Oyun Haberleri

Notre Dame Katedrali, Assassin’s Creed Yardımıyla Restore Edilebilir

Paris‘teki Notre Dame Katedrali‘ndeki trajik yangından sonra, yenileme süreci için video oyunları dünyasından hiç beklenmedik bir kaynaktan yardım olanağı ortaya çıktı.

Ubisoft tarafından geliştirilen Assassin’s Creed: Unity‘nin 3D haritalama teknolojisi ile tarihi katedralin yeniden yapılabilmesi mümkün. Bu çalışma ile Fransız ekiplerin çabalarıyla tamamen yıkılmaktan kurtulan Notre Dame bir kez daha ve tüm orijinalliğiyle restore edilebilir.

Dünyanın en güzel ve en önemli mimari hazinelerinden olan 800 yıllık Gotik katedralin, Salma Hayek‘in kocası-Fransız milyarder François-Henri Pinault tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Pinault‘un kendisi ve babası adına yapacağı 100 milyon Euro’luk bağışla restorasyon için kaynak sağlarken, birebir restorasyon için gerekli teknik alt yapı düşünüldüğünde işin içine Ubisoft giriyor.

Assassin’s Creed: Unity oyununda oynanabilir önemli noktalardan biri olan Notre Dame, oyun için sanatçı Caroline Miousse tarafından en ince ayrıntısına kadar modellenmişti. Ayrıca sanat tarihçisi Andrew Tallon da 2015 yılında National Geographic için lazer taraması ile katedralin haritasını çıkarmıştı.

3D veya lazer, iki seçenekte de tarihi yapının birebir restore edilebilmesi için yeterli verilerin bulunması Dünyalılar için büyük şans elbette. Bakalım Fransızlar hangisini tercih edecek?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Immortals Fenyx Rising'in Yeni Fragmanında Fenyx, Adventure Time'dan Finn ve Jake'i Kurtarıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.