıyoruz ve bu nedenle adı oldukça iyi uyuyor.

Deniz: Ravenheart power metal yapıyor. Benim düşüncem, power metalin, fantastik dünyaya uyan bir yapıya sahip olması yönünde.  Bu konuda sen ne düşünüyorsun?
Roger: Evet, bu doğru… Yeni albümde özellikle Orta Çağ ve fantastik dünyaya yer vereceğiz. Bu türün doğrultusunda uygun temalı müzik yapmak güzel bir şey.

Deniz: Ravenheart, kısa süre içerisinde geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. 1997 yılında grubu kurdun ve şimdi (bizim bildiğimiz kadarıyla) grup 2 albüme sahip. İlki, 2006 yılındaki single olan “Timeless Knights” ve 2008 yılında da tam süreli “Valley of the Damned” projeleri hazırlandı. Pek çok parça fantastik öğeler ile iç içe. Yeni albüm çalışmaları var mı? Bu bir sır değil ise, çok kısa bir şekilde bir sonraki albümden bahseder misin?
Roger: Tabii ki. Yeni albümümüzü mistik ve fantastik öğeleri içeren sözler ile ele alacağız. Ayrıca yeni albüm, progresif ve power metal karışımı olacak… Çok yakında albüm ile ilgili daha çok şey elbette ki, duyulacak.

Deniz: Roger, fantastik edebiyat hakkında ne düşünüyorsun?
Roger: İyi şeyler… Ama ne yazık ki kitap okumaya pek vaktim olmuyor. Neyse ki filmler var. :)

Deniz: Son olarak… Her yerde olduğu gibi Türkiye’de de bir hayran kitlesine sahip Ravenheart. Türkiye’deki Ravenheart hayranlarına neler söylemek istersin?
Roger: Türk Ravenheart hayranlarının büyük destekleri için çok teşekkür ederim… Bir gün, Ravenheart olarak Türkiye’de konser vermeyi umuyoruz.

Deniz:Sorularıma verdiğin cevaplar için teşekkür ederim, Roger. Biz de, Ravenheart’ı Türkiye’de görmek istediğimizi söylemek isteriz.

 

Röportaj: Deniz Kocatürk

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.