Makaleler

Game Of Thrones Hakkında Az Bilinenler!

game-of-thrones-banner

4. sezon neredeyse kapıdayken, 6. kitap da hâlâ çıkmamışken Game Of Thrones açlığımı bir türlü doyuramaz oldum. Dizilerinin arasındaki o uzun süre yetmezmiş gibi gelmeyen kitaplar beni cidden büyük bir sabırsızlığa itiyor. Öyle ki 6. Kitap çıkana dek okuduğum kitapların bir listesini bile tutmaya başladım.

Hal böyle olunca seri ile ilgili az bilinen bir kaç gerçekle ilgili küçük bir yazı yazmak farz oldu! Bu arada sevgili George Martin 6. kitabı çıkartıp kısa bir süre de olsa çenemi kapatana dek ben seri ile ilgili yazılar haberler yapmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

tyrion-lannister-

15) Sadece tek bir Tyrion olabilir!

George Martin’in sık sık bahsettiği favori karakterini eminim duymuşsunuzdur: Tyrion Lannister. Özellikle üzerine düştüğü bu karakterin oyuncu seçimi de Martin için çok önemliydi. Tabii Martin’in bir sürü farklı oyuncu adayına bakmaya hiç niyeti yoktu. Başından beri tek adayı Peter Dinklage olan Martin’in, Dinklage’in rolü reddetme durumunda ise ne yapacağı tam bir bilinmezdi. İyi ki de böyle bir şey olmadı çünkü ben de Martin gibi düşünüyorum. Bu rolü sırtlayıp götürecek tek bir kişi vardı o da Peter Dinklage idi.

HBO

14) Lannister Gözlerin Neler Görüyor Martin?

İçten içe bir Lannister olduğuna inandığım George Martin, kitapları bestseller olduktan sonra pek çok ünlü şirketin film haklarını satın almasını istememiş. Sinema filmlerinin serisinin ağırlığını taşıyamayacağını düşünen Martin’in ise aklında tek bir isim varmış, o da tabii ki HBO. Ajansına kitapların HBO’ya ait olduğunu söyleyip bir anlaşma hazırlatmış! HBO dizilerinin de namı meşhur aslında, Martin bunu da düşünerek seçmiş olabilir mi ne dersiniz?

Daenerys-Targaryen

13) Çok Yaşa Khaleesi!

2012 yılında tutulan kayıtlara göre 146 Amerikalı aile yeni doğan kızlarına “Khaleesi” ismini verdi. Daenerys Targaryen’ın gazına geldiklerini düşündüğüm bu aileler ise ismi koyarken pek düşünmemişler sanırım çünkü teknik olarak Khaleesi bir isimden çok bir ünvan! Kraliçe Elizabeth’ten sonra çocuklara isim olarak “Kraliçe” demek gibi bir şey… Hayal kırıklığına uğradım sevgili 146 Amerikalı aile! Daenerys’in nesini beğenmediniz sorarım!

Arya-Stark-

12) Stark olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu.

2012’de elde edilen bir başka istatistiğe göre yine kız çocukları arasında popüler başka bir isim daha var: Arya! Buna şaşırmadım işte, serinin en çok sevilen karakterlerinden biri olan Arya en azından Khaleesi’den daha düzgün bir isim ya da en azından bir isim!

lady

11) Atıl kurt!

Sansa Stark’ı canlandıran Sophie Turner, dizide ulu kurdunu canlandıran “Lady”yi sahiplenmiş! Kurda çok alışan Turner’ın annesi yapımcıyla görüşüp onları ikna ederek kurdu ailelerine katmışlar. Starklar’ın kurtlarını hep kıskanmıştım, bu haberle yeşil gözlü canavara dönüştüm diyebilirim.

world

10) Bu evren hangi evren?

George Martin’e en çok sorulardan biri de hikayenin geçtiği dünyanın hangisi olduğu. Hikaye Dünya’da geçiyor fakat bu Dünya bizim Dünya’mız değil. Martin alternatif boyutlara çok girip olayın bilim kurgulaşmasını önlemek için ise bundan çok bahsetmiyor.

424px-Ser_Patrek_of_King's_Mountain_TheMico

9) Martin’le bahse var mısınız?

Arkadaşıyla bir futbol maçı üzerine girdiği bahsi kaybeden Martin’in kitaba arkadaşı için bir karakter eklediğini duymuş muydunuz? Ben duymamıştım açıkçası ve sanırım en gereksiz karakterler kategorisine iteleyeceğim bu karakteri de. Stannis Baratheon’ın muhteşem güzellikteki Kraliçe’sinin adamlarından biri olan Sir Patrek bu bahsin bir ürünü işte!

s3-robb-stark-battle-plans-2

8) Strateji adamı George!

Hah! Siz kanlı savaş sahneleri, savrulan kılıçlar, birbirlerini parçalayan adamlar falan mı bekliyordunuz? Aksiyonun dibine vurup live-action savaş sahneleri ile fantastik evreni birleştirme hayalleri kurup üzüldünüz mü? Üzgünüm Martin sizinle aynı fikirde değil! Açıkçası beni de pek çok savaş sahnesinde hayal kırıklığına uğratan HBO, strateji sahnelerine ağırlık vererek Martin’i çok memnun etmiş. Ayrıca kendi pazarlama stratejisine de çok dikkat etmiş gibi gözüküyor yoksa bu kadar çıplak kadını kim getirdi diye sorarım! (Evet evet biliyorum “bir kısmı” kitapta da var. Ama HBO’da olduğumuzu unutmayalım.)

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 1. madde şaşırttı beni, şimdi tekrar baktım da gerçekten de C. Stark’ı çok küçük bir sahne de Harry Potter’da görmüşüz. Yazıyı zevkle okudum, ellerinize sağlık.

  2. ece diye isim oluyorsa khaleesi diye de isim olur, o bölümü görünce okumayı bıraktım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.