Oyun Haberleri

Diablo 3’ün Gizemleri ve Bilinmeyenleri

diablo-3-banner

Pek çok oyunda “easter egg” (paskalya yumurtası) adı verilen esprili göndermeler mevcuttur. Özellikle Fallout oyunlarında bunları sıkça görmek mümkündü. Sonrasında World of Warcraft oyununda bu tür göndermeler ile sıkça karşılaştık. Kocaman çantalar satan Haris Pilton isimli satıcı, Indiana Jones ve Harrison Ford harmanı Harrison Jones isimli satıcı gibi daha pek çok şey.

Peki Diablo 3 oyununun gizemleri ve easter eggleri ile karşılaşmaya hazır mısınız? Baştan söyleyeyim, çok şaşıracaksınız!

Whimsyshire (Gizli Pony Level)

Eski Diablo oyunlarını oynayanlar hatırlarlar bir sürü ineğin olduğu Cow Level’ı. Hatta isterseniz kısaca bu olayın hikayesinden de bahsedeyim. Diablo 1 oynayan oyuncular forumlarda ve çeşitli mecralarda, oyunun içinde gizli bir bölüm olduğunu bir söylenti olarak ortaya çıkardılar. Hatta konuşmalar o kadar büyüdü ki Blizzard o dönemde kesin ve net bir yanıtla, “There is no cow level,” (Cow -inek- level yok) şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklamalar oyuncular tatmin etmedi ve oyuncular ısrarlarını sürdürdüler. Bunun üzerine 1998 yılında çıkarılan Starcraft oyununa bir hile kodu bile koydular “thereisnocowlevel” şeklinde.

2000 yılında çıkan Diablo 2 oyununda, oyun geliştiricileri bir espri yaptılar ve oyunculara “Secret Cow Level” adını verdikleri gizli bir bölüm açtılar. Böylece söylentiler 4 yıl sonra gerçek oldu. Bu bölümde bize saldıran sayısız şeytani ineği öldürüyorduk.

WhimsyshireDiablo 3’te ise Cow Level bekleyenler biraz farklı bir tatmin yaşadılar. Oyunda Cow Level yerine Whimsyshire veya Pony Level adını verdikleri rengarenk bir gizli bölüm sundular. Ancak buraya girmek için gizli ve az bulunan materyallerle hazırlamanız gereken bir asa var. Bu asa elinizdeyken Act 1’de mezarlığa giderken gördüğümüz yerde duran inek kemiklerinin yanına gittiğimizde bizi bir İnek Kral (Cow) (Evet, inek) ruhu karşılıyor. Kendisi ile konuştuğumuzda bize ineklerle ilgili anlattığı detayların üzerine karakterimiz, “Yani Cow Level mı demek istiyorsun?” diye sorduğunda, “No! There is now cow level!” (Hayır! Cow level yok!) cevabını alıyoruz ancak akabinde Pony Level’a girebiliyoruz.

Merak edenlere bu da videosu:

Madem bu kadar bahsettik, buraya nasıl girileceğinden de bahsedelim.

İhtiyacımız olan materyaller şu şekilde;
– Black Mushroom (Siyah mantar)
– Leoric’s Shinbone (Leoric’in kaval kemiği)
– Liquid Rainbow (Sıvı gökkuşağı)
– Wirt’s Bell (Wirt’in Çanı)
– Gibbering Gemstone (Anlamsız Cevher)
– Staff of Herding Plans (Sürü Değneği Planları)

Bütün bu malzemeleri toparlayıp kasabanızdaki demirciye gittiğinizde size Staff of Herding (Sürü Değneği) adında bir staff veriyor. Bu staff sayesinde Whimsyshire’a girebiliyorsunuz. Whimsyshire’a girdiğinizde “In The Land of Killer Unicorns” (Katil Unicornların Diyarında) isimli gizli bir achievement alıyorsunuz.

Çok kısaca Whimsyshire’a nasıl girileceğinden ve bu malzemelerin nerelerde bulunabileceğinden bahsedeceğim.

black-mushroomBlack Mushroom:
Black Mushroom, “The Legacy of Cain” görevine giderken Cathedral Level 1’de rasgele olarak karşınıza çıkar. Odalara dikkatli bakarsanız yerden bitmiş bir mantar topluluğu görebilirsiniz. İşte bu mantarın üstüne basarak 1 adet black mushroom alabilirsiniz.

Bazen bu black mushroom çıkmayabilir, böyle bir durumda oyundan çıkıp yeniden girerek zindanın değişmesini sağlayıp yeniden araştırabilirsiniz.

leorics-shinboneLeoric’s Shinbone:
Leoric’in kaval kemiğini oyunda fark etmemiş olabilirsiniz. Pek çok kişinin en son bulduğu materyal genelde bu oluyor. Leoric’s Manor bölümünde bulunan bu materyale en kolay “The Imprisoned Angel” görevini açarak gidebilirsiniz. Leoric’in tahtta oturan ve iki yanında merdivenler olan heykelinin sağında bulunan odaya girdiğinizde bir şömine göreceksiniz. Bu şömine içinde duran yanmış odunlar varsa Leoric’in kaval kemiği de oradadır. Yanmış odunlara basarak kemiği alabilirsiniz.

Bazen bu şömine boş olabilir, böyle bir durumda oyundan çıkıp yeniden girerek bölümün yenilenmesini sağlayıp yeniden araştırabilirsiniz.

liquid-rainbowLiquid Rainbow:
Act 2’de Dahlgur Oasis isimli bölgede dolaşırken güneye doğru gittiğinizde bazen Zaven the Alchemist isimli bir tacir ile karşılaşabilirsiniz. Bazen diyorum çünkü bu karakter sabit değil. Eğer Zaven ile karşılaşırsanız sizi Mysterious Cave (Gizemli Mağara) isimli bir yere sokacaktır. Bu mağarada dolaştıktan ve bazı yaratıklarla karşılaştıktan sonra büyükçe bir sandıkta Sıvı Gökkuşağı (Liquid Rainbow) bulacaksınız. Sandık, mağaranın ilk katında beliriyor ve ismi de Mysterious Chest.

Eğer bu bölgede satıcıyı bulamazsanız veya mağarayı bulamazsanız oyundan çıkıp yeniden “Betrayer of the Horadrim” görevini seçin ve yeniden deneyin.

wirts-bellWirt’s Bell
Wirt’in Çanı herhalde en kolay bulunan materyaldir. Act 3’te pazar yerine (Caldeum Bazaar) gittiğinizde havuz başında duran Squirt the Peddler isimli küçük bir kız çocuğu göreceksiniz. Bu küçük kız çocuğu biraz anasının gözü. Bu çanı bize 100.000 altın karşılığında satıyor. Eee biz de mecburen alıyoruz.

Sonra kızı dövmeye çalışsanız da olmuyor, denemeyin. Gitti 100.000 altın! :)

gibbering-gemstoneGibbering Gemstone
Benim bulmakta en çok zorlandığım materyal bu oldu. Bu materyal Act 3’te “Caverns of Frost” isimli mağarada ortaya çıkıyor. “Machines of War” görevini seçerek bu bölgeye gidebilirsiniz ancak açık alanda fazlaca dolaşmanız gerekebilir. Caverns of Frost isimli mağara her zaman çıkmıyor. Bazen Caverns of Frost mağarası yerine Icefall Caves de çıkabiliyor. Eğer Icefall Caves ile karşılaşırsanız oyundan çıkın çünkü Caverns of Frost yok demektir, boşuna dolaşmayın.

Caverns of Frost’a girdikten sonra Chiltara isimli bir elite yaratık bulmanız gerekiyor. Bu yaratık da -aksi o ki- nadir görünen bir yaratık. Yani Caverns of Frost’a her girdiğinizde orada olmuyor. Ben, en az 10 kere girdim çıktım Caverns of Frost’a ancak sonunda Chiltara’yı öldürdüm ve üzerinden Gibbering Gemstone’u (Anlamsız Cevher) aldım. Bu arada daha önceden Diablo 2 oynamış olanlar varsa Gibbering Gemstone’un şekli tanıdık gelebilir. :)

staff-of-herding-plansStaff of Herding Plans
Bu plana ulaşmak da biraz zorlayabilir. Bu plan Act 4’te bulunan Izual (bana göre oyundaki en çok zorlayan boss) isimli bosstan rasgele olarak düşüyor. Bu planların düşmesi için 5-10 defa denemeniz gerekebilir. Ben şanslıydım ve ilk kestiğimde düşürmüştüm ancak birkaç defa denemek gerekebiliyor.

Eğer planları düşüremezseniz “Prime Evil” isimli görevi seçip yeniden kesebilirsiniz.

Şimdi sıra geldi malzemeleri birleştirmeye.

Önce kasabaya gidip demircimize planları öğretiyoruz. Demirci’nin eşya yapma menüsünü açıp malzemeleriniz arasında bulunan plana sağ tıklayın ve demirciye öğretin. Sonra da materyaller yanınızda ise 50.000 altın karşılığında bu Staff of Herding’e sahip olabilirsiniz.

gorellYaptığınız Staff of Herding, sadece Normal zorluk derecesinde Whimsyshire’a girmenizi sağlayacaktır. Nightmare, Hell ve Inferno zorluklarında girebilmeniz için Staff’ı upgrade etmeniz gerekecektir. Upgrade için de yeni bir plana ihtiyacınız var.

Her zorluk derecesinin en son görevi olan “Prime Evil” görevine geldiğinizde Bastion’s Keep’te Gorell the Quartermaster isimli bir tüccar ortaya çıkıyor. O tüccardan 1 altın karşılığında bu planı alabilirsiniz.

Nightmare için 200.000, Hell için 500.000 ve Inferno için 1.000.000 altın gerekmektedir.

Bütün her şey hazırsa Act 1’e gidip mezarlık yolunda İnek Kral ile konuşun ve işte size Whimsyshire!

Tabii ki sadece bu kadar değil! 2. sayfadaki sürprizlere şaşıracaksınız!

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. All That Glitters Achievmentı için bir teorim daha var. Gold toplama achievmentı olduğuna göre; Stairway to Heaven göndermesi de olabilir. There is a lady who is sure, all that glitters is gold and she’s buying a stairway to heaven ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.