Haberler

Ejderha Mızrağı Filminin Bestecisi Bir Türk Olabilir

dragonlance-ekip-banner

Dünyaca ünlü fantastik roman serisi Ejderha Mızrağı’nın filmi için oyuncu, yönetmen, senarist ve besteci arayışları başladı.

Laura ve Tracy Hickman tarafından yaratılan Ejderha Mızrağı serisi, sonradan Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından daha ayrıntılı bir biçimde yazılarak kitabın çekiciliği artırıldı.  Popüler fantastik roman serisi rol yapma oyun yayıncısı TSR, Inc. yönetimi altında daha fazla kitleye ulaştırıldı. Kitap, çok sayıda karakter, geniş kapsamlı zaman dilimi ve çok iyi detaylandırılmış coğrafik özellikleri ile kısa sürede pek çok takipçi edindi.

2008 yılında Ejderha Mızrağı: Güz Alacakaranlığın Ejderhaları adında bir animasyon filminin yayınladığı Ejderha Mızrağı için if List adlı sitede kitabın filminin çekilmesi için bir proje oluşturuldu.

if List, ileride yayınlanabilecek ya da yayınlanması olası filmlerin çekilmesi için kullanıcılar tarafından oluşturulan projeleri ve anketleri barındırıyor. Bu sitede pek çok kitabın ve kurgusal dünyaların filmlere ve dizilere uyarlanması için milyonlarca kullanıcı aksiyon alıyor.

dragonlance-backgroundEjderha Mızrağı için de oluşturulan bir proje, kitabın takipçilerinin ilgisini çekti. Ejderha Mızrağı serisinin dünyasını anlatabilecek filmin hayata geçirilebilmesi için yüzlerce kullanıcı olası aktör ve aktristleri, kitaptaki karakterleri oynaması için önerdi. Bu karakterlerin içerisinde Tika Waylan, Caramon Majere, Raistlin Majere ve Fizban dahil pek çok Ejderha Mızrağı karakteri var.

Tika Waylan için Emma Stone ve Rose Leslie kullanıcıların siteye eklediği aktrisler arasında yer alıyor. Raistlin Majere için Tom Hiddleston, Harry Lloyd ve Johnny Depp eklenmiş. Kullanıcılar isterse yeni bir Ejderha Mızrağı karakteri ekleyebiliyor. Bu karakterler gibi filmde oynamasını istediği aktör ve aktrisleri ekleyen takipçiler aynı zamanda yönetmen, senarist ve besteciyi bile ekleyebiliyor.

Yapım konusunda kadro şimdilik yönetmende Peter Jackson, senaristte  Joss Whedon ve bestecide de Doğukan Kalender yer alıyor. Ejderha Mızrağı’nın Türk takipçilerinin de dikkatini çeken bir durum burada başlıyor.

Doğukan Kalender, filmin bestecisi olarak önerildi. Türk besteci, multi-enstrümantalist ve vokalist olarak tanınıyor. Etnik/Senfonik grup Gürz’ün de beyni olarak tanımlanan Doğukan, Gürcistan, Macaristan ve Ukrayna turnelerinde Gürz ekibiyle yer aldı.

dragonlanceBeste konusunda Türkiye’de oldukça iyi tanınan Doğukan Kalender ile birebir iletişime geçtiğimizde kendisinin Ejderha Mızrağı serisini “çocukluğundan beri okuduğunu ve hala hayranlık beslediğini” öğrendik. Kendisinin bu siteye eklenmesini nasıl karşıladığını sorduğumuzda ise oldukça şaşırdığını, “böyle bir fırsatın kendisine tanınması halinde elinden gelenin en iyisini yapacağını” belirtti.

Tabii ki, Ejderha Mızrağı gibi efsane bir serinin senaryosu, oyuncuları ve yönetmeni kadar bestecisi de öneme sahiptir. Oluşturulan besteler filmdeki ve özellikle, kitabın atmosferindeki ruhu çok iyi yansıtmalıdır. Doğukan Kalender’in ise bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkaracağından şüphemiz yok.

Umuyoruz ki, olası bir Ejderha Mızrağı filminin çekilmesi halinde kendisiyle de besteci olarak iletişime geçilir ve ekipte yer alır.

Siz de hem oyunculara, yönetmenlere, senariste ve besteciye oy vermek istiyorsanız aşağıdaki bağlantı aracılığı ile ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Doğukan Kalender için desteğinizi bekliyoruz.

if List Ejder Mızrağı film projesi için oy verin.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.K. Rowling’in Büyücülük Dünyası’ndan: Harry Potter ve Fantastik Canavarlar Sergisi Açıldı

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Film hakkında detay olarak nitelendirebileceğimiz pek bir şey yok. Şimdilik sadece böyle bir proje oluşturulmuş. :)

  2. üzgünüm ama folk metal şarkıları yazıp 3-5 yakın ülkede konser vermekle film müziği yapmak arasında dağlar kadar fark var, keşke bu kadar kolay olsaydı.

  3. Thank you for writing this article about The IF List! I am glad you enjoy the website! My team and I also hope that Dogukan Kalender gets cast as Composer in a Dragonlance movie one day!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.