Sinema Haberleri

A Man Called Ove, Tom Hanks ile Yeniden Çekiliyor

Fredrik Backman‘ın kitabı 2015’te İsveç’te A Man Called Ove adıyla filme uyarlanmıştı. Filmin ve romanın başarısından etkilenen Amerikan sineması, hikayeyi başrolünde Tom Hanks ile yeniden çekmeye karar verdi.

2017’den beri hazırlıkları süren Amerikalı yapım, Marc Forster yönetmenliğinde gelecek. Forster daha önce World War Z, Quantum of Solace, Stranger Than Fiction, Finding Neverland ve The Kite Runner filmlerini yönetmişti. Bu filmlerde Brad Pitt, Johnny Depp, Dustin Hoffman gibi ünlü isimlerle çalışmıştı. Ancak bu filmde Tom Hanks ile ilk kez bir araya gelecekler.

Deadline‘ın haberine göre filmde Tom Hanks, Ove adındaki o adamı oynayacak. Bu filmin temasına gayet uygun bir seçim. Zira film yürek ısıtan, duygusal bir hikaye anlatıyor ve komedi unsurları içeriyor. Yani bu açılardan tam Hanks’lik bir film. Fakat ana karakterin Hanks’ten daha suratsız, asosyal biri olması da gerekiyordu. Bakalım Hanks o huysuzluğu da hakkıyla oynayabilecek mi.

Henüz Tom Hanks dışında oyuncu kadrosundan hiçbir isim belli değil.

Hikayeyi senaryoya 2 kez Oscar adaylığı olan David Magee uyarlayacak. Filmin çekimleri bu yıl başlayacak. Yani diğer oyuncular muhtemelen önümüzdeki haftalarda açıklanacaktır. Haliyle filmi de en erken 2023’te izleyebileceğiz.

Senaryo Frederik Backman’in 2012’de yazdığı romanından uyarlanacak. Kitap yayınlandığı dönem 77 hafta boyunca üst üste New York Times’ın Çok Satanlar listesinde kalmayı başarmıştı. Romanı 2016’da, Hayata Röveşata Çeken Adam ismiyle Pegasus Yayınları Türkçeye kazandırmıştı. Ancak çeviriyi orijinal dilinden yapmak yerine İngilizce çevirisinden yaptılar. Bu sebeple hikayede ya da anlamda bir kayıp olmuş olabilir. Ancak kitap gayet akıcı, sürükleyici ve güzel olmuş.

Roman Hakkında

Pegasus Yayınları romanın arkasına şöyle bir kapak yazısı hazırlamış.

Elli dokuz yaşındaki Ove düzeni çok seven bir adamdır. Ona göre her şey sistemli olmalıdır, hayat bile. Ancak sokağına iki küçük çocuğu olan tuhaf bir aile taşınınca işler fazlasıyla sıradışı bir hal alacaktır. Çocukken kapısının önünde oynadığınız için “Gidin öte mahallede oynayın!” ya da “Gelirsem o topunuzu keserim!” diye bağıran ama sırf üst kattaki evinize çıkmamak için bir bardak su istediğinizde, hasta olmayın diye suyu ılıtıp veren teyzeleri hatırlatacak bu kitap size. Bisikletle yanından fazla hızlı geçtiniz diye arkanızdan bastonunu fırlatan ama saçlarını ince dişli tarakla tarayıp, cebinden bayram çikolatasını eksik etmeyen muşmula suratlı amcaları getirecek aklınıza. Ve işte böylece hiç tanışmadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi…

Ove, kurallara uymak konusunda takıntılı bir adam. Beyaz yakalı, bilgisayarlı tiplerden nefret ediyor. Çünkü işlerin hakkını vererek, onurlu bir şekilde yapılmasını istiyor ve onun gözünde tüm gün kahve içerek evden bilgisayarlarıyla çalışan beyaz yakalı adamların işlerinde onurun zerresi yok. Ne radyatör tamir etmeyi bilirler, ne de çit onarmayı. Üstelik bir de insanı çileden çıkarmak istercesine, “Bisiklet Bırakmak Yasaktır” tabelasına bisikletlerini yaslayıp giden gençler var. İnsanlar onu anlayamıyorlar. Onun cimri, huysuz ve aksi bir ihtiyar olduğunu sanıyorlar. Oysa Ove yalnızca prensipleri olan bir adam.

Roman 2015’te İsveç’te filme uyarlandığında ülkede ve ülke dışında büyük ses getirmişti. Hatta 2 dalda Oscar Ödülü adaylığı bile vardı.

Bakalım Tom Hanks’in oyunculuğu, Magee’nin kalemi ve Forster’ın yönetmenliği hikayeyi bir ödüle daha aday gösterebilecek mi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marvel, Gizemli Bir Filmden Bahsediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.