Oyun Haberleri

Shiro Games’in Sıradaki Oyunu Dune: Spice Wars

Funcom, önümüzdeki 3 yıl içinde 3 farklı Dune oyunu çıkaracaktı. İlkinin open-world survival oyunu olacağını öğrenmiştik. İkinci oyun da Northgard‘ın yapımcısı Shiro Games‘in geliştirdiği RTS türündeki Dune: Spice Wars olacak.

The Game Awards 2021 etkinliğinde duyurusunu heyecanla beklediğimiz oyunlar vardı. Kuşkusuz Quantic Dreams’in Star Wars: Eclipse duyurusu da bunlardan biriydi. Fakat Shiro Games’in Dune: Spice Wars oyununu hiç beklemediklerimizdendi. Firmanın üzerinde çalıştıkları bir oyun için daha fazla eleman alımı yaptığının farkındaydık. Fakat bunu WarTales için yaptıklarını sanıyorduk. Meğer Northgard’ın yapımcıları bir strateji oyunu için daha kolları çoktan sıvamış.

Funcom ve Nukklear – Dune open world survival oyunu

Geçen hafta Funcom’un Nukklear firması ile birlikte Conan: Exiles’a benzer bir açık dünyalı, çok oyunculu hayatta kalma oyunu yapacaklarını söylemiştik. Oyuna dair elimizde yalnızca yukarıdaki konsept çizim vardı. Ayrıca survival oyununun henüz daha gelişiminin erken basamaklarında olduğunu da söylemiştik. Dolayısıyla Funcom’un Legendary ile yaptığı anlaşmanın 3 yılı kalmışken 2 oyun daha nasıl yetişecek diye merak etmiştik.

İlgili Makaleler

Meğer ikinci oyun iki yıldır gizlice geliştirilmekteymiş zaten. 4X gerçek zamanlı strateji türündeki oyunu bir başka gerçek zamanlı strateji oyunu olan Northgard ile ismini duyuran Shiro Games hazırlamış. Funcom ise oyunun dağıtımcısı konumunda olacakmış.

Dune: Spice Wars

Oyun hakkında bildiklerimizin çoğunu oyunun Steam sayfasından ve fragmanından öğreniyoruz.

YouTube player

Fragmanda kulağa çarpan ilk şeylerden biri seslendirmelerin filmden alınmadığı gerçeği. Hemen ardından da kum solucanının filmdeki gibi görünmediği gözümüze çarpıyor. Ayrıca kamera uzaklaştırkça gezegenin buzullarını da görme şansımız oluyor. Arrakis’in buzullarının bahsi filmde geçmemişti. İlk romanda da buzul bölgesi çok gizemli kalmıştı. Bakalım oyunda buzullara ulaşmak mümkün olacak mı.

Shiro Games iki yıldır bu oyun üzerinde çalışmakta olduklarını sölüyor. Paylaştıkları ekran görüntüleri de aşama kaydettiklerini gösterir nitelikte. Oyunda 4 farklı fraksiyon ile oynayabileceğiz. Bunlardan ikisi tabii ki House Atreides ve House Harkonnen. Diğer iki fraksiyon işe şimdilik gizli kalmış. Bene Gesserit, CHOAM ve İmparatorluk bir fraksiyon olmaktan ziyade diğer hanedanlıkların yardımını ya da servislerini kullanabileceği oluşumlar olacak gibi duruyor. Fremenler bir fraksiyon olabilir. Nitekim zaten Steam sayfasındaki görsellerden biri Fremen tipinde bir birliği gösteriyor.

Oyuna Dair Bildiğimiz Detaylar

Ekran görüntülerini inceledikçe tabii ki suyun, sahip olduğumuz insan sayısının ve baharatın bir kaynak olduğunu görüyoruz. Baharatı CHOAM’a, yani uzayda yolculuğu mümkün kılan şirkete, ne kadardan satacağımıza biz karar veriyoruz.

4X (Explore, Expand, Exploit, Exterminate) gerçek zamanlı strateji türünde olacak olan oyunda topterler (ya da Fremen bir fraksiyon olursa Fremen izciler) ile çölü keşfedeceğiz. Ardından sınırlarımızı genişleteceğiz. Hakimiyet kurduğumuz alanların kaynaklarından faydalanacağız. Nihayetinde de bu kaynakları rakiplerimize karşı kullanacağız. Bunu yaparken kum solucanlarının bölgedeki yoğunluğu ve rüzgarın hızı da endişelenmemiz gereken diğer faktörler olacak.

Oyunu kazanmanın tek yolu savaşmak olmayacak. Romanın ruhuna uygun olarak zafer sadece entrika ve hileler kullanarak da elde edilebilecek. Benzer şekilde politik baskınlık ve ekonomik üstünlük ile zafer kazanmak da mümkün.

Oyunla ilgilenen geliştiriciler duyuruyla Dune romanlarına hayran olduklarını ve Villeneuve’ün Dune adaptasyonundan çok memnun kaldıklarını söylemişler. Dolayısıyla Dune: Spice Wars oyunundaki olayların ve aksiyonların da romanlara uygun ilerleyeceğini tahmin ediyoruz. Ki yukarıdaki resimde Harkonnen’in alabildiği aksiyonların listesi bunu doğrular nitelikte. Silahları çalmak, kaynakları zehirlemek, planların içinde planlar kurmak, hesap defterlerinde sahtecilik yapmak ve politik rüşvet teklif etmek onların alabileceği aksiyonlar arasında.

Oyunun çıkış tarihi henüz belli değil. Fakat Dune Spice Wars da Shiro Games’in WarTales’ı gibi erken erişime açık olarak çıkıp en az 9 ay erken erişimde kalacak.

Heyecanla Bekliyoruz

Sizin en çok hangi oyun ilginizi çekti?

Açık dünyalı hayatta kalma oyunu olan Dune mu?

Dune: Spice Wars mu?

Yoksa George Lucas‘ın yine Herbert’ün romanlarından esinlenerek yarattığı Star Wars evreninde geçecek olan yeni Quantic Dreams oyunu Star Wars: Eclipse mi? Onun da muhteşem bir fragmanı var. Buradan izleyebilirsiniz.

The Game Awards etkinliğinde duyurulan diğer oyunların listesine de buradan göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.