İncelemeler

Çocukluk Korkumuz Geri Döndü – Resident Evil 2 Remake İncelemesi

Playstation’da oynadığım ilk oyun benim için. Hatta tam oynayamıyordum da o zamanlar, abim oynardı, ben yancı olarak izlerdim. Otobüsten çıkan kargaları unutamıyorum..

Oyunu yeniden yapacaklarını duyduğumda yaşadığım heyecanı anlatamam. Peki ortaokulda oynayan Melis ile 30’lu yaşlarındaki Melis ne farklar gördü?

İlk Resident Evil 2’den Ne Farkı Var?

Zamanında görselleri bize şahane gelen oyunu, internette yeniden incelediğinizde görsellerin yeni oyunda nasıl geliştiğini görebiliyorsunuz. Zombilerin kanlı ölümleri, sıktıkça kafalarından sıçrayan kafatası ve beyin parçaları kesinlikle ayrı bir etki oluşturuyor. Bulmacaların çoğunu hatırlıyordum, o yüzden de korkum vardı, çok kolay gelecek diye. Değil! Değiştirmişler! Haritanın değişmesiyle birlikte hatırlamadığım yaratığın gelmesi de tekrar ayaklarımın boşalmasına neden oldu. RE3 te gördüğümüz Nemesis karakterinin Beta’sıyla karşılaşıyoruz oyunda. Anılarım canlandı. Nemesis ne zaman STARS diye bağırsa, oyunu durdurur, derin nefes alır devam ederdim. Bu oyunda da Tyrant’ın gelmesiyle değişen müzik arada oyunu duraklatıp, nefesimi toplamak için beklememe neden oldu.

Oyunda Neler Var?

Zombiler biraz kurşun delisi. Kafalarına sıkmanıza rağmen kolay kolay ölmüyorlar. Arada sırada mermi sıkıntısı yaşayabiliyorsunuz. Onun dışında canımı sıkan hiçbir şey olmadı oyunda. Daktilo odalarındaki müzikten, yeşil bitki bulduğunuzda yaşadığınız sevince kadar her şey eskileri hatırlattı.

Büyük yaratıklar klasik Resident Evil mantığında. Zayıf noktalarına ateş ettiğinizde çok kolay dövüşüyorsunuz. Zombiler ise kafalarına sıkarak en kolay ortadan kaldırılıyor. Ama az merminiz varsa, oyun mekanikleri dahilinde, bacaklarına sıkarak uzuvlarını kopartabilir ve oyunu hiç zombi öldürmeden, sadece kaçarak bile bitirebilirsiniz.

Size ufak bir tavsiye, özellikle bulmaca parçası bulduğunuzda, yakından inceleyin. Ya şifre çıkıyor bir taraflarından ya da içinden başka bir şeyler çıkıyor. Oyunun sonlarına doğru haritayı üç defa dolaşmak zorunda kaldım, size olmasın.

Ufak refleks korkuları da var oyunun içinde. Ama genel olarak gerilmenize neden olan şey oyunun atmosferi. Görselleri olsun, müzikleri olsun… Hele ki hassas bir yapıya sahipseniz, kabuslarınıza gireceğinden emin olabilirsiniz.

Oyun mekaniklerine siz de katkıda bulunabiliyorsunuz. Etrafta bulduğunuz ahşap parçalarıyla pencereleri kapatıp, oradan gelebilecek zombileri engelleyebilmek benim çok hoşuma gitti.

Sonuç

Resident Evil 2 bittiğinde de üzülmeyin, yeni oyun seçenekleri sizleri bekliyor. Aslında bir oyun içerisinde 4 farklı oyun oynayabiliyorsunuz. Hem de sonunda sürpriz bir oyun modu da sizleri bekliyor.

İster çocukken oynamış olun, ister Resident Evil serisini hiç bilmeden sıfırdan başlayacak olun, isterseniz zombi aşığı, ister kıyamet sonrası dünyaların hayalini kuranlardan olun… Bu oyunu mutlaka oynamanız gerektiğini düşünüyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Walking Dead, 11. Sezonunda Final Yapacak!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.