AYBABTUMakaleler

White Vision, Marvel Sinematik Evreni’nde Tekrar Gözükecek Mi?

Önemli bir soru WandaVision‘ın finaliyle bizlerle buluştu. Öldü bildiğimiz Vision, farklı bir versiyonuyla Marvel Sinematik Evreni’ne tekrar dahil oldu. Peki White Vision olarak bilinen yeni kahramanımız hangi projelerde yer alabilir?

WandaVision, anlatım biçimi ve olay örgülerinin izleyiciye sunulma şekliyle benim hoşuma giden bir yapım oldu. Yıllar önce bir anda ortaya çıkan Wanda Maximoff karakterine hem bir geçmiş hikayesi anlattılar, hem de Scarlet Witch unvanını hakkıyla karaktere verdiler. Dizi bununla yetinmeyip Vision’ı da bizlerle tekrar buluşturdu.

Karakterimiz ilk kez Avengers: Age of Ultron filminde ortaya çıkmıştı. Başına işlenmiş Zihin Taşı ve son teknoloji mühendislikle birlikte işlenip ortaya çıkaran Vision, Avengers’ın da vazgeçilmez karakterlerinden biri olmuştu. Çizgi romandaki gidişatından farklı olarak anlatılmış olmasına karşın Vision da hızlıca Avengers saflarındaki yerini almıştı.

İlgili Makaleler

Ancak ne oldu? Thanos, Sonsuzluk Taşları’nı toplamaya net bir biçimde karar verince Vision’ın da aramızdan ayrılacağını anlamış oldu. Keza, Infinity War filminde de öyle oldu. Vision, geldiği hızla Marvel Sinematik Evreni‘nden ayrıldı.

WandaVision’da Ortaya Çıkan White Vision Kimdir?

Disney+ üzerinden yayınlanmaya başlayan WandaVision dizisinde, Vision’ın orijinal halinde tekrar gördük. Bölümler ilerledikçe aslında onun Wanda’nın kendi zihninde yarattığı bir yansıma olduğuna da gördük. Bunların hepsinin yanında SWORD ekibi, Vision’dan arta kalanları birleştirip onu tekrar inşa etmeyi başardı. Bunda yine Zihin Taşı’nın payı vardı elbette.

Haliyle dizinin finalinde eski Vision ve yeni Vision karşı karşıya geldi. Sonunda ne oldu? Şahane bir felsefi konuşmanın ardından White Vision, asıl Vision’ın tüm benliğini özümseyerek sırra kadem bastı. Peki orijinalinden bir farkı var mı?

Şu aşamada bir şeyler söylemek için henüz erken. Çünkü bildiğiniz üzere Marvel Studios, bazı teliflere sahip olamadığı için ya da sinematik anlatıma uygun olmayacağı için uyarladığı çizgi roman hikayelerini değiştirebiliyor. Mesela Captain America: Civil War filminde hepi topu 10-12 süper kahramanın birbirine giriştiğini görmüştük. Ancak çizgi romanlarda bu tüm Marvel evrenini ve iyi-kötü tüm kahramanları etkileyen bir olaydı. White Vision’ın nasıl ele alınacağı da tamamen Marvel Studios’a bağlı. Ancak elimizden geldiğince kim olduğunu ve hangi şartlarda yeniden görebileceğimizden bahsedelim.

White Vision aslında Vision Quest hikayesinden, 80ler’deki West Coast Avengers maceralarından ve Earth-616‘daki Anti-Vision’ın birleşimi. Bizler White Vision desek de MCU Wiki sayfasında Spectral Vision olarak bahsediliyor. Kafasında zihin taşı olmadan, orijinal Vision’ın benliğine ve onun güçlerine sahip bir karakter. Programlanabilir bir yapıya sahip olmasından dolayı en başta Wanda’ya karşı mücadele verse de benliğini kazanmasının ardından tekrar eski haline dönmeyi başarmıştır. Tabii ki beyaz rengi baki kaldı.

Yani anlayacağınız Marvel Studios, yine kendince karakteri bükmeyi ve uygun bir şekilde izleyiciyle buluşturmayı başarmış. Hikayesinde büyük değişiklikler olsa da dokunduğu karakterlerle olan bağı çizgi romanlardaki gibi kalmış. Burada da White Vision’ı önümüzdeki Marvel Sinematik Evreni yapımlarında sıklıkla göreceğiz gibi gözüküyor.

O zaman başlayalım…

The Falcon and the Winter Soldier

Düşük bir ihtimal fakat White Vision, kısa süreli de olsa The Falcon and the Winter Soldier‘da yer alabilir. Hikayesel açıdan Endgame‘in hemen sonrasında geçeceği için White Vision’ın ortalıkta olması muhtemel. Öte yandan Disney+’ın yeni dizi daha çok Captain America’nın mirası üzerine kurulu olacak. White Vision’ın müdahale etmesi gereken büyük olaylar pek göremeyeceğiz gibi.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, biz bu makaleyi hazırlarken The Falcon and the Winter Soldier henüz yayınlanmamıştı. Yani bu başlık külliyen boşa çıkmış olabilir.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Scarlet Witch isminin ortaya çıkışıyla beraber MCU yepyeni bir kötü karaktere kavuşmuş oldu. Karakter doğrudan Mephisto, Nightmare, Chthon, Dark Kngiht gibi karakterle bağlantılı. Bunlar da çoğunlukla Doctor Strange’in karşı karşıya geldiği kötü karakterler. Scarlet Witch, kendi gücünü artırabilmek adına bir yerlerde Mephisto ile karşılaşacaktır.

Marvel Studios’un bir numaralı ismi Kevin Feige, fırsatını buldukça Wanda ve Doctor Strange karakterlerinin yeni aşamalar içerisindeki öneminden bahsediyor. Doctor Strange’in devam filminin altyapısının oluşturulması adına WandaVision’ın yayınlanan ilk dizi olması önemliymiş.

Şimdi bunları düşündüğümüzde Wanda’nın, yani artık yeni ismiyle Scarlet Witch’in Doctor Strange 2 filmine doğrudan dahil olması, ister istemez White Vision’ı da etkiliyor. Birbirlerinden haberdarlar mı? Birbirlerine karşılar mı? Bu tarz soruların cevaplarını Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde göreceğiz.

Armor Wars

Bilmeyenler için hemen açıklayayım. Bu dizinin ana karakteri War Machine olacak. Fakat dizinin teması Iron Man ve Tony Stark üzerine kurulu olacak. Dizi hakkında oldukça az bilgiye sahibiz. Ancak şunu biliyoruz: War Machine, Tony Stark’ın ölümünün ardından onun Iron Man teknolojisini çalıp kullanmaya çalışanlara karşı savaş açacak. Bu noktada Tony Stark’ın miraslarından biri de doğrudan Vision ile bağlantılı.

Vision’ın inşasının tamamlanması için Tony Stark’ın yapay zeka programı Jarvis kullanılmıştı. Eh, haliyle White Vision da bu mirası korumak için War Machine’nin yanında yer alabilir. Ufak bir bilgi daha eklemek gerekirse, henüz netlik kazanmasa da Iron Lad karakterinin de bu seride gözükeceği düşünülüyor. Nathaniel Richards isimli genç yetenek, Tony Stark’ın teknolojisini daha da ileri seviyeye taşımayı başaran yeni bir kahraman. Genç Avengers ekibi bir noktada toplanacaksa, Iron Lad’in de dahil olması gerekiyor. Kendisi çizgi roman hikayelerinin birinde parçalarına ayrılmış Vision’ı tekrar toplayan ve onu çalıştırmayı başaran da yegane kahraman.

Secret Invasion

Başlık Secret, yani sır. Fakat Marvel’ın sonraki aşamada Secret Invasion’ı kullanacak olması bir sır değil. Captain Marvel filminden beri Skrull ırkı üzerinde duruluyor. Secret Invasion hikayesi de Skrull ırkının etrafında döndüğü için önümüzdeki fazlarda, bu hikaye daha da derinleşecek.

Bu da uzak bir ihtimal ancak olayın büyüklüğü ele alındığında White Vision’ın dahil olması olası. SHIELD‘in direktörü Nick Fury, gördüğümüz kadarıyla mülteci Skrull ırkıyla beraber. Fakat dünyayı istila etmek isteyen ve binlerce yıldır, gizlice aramızda yaşayan Skrull üyeleri de var. Beden değiştirme özelliklerini kullanarak, devlet kurumlarının, standart halkın ve hatta süper kahramanların aralarına sızmış durumdalar.

İstila başladığında topyekün bir çarpışma olacağı kesin. Burada White Vision, yadsınamaz güçleriyle Nick Fury’e yardıma gelebilir.

Avengers 5

Yeni bir Avengers filmi gelecek mi henüz bilmiyoruz. Ancak Kevin Feige’e göre eninde sonunda yeni bir Avengers ekibi toplanacak. Hatta Thor üzerine yazdığım makalede, orijinal Avengers ekibinden sadece bu karakterin gözükebileceğinden bahsetmiştim. Vision da ikinci kadroda(Ultron’a karşı savaşan ekip) önemli bir yer oynadığı için yeniden Avengers’da yer alabilir.

Yeni Avengers ekibinin kime ya da kimlere karşı savaşacağı da tam bir muamma. Secret Invasion için mi hamle yapacaklar, yoksa eli kulağında olan Kang the Conquerer için mi toplanacaklar bilinmiyor.

Siz White Vision’ı bir daha görmek ister miydiniz? Hangi Marvel yapımlarında yer alması daha mantıklı olur? Bizimle düşüncelerinizi Discord kanalımızdaki sinema bölümünde paylaşabilirsiniz.

FRPNET Discord

Dilerseniz siz de Discord kanalımıza katılabilir ve konu hakkında görüşlerinizi bildirip sohbet edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hunger Games Yönetmeni The Ballad of Songbirds and Snakes Filmiyle Seriye Dönüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.