Makaleler

Filmlerdeki En Efsane 10 Ejderha

Black Dragon Banner

Kalın pullu gövdeleri ve ateş kusan ağızlarıyla fantastik edebiyatın hemen hemen her köşesinde karşımıza çıkan bu efsanevi yaratıklar aynı temalı filmlerin de vazgeçilmezleri.

Daha sonra yaratılmış hiçbir fantastik yaratığa tahtını kaptırmayan ve aynı zamanda fantastik kültürle ilgili – ilgisiz, herkesin ağzını açık bırakabilecek olan bu  “hafif” kibirli ve güçlü yaratıklar Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları filmiyle beraber tekrar izleyiciyi kendine kilitledi diyebiliriz.

Zaman içinde hikayeden hikayeye göre değişen karakterleri, güçleri, zayıflıkları olan bu yaratıklarda değişmeyen tek şey görkemleri ve alevlerinin o sıcak dokunuşu. Peki bu görkemli, güçlü yaratıkların sinemaya bıraktıkları izleri şöyle bir sıralasak nelerle karşılaşırız? Gelin 10 efsanevi film ejderhasını sıralayalım:

ghidorah10) King Ghidorah – “Ghidorah, the Three-Headed Monstar” (1964)

Tek bir başı olan ejderhalar yeterinde korkutucu ve güçlü değil mi? Sizi yeterince şaşırtmıyorlar mı? Japonlar bu sorunu da sizin için çözdü. King Ghidorah filme ismini de verdiği 3 tatlı başa sahip devasa bir canavar. Kocaman kanatları ve alev kusan üç ağzıyla birlikte Tokyo’yu tek nefeste cehenneme çevirebilir. Fakat Ghildorah’ın farkı, uzaydan gelmiş olması. Ateşe karşılık ağzından yerçekimi topları fırlatan bu ejderhamsı yaratık kesinlikle bu listenin bir parçası ve Japon hayal gücünün izleyiciyi asla hayal kırıklığına uğratmadığının da bir kanıtı.

elliot9) Elliot – “Pete’s Dragon” (1977)

Pete’s Dragon Walt Disney’in yapmış olduğu yarı animasyonlu bir müzikal ve Elliot da alışılmışın dışında tatlı ve sevimli bir ejderha. Genel olarak filmin konusu evlatlık olarak verildiği ailede mutlu olmayan yetim Pete’in evden kaçarak bir balıkçı kasabasına yerleşmesinin ardından tek arkadaşı olan Elliot ile maceraları şeklinde özetleyebiliriz. Elliot bir ejderha için fazla sevimli, hafif göbekli ve küçük kanatlı bir yaratık. Kendi kendini görünmez yapabilme özelliğine sahip olan Elliot sadece Pete’e görünür kılıyor kendini. Elliot pek çok ejderhaseverin gözünde tatmin edici bir yaratık değil fakat küçük çocuklar için şişman karnı, alev üfleyen ağzı ve görünmezlik özelliğiyle kesinlikle muhteşem bir hayali arkadaş olabilir.

draco8) Draco – “Dragonheart” (1996)

Dragonheart yaşayan son ejderha ile bir ejderha avcısının kötü bir krala karşı verdikleri savaşı konu alıyor. Film Sean Connery’nin muhteşem sesiyle hayat verdiği Draco ile, yaşlı ve bilge bir ejderhanın insanların anlayabileceği bir şekilde konuşsa sahip olabileceği ses konusunda hayal dünyamızı aydınlatıyor diyebilirim. Connery’nin seslendirmesi o kadar başarılı ve oturmuş ki o bilge derinliği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Filmde resmedilen ejderha ise bilgeliğinin yanı sıra devasa kanatlara, kalın pullu bir deriye ve bir ejderhanın sahip olabileceği her şeye sahip. Draco kesinlikle 10 efsanevi film ejderhasından biri.

vermithrax7) Vermithrax Pejorative – “Dragonslayer” (1981)

Ejderhalar resmedilmesi oldukça güç yaratıklar özellikle de sinema perdesinde izleyiciyi ikna etmeye çalışırken. Bir fanteziyi gerçek kılmak için Dragonslayer ekibi de büyük bir çaba harcamış diyebiliriz.

Vermithrax Pejorative’in yaratıcıları da pek çok model, karma çekimler ve hatta ejderhanın pençelerinin ve başının tam boyutlu modelini dahi yapmışlar. O döneme kadar yapılmış olan en ikna edici ejderha George R.R. Martin ve Guillermo del Toro’nun da kişisel favorisi. Siz ne dersiniz?

haku6) Haku – “Spirited Away” (2001)

Japon animasyonunun devlerinden biri olan Hayao Miyazaki gibi bir yönetmenin elinden çıkmış olan Spirited Away filmindeki Haku’yu bu listeye katmamak haksızlık olurdu. Chihiro isimli 10 yaşında bir kız. ailesiyle yeni taşındıkları yerde paralel bir evrenin içine geçerek insanların hayvanlara dönüştüğü bir yerde bulur kendini. Ailesinin domuza dönüştüğü bu evrende Haku isimli ejderhanın da yardımıyla ailesini kurtarmak isteyen Chihiro’yu anlatan bu film mistisizm ve doğa üstü olayları birleştiriyor. Haku ise büyük geniş kanatlı ejderhaların aksine bir Uzak Doğu ejderhası. Genel algıdan uzak olarak bu Asya ejderhasının kanatları yok, tüylü bir kuyruğu ve bıyık algısı yaratan uzun dokunaçları var. Haku listemizdeki yardımsever ve güvenilebilir ejderhalardan.

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Kesinlikle kınıyorum Ejderhani nasıl egitirsin nedir yaa ? Listeyi kim yaptıysa Ejderhalar’dan anlamıyor …

  2. Haku’nun degisim gecirebildigini ve insan olabildigini unutmayalim :) Filmi olsa bu listede en cok da Sypro’yu gormek isterdim ! Hobbit’i de burda ciksa da izlesem..

  3. ejderhani nasil ehmgitirsindeki toothless bir numata olmaliydi bence sebebi alisilagelen ehderha duzenini cok guzel bozmasi smauga hayran kaldim cok iyi cok gzel lakin cok klasik bir ejderha film degil biliyorum ama deathwing ilk ucte olmaya degicek bir ejderha :P

  4. dişsiz Thor’un yıldırmına sahip ve çok tehlikeli bunların yanı sıra çok sözdinler 7 metre kanat boyu olan thorun yıldırım topuna sahip bir ejderha senin emrindeyse bu harika aşırı hızlı olduğu için smaug onu yakalayamaz kendisinin 100 katı ejderhayı yendi yıldırımlarıyla tabiki en tehlikelisi GECENİN ÖFKESİİİİİİİİİİİİ :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.