Makaleler

Filmlerdeki En Efsane 10 Ejderha

saphira5) Saphira – “Eragon” (2006)

Eragon serisi çıktığı anda fantastik severlerin ilgisini çabucak topladı fakat serinin bir anda ilgi toplamasında bu fantastikliğin yanı sıra yazarının da büyük bir payı vardı. Eragon kitaplarının yazarı bu seriyi yazmaya 15 yaşında başlamıştı, yani çocuk sayılabilecek genç bir adamın ejderha diyarının kapılarını aralaması  hem okuyucu, hem de yazar için heyecan verici bir deneyimdi. Kitap bir ejderha yumurtası bulan Eragon isimli gencin, yumurtadan çıkan ejderha Saphira ile ejderhanın varlığını öğrenen zalim bir krala olan mücadelelerini konu alıyor. Tabii ki bu seri beyaz perdeye de aktarıldı. Mavi bir yumurtadan çıkan Saphira, bilge, ilgili ve inanılmaz sadık. Film belki bekleneni verememiş olabilir ama kitap uyarlamalarının kaç tanesi okuyucuyu mutlu etti ki?

falkor4) Falkor – “The Neverending Story” (1984)

İlgili Makaleler

Falkor için tam da hayal edildiği gibi bir ejderha diyemeyiz aslında. Yani o etrafta uçup alev püskürtmeleri falan bir kenara bırakarak ejderhaların aslında düşman değil de insan canlısı, tatlı dostlar olarak düşünürsek neden olmasın?

Biraz farklı bir “tür” olan Falkor, ejderhalarla köpeklerin en iyi özelliklerini alarak yaratılmış muhteşem bir dost. Yani mavi alevler üfleyen ve havada yüzen, kulaklarını kaşıdığınızda mutlu olan bir ejderhayı kim evinde istemez ki?

toothless3) Toothless – “How to Train Your Dragon” (2010)

Toothless’ı gibi inanılmaz sevecen bir ejderhayı bu listeye sokmamak büyük bir haksızlık olurdu! Çok da eski sayılmayan bu animasyonun filminin kahramanı olan Toothless’ın (Dişsiz)  isminin sakın sizi kandırmasına izin vermeyin! Her ne kadar animasyon da olsa How to Train Your Dragon filmi adından da anlaşılacağı üzere vahşi bir yaratıkla anlaşmanın o kadar kolay olmadığını işaret ediyor. Ejderhalar her ne kadar pek çok kaynakta acımasız, güçlü ve bilge, insanın kemiklerine kadar işleyen korkular salan yaratıklar olarak resmedilse de Toothless aslında çocukların nasıl da sevecen bir ejderhayı ev hayvanı yapma arzularının bir kanıtı. Listeye dost canlısı ejderhalar kontenjanından girmek en çok onun hakkı!

the male2) The Male – “Reign of Fire” (2001)

Daha çok orta çağda resmedilen bu güzel yaratıkların günümüz dünyasına etkisini hayal etmek okyanusta pusulasız dolaşmak gibi. Reign of Fire’da çıkış noktası olarak bunu konu edinmiş olacak ki 2020 dünyasında ejderhaların yeniden uyandırılmasıyla, insanların nasıl hayatlarını sürdürebileceklerini konu alıyor. Filme göre pek de isteyeceğimiz bir durum değil bu. Yanmış insanlar ejderhalara bir ziyafet oluştururken çıkan kaos hiçbir şeyi düzeltmiyor. Filmdeki uyandırılmış bütün ejderhalar tek bir erkek ejderhanın eşi ve çocukları. Bu kaostan kurtulmak için her şeyi yok ettikleri gibi, insanların bir kez daha “kutsal” bir görevle erkek ejderhayı öldürmeleri gerek. Erkek ejderha ise bize o tatlı ev hayvanı hayallerinin nasıl yanıp kül olduğunu açık ve net bir şekilde filmde gösteriyor.

smaug11) Smaug – “The Hobbit: The Desolation of Smaug” (2013)

Ve tabii ki Smaug. Herkesi filmde kitleyen o muhteşem ejderha. Listede onun kibrine ve asaletine uyacak tek yer olan ilk sırada kendisini ağırlamak çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum. İlk filmde bize gelecek ejderha ile küçük bir göz kırpmışlardı ama Tolkien’in bu muhteşem yaratığı ikinci filmle beraber tahtına oturdu ve “Dağın Altındaki Kral” oldu.  Ejderhayı yaratan arka plandaki ekip gerçekten muhteşem bir iş çıkartmış ve kesinlikle izlenilmeye değer bir yaratık yaratmışlar. Aynı zamanda bu harika yaratığı seslendiren (ki kendisini pek çok kişi BBC’nin Sherlock’u olarak hatırlayacaktır eminim) Benedict Cumberbatch kusursuz bir iş çıkartmış. Alt edilemez zekası ve aşılamaz kibri ile kanatlarını açıp alevlerle sizi sarmaya hazırlanan bir Smaug belki de kabuslarınızın yeni yıldızı olur kim bilir?

smaug-ejderha-gif

Bu İçeriğe Oy Verin

Önceki sayfa 1 2

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Kesinlikle kınıyorum Ejderhani nasıl egitirsin nedir yaa ? Listeyi kim yaptıysa Ejderhalar’dan anlamıyor …

  2. Haku’nun degisim gecirebildigini ve insan olabildigini unutmayalim :) Filmi olsa bu listede en cok da Sypro’yu gormek isterdim ! Hobbit’i de burda ciksa da izlesem..

  3. ejderhani nasil ehmgitirsindeki toothless bir numata olmaliydi bence sebebi alisilagelen ehderha duzenini cok guzel bozmasi smauga hayran kaldim cok iyi cok gzel lakin cok klasik bir ejderha film degil biliyorum ama deathwing ilk ucte olmaya degicek bir ejderha :P

  4. dişsiz Thor’un yıldırmına sahip ve çok tehlikeli bunların yanı sıra çok sözdinler 7 metre kanat boyu olan thorun yıldırım topuna sahip bir ejderha senin emrindeyse bu harika aşırı hızlı olduğu için smaug onu yakalayamaz kendisinin 100 katı ejderhayı yendi yıldırımlarıyla tabiki en tehlikelisi GECENİN ÖFKESİİİİİİİİİİİİ :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.