İncelemeler

The Uncertain – Bir Robotun Macerası

İnsanlığı sevmediğimi her zaman dile getirmişimdir. The Uncertain oyunu tam benlik diyerek başladım oynamaya. Ama sonra işler sarpa sardı. Oyun güzel mi, sıkıcı mı hâlâ karar veremedim.

the-uncertain

Rus bağımsız oyun firmasının çıkarttığı macera oyununu oynamak için gerçekten sabırsızlandım. Aktivasyon geldi, hemen indirdim, kahvemi aldım, ve haz alarak giriş ekranından başlayarak, arada notlarımı alarak ilerlemeye başladım.

The Uncertain, insanlığın savaşlarla tamamen bitmesinin ardından, robotların başa geçmesi, yapay zekalarını ve yazılımlarını kullanarak kendilerine uygun işler benimseyerek dünyayı sahiplenmelerini anlatıyor. Hatta en baştaki konuşma bence en güzel ve anlamlısı. “Muhteşem bir toplum oluşturduk. Robotlar, insanların geçmişte yaptığı yıkıcı hatalara düşmeyecek. Mantıklı ve gerçekçiyiz. Savaşmayız, hasta olmayız.” Yönettiğimiz robotun bize dünyayı ve kendilerini anlatması bu şekilde. Ama ahlakın olmadığı bir yerde, ahlak kararları nasıl verilir? Robotlar daha ziyade verilen görevi yerine getirme, getiremediklerinde de bahane uydurma üzerine ilerliyor gibiler. Oyuna alışma kısmında yaptığımız görüntülü konuşmada yetiştiremediğimiz bir parça için azar işitiyoruz. Sonra gidip bu parçayı bitirdikten sonra, teslim etmek için yola çıkmaya karar veriyoruz ve dışarıdan gelen garip sesler işimizi bölüyor.

54

Bundan sonrası spoiler olacağı için yazamıyorum. Oyunu genel hatlarıyla anlatmaya çalışırsam:

Oyunda anlayacağınız gibi bir robotu yönetiyoruz. 3D bu oyun, klasik point and click oyunlarından pek farklı değil. Eşya buluyor, o eşyayı başka yerde kullanıyor, bilmeceleri çözüyoruz. Görselleri, özel klasik müziği andıran soundtrackleri ile tam bir şölen. Hatta o kadar sakin ki ortam, en azından başlarda, terapi gibi geldi bana. Kendi açımdan tek sıkıntı robot konuşmasıyla olayları anlatması. Altyazıları daha hızlı okumama rağmen konuşmaları hızlı geçememek (belki de ben yöntemini bulamadım) oyunun biraz ağır kalmasına neden oldu. Gerçi kendinizi kaptırdığınızda, siz de robot gibi konuşmaya başlayacak ve okuyacaksınız. Bir de point and click olmasına rağmen, robotumuzu mouse ile yönlendiremiyoruz. garip kamera açıları altında, yön tuşları ile yönlendirmek zorunda kaldığımız için, akıllı robotumuz duvarlara, kapılara falan çarpabiliyor. Gerçi bir süre oynadıktan sonra kontrollere alışıyorsunuz.

the-uncertain-resim

Rusça ve İngilizce destekli oyuna yavaş yavaş diğer diller de ekleniyor. Henüz hâlâ Türkçe desteği yok. Bunun Bölüm 1 olduğunu düşünürsek ve genel anlamda çok olumlu yorumlar aldığını da göz önüne alırsak, belki çıkacak diğer bölümlerde daha fazla dil seçeneğine yer verirler. Bölüm temelli çıkan indie oyunların devamının gelememesi dikkat çeken bir durum aslında. The Uncertain belki bu laneti kırar ve devamını getirir.

5

ComonGames‘in NVIDIA GameWorks işbirliğinde çıkarttığı oyun, şaşırtıcı senaryosu, atmosferi, müzikleri ile gerçekten bir şenlik sunuyor. Rahatlamak için kahvenizi alıp, battaniyeye sarılarak oynanacak bir oyun. Hele ki evinizde kedileriniz varsa ve mırıldanıp kucağınızda oturuyorsa, kendinizle çelişip, bir yandan kıyametin gelmesini istemenin, diğer yanda huzuru bulmanın arasında kalabiliyorsunuz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Batman: Arkham Knight PC İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.