Haberler

Dünyamızda Bir Cüce Şehri: Makhunik

moria

Bizler; cüceleri hep Moria’da, Thorbardin’de veya Mithril Salonları’nda aradık. Meğer cüceler, aslında burnumuzun dibindelermiş.

İran’ın Horasan eyaletinin güneyinde yer alan Makhunik, 5.000 yıllık cüce şehri olarak dikkat çekiyor.

Güliver’in Maceraları eserinde anlatılan cüceler şehri olan Liliput Şehri’ni hatırlatan veya fantastik eserlerde okuduğumuz Moria, Thorbardin, Mithril Salonları gibi fantastik yerleri hatrımıza getiren Makhunik; dünyamızda ortaya çıkan fantastik bir yer gibi görünüyor.

İran’daki Iran Daily gazetesine göre; “1946 yılına kadar kimse, Lut Çölü’nin ortasında eski bir uygarlık olduğunu düşünmezdi bile. 1946 yılında Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından Şahdad’da bulunan çömlek kalıntıları, Lut Çölü’nde bir uygarlık olmuş olabileceğinin sinyallerini bize gösterdi.”

cuce-sehri1

Sonrasında bölgeyi ziyaret eden arkeologlar, M.Ö. 4000-3000 yılları arasında bu bölgede yaşamış bir uygarlık olduğunu anladılar. 1948-1956 yılları arasında yapılan kazılarda bölgede yüzlerce bakır, çömlek, pirinç işçiliği ve mezarlık bulundu.

İşin ilginç yanı ise bulunan mezarların ve kalıntıların çok ufak tefek olmasıydı. Arkeologların yaptığı açıklamalara göre, Makhunik kentinin Sümer mitolojisinde de bahsedilen iki mistik krallıktan biri olan Uruk Krallığı’nın Aratta medeniyetine ait bir şehri olduğu ve cüce insanların burada M.Ö. 6000 yılından beri yaşadığı düşünülüyor.

cuce-sehri2

2005 yılında, iki tarihi eser kaçakçısı, bu bölgede buldukları bir cüce mumyasını Almanya’da satmaya çalışırken yakalandılar. Buldukları cüce mumyası, bu şehrin cücelere ait olduğunun en önemli kanıtı. 25 santimetre boyundaki cüce mumyasının, öldüğünde 17 yaşında olduğu tespit edilmiş.

Kazılar ve araştırmalar halen devam ediyormuş. Birileri söylesin de çok derine kazmasınlar. Mazallah Balrog’u falan uyandırırlar, bir de onunla uğraşmayalım.

cuce-sehri3 cuce-sehri4

İlginizi Çekebilir  Gönül Yonar'ın "Yaratılış Mitolojileri" Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. zaman makinesi yapılırsa bundan 1 milyon yıl öncesine yani karanlık çağa gitmek isterdim o zaman işte fantastik yaşamları göreceğimize %100 eminim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu