AYBABTUİncelemeler

Resident Evil: Village İncelemesi – Lady Dimitrescu’dan Çok Daha Fazlası

Resident Evil: Village, yıllardır süren Resident Evil dünyasının yeni oyunu olarak 7 Mayıs’ta piyasaya çıktı. oyunu bir süredir bekliyorduk ve çıktığı gün alıp oynamaya başladık ve sizler için görüşlerimizi yazdık.

Resident Evil: Village oyununu Playstore’dan indirimli olarak alıp oynamaya başladık,. Leydi Dimitrescu ile heyecanı arttıran ve kemikleşmiş Resident Evil fanları dışında farklı oyuncu kitlesinin de dikkatini çekmeyi başaran oyun, gördüğü ilgi ile kendi karakter tasarımcılarını bile şaşırttı. Peki kemikleşmiş Resident Evil hayranları (Buraya utanmadan kendimi de dahil ediyorum!) acaba ne diyecek?

Oyunu FRPNET Twitch kanalı üzerinde 2 gün boyunca aralıksız oynadım, yayında bitiremedim maalesef. Oysa ki sadece 1 saatlik oyun süresi kalmış. Dilerseniz önceki kayıtlardan oyunu da izleyebilirsiniz.

Resident Evil: Village Bize Ne Veriyor?

Resident Evil: Village, oynanma süresi açısından güzel. Hikayeyi anlatmış. Hatta Resident Evil 7’de eksik kalanları bile çok güzel birleştirip sonunda da ters köşe yapıyor. Artık olay Raccoon City‘de karşılaştığımız T-virus değil, buna alıştık. Burada da biyolojik silah konusuna değiniliyor. Yalnız biraz farklı olan noktası, virüsten ziyade, bakteri, hatta parazit diyebileceğimiz bir oluşum var. Laboratuvarda üretilip üretilmediği ise tam anlayamadığım nokta.

Oyuna, Resident Evil 7 karakteri gıcık Ethan ile devam ediyoruz. Aynı evrende geçen oyun, görsel şölen sunuyor. Karakter tasarımlarıyla beni benden aldı. Lady Dimitrescu‘dan ziyade, Lady Beneviento karakterine aşık oldum. Madame Miranda da görsel şölen bence. Ancak ana karakterlere bu kadar yoğunlaşan ekip, genel yaratıklardan çok uzaklaşmış. 2 tane zombi tasarımı var.

Lady Beneviento

Resident Evil ilk üçlemesinde bile daha çeşitli zombiler vardı. Sürekli aynı adamı öldürüyormuş gibi olmak can sıkıcıydı. Zaten peşin peşin söyleyeyim, oyunda zombi yok. Kurtadam benzeri adamlar saldırıyor. E eskilerden biri olarak, paytak zombi görmeyi özlemedim diyemeyeceğim. Aralara köyde yaşayan insanların paytak zombileri eklenebilirdi. Mesela hayvan avlayıp etlerini alıyoruz, bu hayvanlar da zombi olabilirdi. Bir Nemesis, iki zombi doberman çünkü… travma sebebidir. Oyunda bolca karga var ama onlar da saldırmıyor. Bir de boss dövüşleri kolay geldi bana. Mini bosslar daha çok ölmeme neden oldu. Son boss ablada 1 defa öldüm, böylece Twitch kanalında girdiğimiz iddia 20’den az ölür diyenlerin kazanmasıyla sonuçlandı <3 Büyük dövüşler genel Resident Evil serisi mantığında devam ediyor, parıl parıl parlayan zayıf noktaya odaklandığınız sürece güvendesiniz.

Beni en rahatsız eden nokta bu oldu sanırım. Ana karakterler muhteşem ama figüranlar sönük kalmış. Dokular, ev tasarımları, kalelerin içleri, genel ambiyans da olmuş. Bilgisayarınızın biraz güçlü olması gerekiyor yüksek çözünürlükte oynamak için. Ben bir yandan da yayın açtığım için kalitesini düşürmek zorunda kaldım, tekrar oynayacağım yani, orası kesin. Arada atladığım yapbozlar ve hazineler kaldı. Onları geride bırakmak olmaz.

Resident Evil: Village, serinin tüm oyunları gibi çizgisel ilerliyor. Bu sefer biraz daha çizgisel geldi, ama çok rahatsız etmedi. Ethan karakterine iki defa ağır küfrettim, yalan söylemeyeceğim. İnsan bir Leon, bir Ada görmek istiyor. 7’nin sonunda gelen Chris Redfield ile tekrar karşılaşıyoruz ve bir süre kötü adam zannediyoruz. Ben şaşkınlıkla izledim ara sahneleri “Ne oldu sana Chris, annem iyi misin?” diye. Ama sonunda Chris hala aynı Chris. Hatta minik sürpriz yapıp bir süre kendisini yönetmemize izin vermişler. Ah anılar…

Resident Evil: Village Senaryosu

Biraz senaryodan bahsetmek gerekirse, Resident Evil 7’nin üzerinden üç yıl geçmiş ve Rose isminde bir kızımız var. Evimizi basan Chris, karımızı öldürüp kızımızı kaçırıyor ve biz de onu kurtarmaya çalışıyoruz. Oyunun tadını kaçırmamak için çok ayrıntıya girmeyeceğim, mutlaka alın oynayın. Kütüphanenizde olması gerekiyor. Oyunun başı böyle, sonunda ise Ethan karakterini artık görmeyeceğimizi ancak serinin bu şekilde devam edebileceğini gösteriyorlar bize. Biraz Resident Evil Veronica tadında olacakmış hissi var içimde. Heyecanla Resident Evil 9 gelsin diye beklemeye başladım ben.

Oynanış

Oyunun aksiyonu tam yerinde. Yaratıklar (artık zombi demeyeceğim onlara) mermi süngeri değiller. Kafalarına 2 el, nişan alamazsanız 6-7 mermide ölüyorlar. Mermi sıkıntısı da yaşamıyorsunuz. Diğer oyunlarda olduğu gibi mermi ve çeşitli malzemeleri kendimiz üretiyoruz ve bunun için bir yere gitmemize gerek yok, direkt oyunu durdurup yapabiliyoruz. Yine bir dükkan ve çok sevimli bir esnafımız var.

Oyunun korku öğesi görsellerle çok verilmemiş. Evet geriliyorsunuz, ancak refleksler dışında çok da zıplatan korku yok. Gore öğesi ise siz öldüğünüzde devreye giriyor. Yaratıklar kansız ölüyorlar. Daha büyük yaratıklar ise, eski vampir tasvirleri gibi toza dönüşüyorlar.

Resident Evil serilerine yeni bir soluk katmak isteyen CAPCOM bunu başarmak üzere. Henüz tam olgunlaşmamış, gerçi dediğim gibi ortaokuldan beri ağır Resident Evil hayranı ve tüm oyunları soluksuz bitirmiş birinin yazısını okuyorsunuz. Belki biraz öznel yaklaşıyor olabilirim. Kim bilir, belki sesimizi duyarlar, Chris gibi Leon da gelir ilerleyen dönemde.

Ortalama oyun süresi 10 saat, ben 13 saatte bitirdim ama oyun sonunda 8 saat dedi, o kısmı çok anlamadım açıkçası. Oyunu full özelliklerinde oynamak için güzel bir ekran kartına ihtiyacınız var. Ama PS4’e çıkan oyunu ücretsiz olarak PS5’e de çekebiliyorsunuz.

Oyunu indirimli almak için Playstore sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Benim için 8/10 puanı olan bu oyunu tekrar oynar mıyım? Yazı bitti, ben oyunu açıyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yepyeni Bir Türk Korku Oyunu - Roots of Insanity İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.