Edebiyat

Jason Schreier’ın Reset At Kitabı Ön Siparişte

Oyun dünyasının perde arkasını özel röportajlarla anlatan Reset At nihayet ön siparişte. Jason Schreier’ın akıcı anlatımını M. İhsan Tatari’nin çevirisiyle buluşturan kitap 25 Mayıs‘ta raflarda olacak.

Jason Schreier’ın Kan, Ter ve Pikseller kitabını geçen yıl İthaki yayınları bizlerle buluşturmuştu. Schreier o kitabında Stardew Valley, Uncharted 4 ve The Witcher 3: Wild Hunt gibi oyunların başarısının arkasındaki öyküyü anlatıyordu. Aynı zamanda Dragon Age: Inquisition’ın neden hayranları hayal kırıklığına uğrattığını yine bu kitapta öğrenmiştik. Pillars of Eternity ile Kickstarter projelerinin arka planını görmüş, Diablo III ve Halo Wars ile de maddi gelir kaygısının başka etkilerini okumuştuk. Geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme gelen Star Wars 1313’ün iptal edilmesinin arkasındaki olay zinciri de yine bu kitapta kendine yer bulmuştu.

Kısacası Kan, Ter ve Pikseller’i çok sevmiştik. Biz o kitabın Türkçesine kavuştuktan hemen sonra Schreier ikinci kitabını yayımlamıştı. 11 Mayıs 2021’de çıkan Press Reset, Shreier’ın ikinci ve en son çıkan kitabı. Yazar şu aralar üçüncü kitabı üzerinde çalışıyor.

İlk kitabın da çevirmenliğini yapan M. İhsan Tatari, ikinci kitabın çevirisini Ekim’in sonunda bitirmişti. Yani orijinali yayımlandıktan 5 ay sonra çevirisi hazırdı. Biz de o günden beri sabırsızlıkla ve heyecanla Reset At’ın gelmesini bekliyorduk.

Kitap sözde nisanda çıkacaktı. Ancak İthaki gözlerimizi yollarda bıraktı. Neyse ki program yalnızca 1 ay kaydı.

İthaki Yayınları’nın Reset At adıyla yayımlayacağı kitap yayınevinin mağazasında ön siparişte. Ön sipariş dönemi 25 Mayıs‘ta bitecek. O günden itibaren Reset At diğer mağazalarda da satışa çıkacak.

304 sayfalık kitabın indirimsiz fiyatı 60 TL. Ön siparişte %35 indirimle 39 TL’ye satılıyor.

Reset At – Arka Kapak Tanıtımı

Bu kitapta oyunların hikayelerinden ziyade stüdyoların hikayelerine ve geliştiricilerin dertlerine odaklanacağız. Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

Çoksatan Kan, Ter ve Pikseller’in yazarından oyun endüstrisini mercek altına alan yepyeni bir kitap. Jason Schreier’ın sektörün içindeki onlarca kişiyle yaptığı röportajlardan derlenen bu kitap, son yılların en ünlü stüdyolarının nasıl kapandığını ve sonrasında yaşanan öyküleri gözler önüne seriyor.

Bioshock Infinite, Epic Mickey ve Dead Space gibi piyasanın mihenk taşlarından sayılan birçok oyunun geliştirilme sürecini ve onları yapan firmaların şok edici kapanış hikâyelerini ilk ağızdan röportajlarla ele alan Reset At, geliştiricilerin bu olaylardan nasıl etkilendiğini, kendilerini nasıl toparladıklarını, hayatlarına nasıl devam ettiklerini ya da bu endüstriyi nasıl terk ettiklerini anlatıyor.

Oyun endüstrisi hiç olmadığı kadar güçlenmişken oyun yaparak düzgün bir hayat kurmak neden bu kadar zorlaştı? Bu düzeni değiştirmek için çok mu geç kalındı? Bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı bu sayfaların arasında.

Jason Schreier

M. İhsan Tatari de kitabı şu şekilde özetlemişti:

Junction Point (Epic Mickey), Irrational (BioShock), Molasses Flood (The Flame in the Flood), 2K Marin (BioShock 2), Visceral (Dead Space), 38 Studios ve Big Huge Games (Kingdoms of Amalur) ve Mythic (Dungeon Keeper Mobile) stüdyolarının neden kapatıldığı anlatılıyor. Bunun yanı sıra bölüm aralarında oyun dünyasına dair başka hikâyeler de okuyoruz. Deus Ex ve System Shock nasıl doğdu? Warren Spector gibi efsane bir isim durup dururken neden bir Mickey Mouse oyunu yaptı? Dead Space 3’e niçin co-op eklendi… gibi gibi.

Hepimize keyifli okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Torunlarınıza Saklayacağınız Türden Bir Tolkien Mirası!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.