Edebiyat

George R.R. Martin, Hayranları Mutlu Etmek İçin Buz ve Ateşin Şarkısı’nı Değiştirmeyecek

32 dalda Emmy Ödülleri’ne aday gösterilerek tarihi bir rekora imza atan Game of Thrones dizisinin final sezonu yoğun eleştirilerin de hedefi olmuştu. Kitabın sonunun diziden farklı olacağını daha önce açıklayan George R.R. Martin, Entertainment Weekly‘ye verdiği röportajda; izleyicilerin son sezonla ilgili tepkilerinin kitabını etkilemeyeceğini söyledi.

The Winds of Winter‘ı bitirip yedinci ve final kitabı A Dream of Spring‘i yazmaya başladığı söylentileri dolaşan George R.R. Martin, eserlerini hayran tepkilerine göre şekillendirme taraftarı olmadığını şu sözlerle açıkladı:

İnternet daha önce olmadığı kadar etkiliyor. Jon Snow’un soyunda olduğu gibi. Kitaplarda Snow’un anne ve babasının kim olduğuna dair ipuçları vardı, ancak 100 okuyucudan biri bunu fark ediyordu. Yüzde 99’u ise Jon Snow’un ebeveynleri ortaya çıkınca, “Ah bu harika” diyebiliyordu. Ancak internet çağında; ipuçlarını birleştiren 100 kişiden biri olsa da bunu çevrimiçi olarak yayınladığında diğer 99 kişi de bunu okuyup “Mantıklı geliyor” diyor ve aniden kurduğunuz gizem ortaya çıkıyor.

Aman Tanrım, hepsi ortaya çıktı, farklı bir fikir bulmak zorundayım’ düşüncesiyle sonraki kitaplarda değişikliğe gitme ihtimali oluyor. Ancak bu yanlış. Çünkü siz belirli bir son planlıyorsunuz ve eğer yönü aniden değiştirirseniz biri bunu fark ediyor ya da bundan hoşlanmıyorlar böylece bütün yapı çöküyor. Yani hayır, hayran sitelerini okumuyorum. Her zaman yazmayı amaçladığım kitabı yazmak istiyorum. Kitap ortaya çıktığında beğenirler ya da beğenmezler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.