Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Ekranlarda Görmemizin Oldukça İlginç Olacağı Şok Edici 7 Preacher Sahnesi

Ekranlarda Görmemizin Oldukça İlginç Olacağı Şok Edici 7 Preacher Sahnesi

3. Tanrı’nın Gerçekten Aşağılığın Teki Olması

Preacher serisinde semavi dinlerin tasvir ettiği Tanrı ile karşılaşıyoruz ve kendisi pek de iddia edildiği gibi merhamet dolu bir yaratıcı değil. Hatta Preacher’d gördüğümüz Tanrı oldukça acımasız, narsist ve kendisine inanmayı en acı verici şekillerle cezalandıracak kadar da zalim.

preacher-god

Serinin en büyük kötülerinden biri de Tanrı. Hatta Jesse ve arkadaşlarının asıl yola çıkış amaçları Tanrı’yı bulmak ve bugüne kadar yaptıklarını yüzüne vurarak onu davranışlarından sorumlu tutmak. Tahmin edebileceğiniz gibi Jesse ve ekibi böyle bir amaçla acımasız Tanrı’nın karşısına çıkınca, işler pek de iyi gitmiyor.

Serinin kırk dokuzuncu sayısında Jesse’nin bir rüyasına giren Tanrı, Jesse’ye hayatındaki çarpıklığı yansıtan bir görü gösterdikten sonra aralarındaki düşmanlığı bitirmeye, barış sağlamaya çalışır. Doğal olarak böyle bir tanrının yanında yer almak istemeyen Jesse’ye Tanrı’nın karşılığı, vaizin tek gözünü dişleriyle çıkarmak olur.

preacher-gross

Tabii ki bugüne kadar dinlere atıfta bulunan pek çok dizi oldu fakat bizzat Tanrı’nın kendisini bu şekilde portrelemek eminim ki birçok kesimden yoğun tepki çekecektir. Karakterlerimizin yegane amacının Tanrı’yı bulmak olduğu düşünülürse bu hikayeyi ekranlara getirmemeleri de pek mümkün değil. Tanrı’yı bu şekilde ekranlara taşımamanın tek yolu, olay örgüsünde yapılacak muazzam bir değişiklik olur. Ama bu ölçüde bir değişiklikten sonra da açıkçası izlediğimiz dizi Preacher’ın kötü bir kopyası olmaktan öteye gidemez.