Makaleler

Avengers: Age of Ultron Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

avengers-ultron-banner

Avengers: Age of Ultron sinemaya hızlı bir giriş yaptı. Vizyona giriş yaptığı her ülkede rekorlara doyamıyor. Filmin iyi ya da kötü taraflarını bir kenara bırakarak, filmi izleyenler için gözden kaçanları listedik.

Disney ve Marvel, çocukluk hayallerimizi başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Marvel Sinematik Evreni adı verilen büyük olay ile Iron Man, Thor, Captain America, Hulk ve dahası bir araya toplandı.

Filmi biz de izledik. Age of Ultron hakkında yazacak onlarca şey var. Bizler de, film hakkında bilmediğiniz, gözünüzden kaçan ya da arka planda bahsi geçen şeyleri bir araya getirdik.

Baştan uyaralım, filmi izlemeyenler için Spoiler içerik bulunabilir. Sıkı tutunun, şimdi bilgi yüklemesine başlıyoruz!

1. James Spader’in Oyunculuğu

age-of-ultron-james-spader

Sesi ve mimikleri ile Ultron’a hayat veren James Spader gerçekten de dev bir oyuncu. Joss Whedon, Ultron için ilk tercihinin Spader olduğunu söylemekten çekinmiyor. Whedon, “Hipnotize edici sesi sizi ürkütücü bir biçimde sakinleştiriyor. Ayrıca mizahi ve insani bir tonu bulunuyor” sözleriyle Spader’ın seslendirme konusundaki başarısını övüyor.

James Spader’in Ultron’u seslendirirken özellikle bir aksan ya da ses tonu üzerinde çalışmadığı belirtiliyor. Günlük hayatında nasıl konuşuyorsa, Ultron’u da o şekilde seslendirmiş. Oyuncunun ilk çekimi o kadar müthişmiş ki, tüm çekim ekibi sahnenin bitiminde Spader’i ayakta alkışlamış.

2. Ultron’un Disney Göndermesi

pinokto-gorsel-001

İlk olarak fragmanda Ultron’un ağzından duyduğumuz, sonrasında da filmde bolca kullandığı bir cümle var. “There are no strings on me – Üzerimde hiç bir ip yok” sözleriyle, Pinokyo’ya göndermede bulunuyor.

1940 yılında Disney tarafından hazırlanan Pinokyo filminde “No strings on me” isimli bir şarkı kullanılmıştı. Ultron da, Pinokyo ile benzerlikler gösteriyor. Tony Stark, Gepetto ustayı simgeliyor. Ultron ise Pinokyo’nun kendisi.

3. Senaryo Değişikliği

ultron-hank-pym

Her ne kadar filmde Ultron, Tony Stark tarafından yaratılıyor gibi gözükse de, orijinal hikaye oldukça farklı. Ultron, Ant-Man olarak da bilinen Hank Pym tarafından yaratılıyor.

Bunun başlıca sebeplerinden biri Ant-Man filminin, Age of Ultron’dan sonra vizyona girecek olması. Marvel’ın bu konuda eli bir yavaş kalmış gibi gözüküyor. Eğer film takvimi uygun olsaydı, Hank Pym tarafından yaratılmış bir Ultron izleyebilirdik. Senaryonun filme uygun olması amacıyla hikaye, Tony Stark üzerinden anlatıldı.

4. Hugh Jackman

hugh-jackman-wolverine

Filmin vizyona girmesinden önce Hugh Jackman, Avengers filminde Wolverine karakterini canlandırabilmeyi dilediğini söylemişti. X-Men’in film hakları Fox’da bulunuyor. Bu yüzden Wolverine karakterini Avengers filmlerinde göremeyeceğiz.

Jackman, eğer imkan olsaydı Iron Man ve Wolverine karakterlerinin dövüşmesini izlemek istediğini belirtmişti.

5. Maximoff İkizleri

age-of-ultron-maximoff-ikizleri

Wanda ve Pietro Maximoff kardeşleri canlandıran Elizabeth Olsen ve Aaron Taylor-Johnson, karakterlerine hazırlanmak için Marvel Ultimates baskılarına ait tüm sayıları okumuşlar.

Elizabeth Olsen, dövüş sahnelerine hazırlanmak için bir dans koreografi uzmanıyla çalışmış. Aaron Taylor-Johnson ise Pietro Maximoff karakterini oynamamak için baya direnmiş. Marvel ile olan kontratların oldukça uzun sürdüğünü bildiği için, anlaşmaya sıcak bakmamış.

Joss Whedon’ın baskılarına dayanamayan Johnson sonunda imzayı atmış. İmzayı atmasındaki en büyük etken uzun süreli dostu ve Godzilla’daki rol arkadaşı Elizabeth Olsen’in, Age of Ultron’da kardeşini canlandıracağını öğrenmesi olmuş. Ama bu sefer de çizgi romanlardaki Pietro Maximoff daha ince bir vücuda sahip olduğu için kilo vermesi gerekmiş.

6. Quicksilver / Scarlet Witch Karmaşası

20th Century Fox'un ikizleri daha eğlenceli olmuş. Disney'inkiler daha duygusaldı.
20th Century Fox’un ikizleri daha eğlenceli olmuş. Disney’inkiler daha duygusaldı.

Age of Ultron’un çekimlerinden çok önce Disney büyük bir engele takıldı. Filmde Quicksilver ve Scarlet Witch’in gözükmesi planlanıyordu. Ama karakterlerin yayın hakları 20th Fox Century’da bulunuyordu.

Masaya oturan iki firma sonunda bir anlaşmaya vardılar. Fox, Quicksilver ve Scarlet Witch isimlerini elinde bulunduracaktı. Disney ise bu isimleri kullanamayacaktı. Bunun yerine karakterlerin asıl isimleri olan Pietro ve Wanda Maximoff’un kullanılmasının iznini almayı başardılar.

Öte yandan Mutant isminin kullanım hakkı da Fox’da bulunuyordu. Bu yüzden Maximoff kardeşler, Hydra tarafından genetikleriyle oynanmış insanlar gibi gözüktüler. Böylece X-Men ve Avengers filmlerinde farklı Quicksilver ile Scarlet Witch karakterleri izlemiş olduk.

Konu hakkında bir ilginç anekdot daha bulunuyor. Quicksilver karakterini canlandıran iki oyuncu (Aaron Taylor-Johnson ve Evan Peters) daha önce 2010 yılında vizyona giren Kick-Ass filminde bulunmuşlardı.

7. Scarlett Johansson’un Hamileliği

scarlett-johansson-age-of-ultron

Filmin çekimleri sırasında Scarlett Johansson hamileydi. Filmi izlerken hiç farkında olmayacaksınız ama birçok sahne, Johansson’un karnı şiş olarak çekilmiş. Bu noktada devreye CGI teknikleri giriyor.

Ayrıca Johansson’un 3 farklı dublörü bulunuyordu. Chris Evans’ın bir röportajına göre bu dublörler, Johansson’a çok benziyorlarmış. Hatta Evans, bir çekim sırasında bu dublörlerden birini Scarlett Johansson sanıp uzun bir süre boyunca muhabbet etmiş.

8. Geçmişe Saygı

crimson-cowl-avengers

Ultron karakteri ilk defa 1968 yılında yayınlanan Avengers #54’te karşımıza çıktı. Ancak bu sayıda Crimsol Cowl adı verilen kırmızı cübbeli bir karakter olarak gösterilmişti. Bir sonraki bölümde üzerindeki kırmızı cübbeyi atarak, gerçek kimliğini gözler önüne sermişti.

Joss Whedon, geçmişe saygı niteliğinde bu detayı filminde kullandı. Gözünüzden kaçtıysa hemen hatırlatalım. Maximoff kardeşlerin Ultron ile kilisedeki ilk karşılaşmasında, Ultron’un üzerinde kırmızı bir cübbe bulunuyordu.

9. Hulkbuster

age-of-ultron-hulkbuster

Tony Stark’ın, Hulk’ı pataklamak üzere özel olarak geliştirdiği zırhının asıl ismi Hulkbuster. Filmde Veronica ismi tercih edilmiş. Veronica isminin ise oldukça ince bir göndermesi var.

Marvel’ın çok fazla önem vermediği çizgi romanlarından biri olan Archie Comics’e bir gönderme yapılmış. Eğer iyi bir çizgi roman okuyucusu iseniz Bruce Banner’ın Betty Ross adında bir kadına aşık olduğunu bilirsiniz. Betty karakterini daha önce Incredible Hulk (2008) filminde Liv Tyler canlandırmıştı.

Archie hikayelerinde de, ana karakterimiz Betty Cooper isimli asıl kızımıza aşık. Ancak kötü kız olan Veronica Lodge’a da bazı hisleri bulunuyor. Nasıl bir kafanın ürünüdür bilmiyoruz ama Hulkbuster olarak, ince bir gönderme niteliğinde Veronica ismi seçilmiş.

Diğer bir ilginç detay ise devasa Veronica zırhının (Iron Man Armor Mark XLIV olarak da biliniyor) üzerinde tam 7 adet Arc Reaktörü bulunuyor. 1 tanesi göğüste, 2 tanesi dizlerde bulunmak üzere ön tarafta 3 adet reaktör var. Arka tarafta ise 4 adet bulunuyor. Eğer alttaki zırhın reaktörünü de sayarsak toplamda 8 ediyor.

Age of Ultron ayrıca, Hulkbuster zırhının ilk defa bir sinema filminde gözükmesine de ev sahipliği yapıyor.

10. Quicksilver’ın İlk ve Son Sözleri

quicksilver-age-of-ultron

Quicksilver’ın ilk ve son diyaloğu Hawkeye ile oluyor. İkisinde de “You didn’t see that coming? – Geldiğini görmedin mi?” sözlerini sarf ediyor.

11. Thor’un Çekici

age-of-ultron-mjolnir-cekic

Filmin başından sonuna kadar devam eden esprilerinden biri de Thor’un çekici Mjöllnir. Thor, çekici sadece bu gücü taşımaya layık kişilerin kaldırabileceğini söylüyor. Filmin bir kısmında tüm Avengers ekibi çekici kaldırmaya çalışsa da başaramıyor. Eh, Captain America biraz olsun yerinden oynatabiliyor.

Avengers ekibinden sadece Black Widow çekici kaldırmayı kabul etmiyor. Ne kadar enteresandır ki, bir çizgi roman serisinde Black Widow bu çekici kaldırmayı başarıyor. Captain America’nın da bu çekici kaldırabildiğini çizgi romanlardan biliyoruz.

Ne çekiç yapmışsınız arkadaş! Kimse kaldıramıyor diyorsunuz, sonra herkes kaldırmayı başarıyor.

12. Marvel’ın 12 Takıntısı

avengerss-age-of-ultron

Belki dikkat etmemiş olabilirsiniz ama Marvel’ın 12 sayısı ile bir takıntısı var. Bir gönderme mi, yoksa geleceğe yönelik bir plan mı, orası henüz belli değil.

Age of Ultron’un son kısımlarına doğru Pietro Maximoff, kız kardeşi Wanda’ya ondan 12 dakika daha büyük olduğunu söylüyor. Avengers (2012) filminde ise Pepper, Tony’e laf sokma babında “I was having %12 of a moment – Anın %12’lik kısmını çıkarıyorum” diyor. Guardians of the Galaxy (2014) filmde ise Peter Quill, planın %12’lik kısmına sahip olduğunu söylüyor.

13. Sonsuzluk Taşları

avengers-infinity-stones-gauntlet-126044

Marvel Sinematik Evreni, 2 bölümlük Infinity War filmleriyle sonlandırılacak. Tüm hikaye Infinity Stones – Sonsuzluk Taşları üzerine kurulmuş durumda. Şu ana kadar Orb, Scepter, Aether ve Tesseract isimli kadim eşyaları gördük. Bunlardan her birinin içerisinde bir başka Sonsuzluk Taşı bulunuyor.

Her bir taşı sıraya soktuğumuzda, baş harflerinden Thanos isminin oluştuğunu görüyoruz. Eğer filmin sonundaki kısa videoyu izlediyseniz, Thanos’un Infinity Gauntlet adını verdiği eldiveni taktığını görmüşsünüzdür. Thanos, tüm taşları toplayarak bu eldiven üzerine işleyecek.

Toplamda 6 tane olan taşların 4 tanesini gördük. Tesseract, Captain America: The First Avenger filminde gördük. Aether ise Thor: The Dark World filminde karşımıza çıktı. Guardians of the Galaxy’nin tüm hikayesi Orb üzerine kuruluydu. Avengers’ın ilk filminde ise Loki’nin elinde tuttuğu asa yani Scepter gözler önüne serildi.

Dikkat ettiyseniz Age of Ultron’un sonuna doğru Thor, bu taşlardan 4 tane olduğunu bahsetti. Yani Thor, Guardians of the Galaxy ekibinin ele geçirdiği Orb hakkında bir şeyler biliyor demektir. Geriye kalan 2 taşın Thor: Ragnarok (2017) ve Guardians of the Galaxy 2 (2017) filmlerinde ortaya çıkması bekleniyor.

14. Vision

vision-age-of-ultron

Age of Ultron’un 3. fragmanına kadar Vision’ın bu filmde olduğunu bilmiyorduk. Bu da Marvel okuyucuları için büyük bir sürpriz oldu tabi.

Çizgi roman hikayesine göre Vision, Ultron tarafından Avengers’ı yok etme amacıyla üretilir. Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Zira Vision’un yaratılma süreci pek bir karmaşık, pek bir saykodelik. İlk başlarda Avengers’a düşman kesilen Vision, sonrasında ekibe dahil olarak işin kozmik boyuttaki sorunlarıyla da ilgilenmeye başlıyor.

Filme baktığımızda ise Vision yine bir noktada Ultron tarafından yaratılıyor. Ama kendisi için. Tam da bu sırada ekip tarafından kaçırılıyor. Bruce Banner ve Tony Stark tarafından inşa edilen bedeni, Thor’un hayat kıvılcımı üflemesiyle canlanıyor.

Thor rüyalarından yola çıkarak “My Vision…” sözleriyle karakterin ismini de açığa çıkartmış oluyor. Vision karakteri, Iron Man’in 1. filminden bu yana Jarvis’i seslendiren Paul Bettany tarafından canlandırılıyor. Bettany farkında olmadan, uzun yıllar Jarvis’e sesiyle hayat verdikten sonra sinema tarihinin en karizmatik girişlerinden birini yaparak, Vision rolünü de kapıyor.

15. Marvel Filmlerinin Geleceği

marvel-sinematik-evren-tablo

Avengers: Age of Ultron, Marvel Sinematik Evreni için oldukça önemli bir noktada bulunuyor. 2. Evre 5. Bölüm olarak karşımıza çıkan film, geleceğe de ışık tutuyor.

Wakanda ülkesi, Vibranyum ve Ulysses Klaue’nun gözükmesi Black Panther’in (2018) tanıtımını yapıyor. Thor’un Asgard’a dair görüleri ise Thor: Ragnarok (2017) filmine göndermelerde bulunuyor. Tony Stark, Hawkeye ve Hulk’ın Avengers’tan ayrılması New Avengers’ın kurulmasına sebebiyet veriyor. Bu da Captain America: Civil War (2016) filminde büyük bir mücadele izleyeceğimizin habercisi.

Son olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Thanos’un Infinity Gauntlet’i göstermesi, Avengers: Infinity War Part 1 (2018) filminde yaşanacakların da habercisi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Disney'in Fox'tan Aldığı Filmlerin Tam Listesi

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Thor’un çekicine yapılan bu hakaretler canımı bol bol sıkıyor. Hatta ilk başlar Marvel’i seneler evvel hiç sevmezdim. Gerçi hala da pek sevdiğimi söyleyemem.

  2. İş kaldırma kuvveti testine döndü. :D Zaten Thor Marvel filmlerinde eziliyor, bol bol. Oysa Thor, Odin’den bile güçlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.