AYBABTUSinema Haberleri

Denis Villeneuve Birden Fazla Dune Filmi Çekmeyi Planlıyor

Blade Runner 2049 ile büyük bir popülerliğe kavuşan yönetmen Denis Villeneuve, bir diğer bilimkurgu klasiği olan Dune serisini de beyaz perdeye taşımaya hazırlanıyor. Yönetmenin yaptığı son açıklamalardan öğrendiğimiz kadarıyla Villeneuve, çok sayıda Dune filmi çekmek için planlar yapıyormuş.

Montreal’deki bir sinema festivalinde konuşan Denis Villeneuve, üstünde çalıştığı Dune projesi hakkında bazı yeni bilgiler vermiş:

Dune‘u çekmek tahminen iki yılımızı alacak. Amacımız ise iki belki de daha fazla film çekmek.”

Frank Herbert‘in ünlü serisi daha önce David Lynch tarafından sinemaya aktarılmıştı ancak ortaya çok da kaliteli bir yapım çıktığını söyleyemem. Ancak Sicario ve Incendies gibi harika iki film ile yönetmenliğini kanıtlamış, Arrival ve Blade Runner 2049 gibi filmlerle de bilim kurgu konusunda neler yapabileceğini göstermiş Denis Villeneuve‘nin Dune‘unun çok daha büyük bir beklenti yarattığını söylemem gerek.

Dune serisi, zaten tek film ile anlatabilmek için oldukça geniş ve dolu bir hikayeye sahipken bu tarz çok sayıda film haberlerini duymak mutluluk verici. Ayrıca serideki zaman atlama kısmının da filmleri ayırmak için mükemmel bir nokta olacağı su götürmez durumda.

Denis Villeneuve tarafından “yetişkinler için Star Wars olacak” şeklinde tanımlanan filmlerin senaryosunu da Forrest Gump, Munich ve The Curious Case of Benjamin Button‘ın da senaryolarını yazan Eric Roth kaleme alıyor. Bu ikilinin elinden çıkacak Dune filmlerinin iyi olması işten bile değil.

Dune serisinin bugüne kadar kitaplara hakkını verecek şekilde çekilememiş olması da ayrı bir hikayeye sahip aslında. Şili’li sürrealist yönetmen Alejandro Jodorowsky, 70’li yıllarda Dune serisini beyaz perdeye aktarmak için kollarını sıvar ve Salvador Dali‘den Mick Jagger‘a kadar çok büyük isimleri filme dahil etmeyi başarır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü filmi tamamlayamaz. Tabi yönetmenin içinde büyük bir yara olarak kalan bu durum 2013 yılında Jodorowsky’s Dune adıyla bir belgesel haline getirilir.

Jodorowsky‘nin tutkusunu ve yaratıcılığını Villeneuve‘den görmemiz imkansız elbette ancak bizleri oldukça ilgi çekici bir uyarlamanın beklediğini de belirtmemiz gerekir. Umarız karşımıza kitapların hakkını verebilecek güzel eserler çıkar ve biz de keyifle izleriz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Baby Yoda'nın Stres Topu da Yapıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.