Edebiyat

2016’da Mutlaka Okumamız Gereken 10 Bilimkurgu ve Fantastik Kitap

kitaplik-banner

2016 yılı fantastik kurgu, bilimkurgu anlamında sinemada da dolu dolu geçerken bu sene çıkacak olan ve mutlaka okumanız gereken 10 kitabı da yazalım istedik.

İşte tavsiyelerimiz başlıyor…

  1. All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders, 26 Ocak:

tzoxa5hntdipyvx6grbp

Çocukluk arkadaşları olan Patricia Delfine ve Laurence Armstead‘in yolları bir gün bir sebepten ötürü ayrılır. Büyücü ve bilim adamı paradoksu içinde dünyayı kurtarmaya ya da yok etmeye çalışan bu roman, listemizin ilk sırasında.

2. A Gathering of Shadows, V.E. Schwab, 23 Şubat:

f8mczitsk9enuzpzgnkc

2015 yılında A Darker Shade of Magic kitabıyla gönüllerimizde taht kuran Schwab, devamı niteliğindeki kitabı A Gathering of Shadows ile 23 Şubat’ta bizlerle buluşacak. Kitap, bir önceki kitaptan zaman dilimi olarak 4 ay sonra devam eden bir hikaye kurgusuyla karışımıza çıkıyor.

Londra’da herşey normale dönmüşken, Kell kendini suçlu hissediyor ve Black London tekrar yükselişe geçiyor.

3. Arkwright, Allen Steele, 1 Mart:

ark

Allen Steele’ın geçmişte yazdığı birbirinden harika bilim-kurgu hikayelerini hepimiz az çok aşinayızdır. Bu romanda da beklentiler, bu yüzden çokça yüksek.

Hikaye kurgusu, baş karakterimiz olan ve bilim kurgu yazarlığı rolünü üstlenen Nathan Arkwright çerçevesinde geçiyor. Bu yazar, dünya üzerinde bir ışık yılı keşfediyor ve ölmeden önce özel koloniler kurarak bu ışık yılları arasında geçişler yaparak enteresan olaylara yol açıyor. Kitabın içinde yazar olması ve dünya üzerinde bir ışık yılının keşfi, şüphesiz kitabın ilgisini daha da arttırıyor.

4. The Last Mortal Bond, Brian Staveley, 15 Mart:

theeee

The Emperor’s Blades and The Providence of Fire kitabı ile okuyucuların beğenisini kazanan Staveley, son kitabında bir üçleme ile karşımıza çıkıyor. İnsanlığı yok etmek için geri gelen csestriim ve  canlarını dahi feda edecek Assassinated İmparatorluğu‘ndan 3 çocuk: Valyn, Adare ve Kaden‘ın yolları insanlığı kurtarmak ve korumak için kesişecek.

Bu uzun ve bir o kadar sürükleyici roman ise 15 Mart’ta bizlerle buluşacak.

5. Too Like The Lightning, Ada Palmer, 10 Mayıs:

myy

Yine geçmiş zamanlarda hikaye kurgularıyla dikkatleri toplayan Palmer, ilk romanıyla karışımıza çıkıyor.

Romanında, 25. yüzyıl sonrasındaki kıtlık yaşayan dünyayı ele alan yazarımız, kıtlıktaki bu dünyanın sıkı bir düzeninin olduğunu dile getiriyor. Mycroft Canner(hükümlü) ve Carlyle Foster, bu ütopik toplumu devirmek için Bridger isimli bir çocuğa rastlarlar. Bu çocuk, devleti yok etmek için ellerine geçecek bir anahtardan başka bir şey değildir.

6. Dark Run, Mike Brooks, 5 Haziran:

darkrun

Öncelikle bu romanı ve şu anda yazdığımız içeriği okurken, lütfen koltuklarınızı dik konuma getirin. Zira uzayda geçen bu romanı, on binler bekliyor. Peki, on binleri böyle bir beklenti içerisine sokan bu romanın özelliği nedir? Servis tabaklarınızı açın ve bekleyin:

Uzayın derinlerinde Dünya’ya götürülmek üzere bir kargo teslim alınır. Ve olaylar  Captain Ichabod Drift çevresinde hızla gelişir.

7. Babylon’s Ashes, James S.A. Corey, 14 Haziran:

babylon

James Holden ve ekibi, maceraya kaldıkları yerden devam ediyorlar! Nemesis Games’in sona ermesiyle beraber  “Babylon’s Külleri” yeniden doğuyor ve insanlığa karşı büyük bir savaş açıyor. Bakalım bizler bu savaşa nasıl dahil ve müdahil olacağız; hep beraber göreceğiz.

8. Ninefox Gambit, Yoon Ha Lee, 14 Haziran:

nbitmep6zmpmqubhxb3b

Yine ilk romanını 2016’da yayımlayanlar takımında yer alan Yoon Ha Lee, diğer yazarlarımız gibi yazdığı hikayelerle tanınıyor. Captain Kel Cheris isimli baş karakter ve the Fortress of Scattered Needles mekanları arasında gidip gelen hikaye kurgusunda, baş karakterimiz kendini kurtarmanın türlü yollarını arıyor.

9. The Last Days of New Paris, China Miéville, 9 Ağustos:

dqdbykphze55dgykafax

Bu kitap ile ilgili sadece konuya değineceğim. Zira konusu itibariyle bizleri nasıl bir kitap bekliyor, hepimiz görmüş olacağız. 1940’lı yılların Haziran ayında, Almanların şehirden def edilmesiyle beraber savaşçılar sürrealist bir bombayı yanlışlıkla patlatıyorlar. Şehir, şiddetle beraber Dream Logic olarak isimlendirilen bu dönüşümle enteresan bir hâl almaya başlar.

10. Death’s End, Cixin Liu, 30 Ağustos:

lf5twztq8ruhwjryh1lq

Bu kitap da bir üçlemeyle bizlerin karşısına çıkacak. 21. yüzyılda Trisolar ve kriziyle ortaya çıkan ve bir programdan bilgi hırsızlığı yapılmasıyla ortaya çıkan bu krizi domine etmeye çalışan Trisolarians‘ın fantastik hikayesi anlatılıyor.

 

Yazar notu: Muhtemelen tahmin etmişsinizdir fakat ben yine de belirteyim. Kitap isimlerinin ve yazarlarından sonra atılan tarihler, kendi ülkelerinde çıkacağı gün ve ay’ı belirtmekte. Bununla beraber arzu ederseniz bu kitapların tamamını Amazon, Worldcat veya Barnes&Noble’dan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kickstarter'da Bir Saatte Fon Toplayan The Expanse, Özüne Dönüyor ve RPG Olarak Karşımıza Çıkıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.