Dark Sun

Dark Sun Diyarına Giriş

darksun-logo
 

Athas… Eskiden yemyeşil ormanları bulunan, denizlerle kaplı bir dünyaydı. Üzerinde dev medeniyetler, güzel ırklar ve canlılar barındırıyordu. Şimdiyse aç gözlü büyücülerin, yüzlerce yıl önce yaptıkları savaşlardan dolayı, kuru bir taş yığınına dönmüş olan dünya… Bizim güneşimizden çok daha büyük bir güneş şu anda burayı kavurmakta. Her yer taş, çöl ve ölü topraklarla kaplı. Her yerde çöl denizleri var artık. Tüm canlılar susuzluğa, sıcağa ve doğal afetlere karşı mücadele ediyor ve bu onları canavarlaştırdı. Her an çölden gelebilecek, kabuslarında bile göremeyecekleri ölümcül yaratıkların saldırısına uğrayabilirler…

Athas’ı bu durumuna getiren büyücülerdir! Güçlerini bitkilerden alan bu büyücüler, uzun yıllar süren savaşlar sonunda, dünyanın çölleşmesini sağlamışlardır. Büyü için enerji emerken, bitkiler kül olup yok olmuşlardır. Bu yüzden hayvanlar açlıktan ya da hastalıktan ölmeye başlamışlardır. İnsanlar kaçışmaya başlamış, koca ırklar yok olmuşlardır. Şehirler yıkılmış, ormanlar yok olmuştur.

Suların kuruyup bataklaşması da durumu iyice kötüleştirmiştir. Sıcağa dayanıklı böcekler ve sürüngenler geriye kalmış, onlar da canavarlaşmışlardır.

İnsanlar yeni köyler kurmaya başlamışlar. Kölelik başlamış. Herkes sadece yaşama iç güdüsüyle yaşamaya başlamıştır.

Sonra büyücü krallar ortaya çıktı. Bunlar köyleri, şehirleri yöneten kötü kişilerdi. Ve tek korktukları şey de Athas’da yaşayan tek ejderhadır. Evet, bu dünyada yalnız bir ejderha var ve her sene şehre gelip yüzlerce köleyi alır. Kölelere ne olduğu da asla bilinmez.

İşte budur Athas’ın hikayesi… Şimdi kısa bir tanıtım yaptıktan sonra yaşayan ırklardan, mesleklerden falan bahsedelim biraz:

Sistem: AD&D sistemi ama bazı ufak farklılıklar var. Karakter skorları 20’nin üzerine çıkabiliyor, fakat bonuslarda kısıtlamalar ve azaltmalar yaparak durumu dengelemişler.

Irklar:

İnsan:

Athas’da en çok insanlar yaşar. Köylerin nüfuslarının çoğunluğunu insanlar oluşturur. Hatta büyücü krallar bile insandırlar. Şehirlerin dışında yerleşim birimi kurabilecek cesarete sahip yegane ırktırlar. Bazıları büyü savaşlarından mirasla mutasyon geçirmiş olarak doğabiliyorlar. Kimisi kertenkeleden farksız, kimisi de mavi, pullu bir deriye sahip doğabiliyor.

Elf:

Hayatlarını hırsızlık, yağmacılık vb. şeylerle sürdüren bir ırktır. Sivri kulakları, narin yapıları ve sarı tonlarında saçları vardır. Boyları iki metreden uzundur ve bir dwarf boyunda, uzun bacakları vardır. Çok hızlı koşabilirler.

Dwarf:

Boyları 1.5 metreyi bulan bu kısa boylu ırk çok dayanıklı ve güçlüdür. Vücutları kılsızdır ve inanılmaz bir kas gücüne sahiptirler. Çok inatçılardır ve fikirlerini değiştirmeleri imkansıza yakındır. Bir amaç edindiklerinde çoğu zaman ölüm bile onları durduramaz. Taş işçiliğinde ustadırlar. İnsanlardan sonra en çok bulunan ırktır.

Halfling:

Çocuk suratlı bu ırk olağan üstü derecede yamyam ve vahşidir. Kabileleri içinde birbirlerine çok bağlıdırlar, fakat başta elfler olmak üzere tüm ırklara düşman gözüyle bakarlar. Forest Ridge ormanında yaşarlar.

Thri-kreen:

Çöllerin hakimleri, peygamberdevelerine benzeyen bir ırktır. 2 metre boyundadırlar ve dört kolları vardır. Hayatlarını göçebe kabileler halinde, avlanarak geçirirler. Çok tehlikeli yamyam savaşçılardır. Sayısız silah yapmışlardır ve diğer ırklar tarafından bile bu silahlar kullanılmaktadır. Isırıkları çok güçlü bir felç gücüne sahiptir ve tek dezavantajları sadece 35 sene yaşayabilmeleridir.

DarkSun’ın en farklı ve güzel özelliklerinden biri de melez ırklarıdır:

Half-Elf:

İnsan-elf karışımı bir ırktır. Elfler kadar uzun boylu değillerdir ve onlar kadar hızlı koşamazlar. Bu yüzden elflerin yanından çok insanların yanlarında kalırlar. İnsanlardansa daha uzun ömürlü ve daha çeviktirler.

Mul:

Babası dwarf, annesi insan olan bu insan-dwarf karışımı ırkın genel olarak kondisyonları, güçlü olmaları ve bu halde bile insanlardan uzun olmaları en belirgin özelliklerindendir. 24 saat hiç yorulmadan taş kırabilir, kazabilir ve dövüşebilirler. Bu yüzden çoğu zaman köle olarak kullanılırlar. Babaları kadar olmasa da sabit fikirlidirler ve vücutları tamamen kılsızdır.

Half-Giant:

4.5 m boyundaki bu devasa ırkın yaratılışı hakkında etrafta birçok dedikodu döner durur. Kimisi bir büyücünün deney sırasında yarattığını söyler, kimisi onları Ejderha’nın yarattığını…

Sadece kendi aralarında çoğalabilirler. Sözlerine güvenilmez, hangi tarafta oldukları kesinlikle belli değildir. Güç konusunda rakipsizdirler, kondüsyonları iyidir fakat çok zeki ya da mantıklı hiçbir zaman olamazlar. Çoğu zaman büyücü kralların ordularında askerlik görevi yaparlar.

 

Sınıflar

Fighter: Diğer dünyalardakindan farksız, sadece savaşçı.

Ranger: Diğer dünyalardakindan farksız, sadece korucu.

Gladiator: Tüm silahlara proficientleri var ve birden fazla silahta specialist olabiliyorlar. Martial Arts’da ustalar.

Thief: Diğer dünyalardakindan farksız, bildiğiniz hırsız.

Bard: Büyü yapamıyorlar fakat hepsi suikastçi olduğundan, her level başına yeni zehir yapma teknikleri öğrenebiliyorlar ve bir süreden sonra da AD&D’deki tüm zehirleri yapmayı öğreniyorlar.

Trader: Amaçları para kazanmak için dolandırıcılık yapmak.

Cleric: Athas’da tanrı olmadığı için ateş, su, toprak, hava, güneş, kum, magma ve yağmur gibi element ve şeylere taparak büyü yapabilirler.

Druid: DarkSun’da druid çok az vardır. genellikle belli bir bölgeyi korumak için and içerler ve orada yaşayarak, orayla bağdaşacak sphere’de büyü yaparlar. Mesela bir dağı koruyorsa earth sphere’ini, ve belki de air’ı alabilir.

Psionicist: Psionic zihin, beden ve ruh gücünüzü kullanarak kendinizi ve dış dünyaya manipule etmek demektir. Kısaca zihinsel saldırı da diyebiliriz. İşte asla büyü kadar güçlü olamayan bu gücü kullananlar da psionicist denir.

Mage: Büyücüler güçlerini yaşam enerjisinden alırlar. Bu enerjiyi de en kolay olarak bitkilerden temin edebildiklerinden, bitkilere zarar vermeyi göze alarak, onları kullanırlar.

İki çeşit büyücü vardır: Defiler ve preserver diye. Defilerlar bitkilerin enerjisini, onlar gri küle dönene kadar emerler. Preserverlar ise sadece pörsütecek kadar kullanırlar onları. Defilerlar kısa yoldan güce ulaştıklarından, mesela ikinci level’a 1750 XP’de atlarlar. Preserverlar da hayatları pahasına bitkileri öldürmezler. Bu iki grup kendi aralarında anlaşamadıkları gibi, halkda defiler ne, preserver ne demek olduğunu bilmediğinden tüm büyücülere düşmandır. Bu arada büyücü krallar da 21+. level defiler/psionicistlerdir.

 

Başlamak için:

Kesin DarkSun Campaing Setting lazım, alın. Sonra Complete Psionics’ Handbook, the Will and the Way (Psionics güçleri kitleri), DarkSun Monstrous Compendium 1 ve 2 kitapları da elinizin altında bulunsa iyi olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Dark Sun Yazıları - 3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.