Yüzüklerin Efendisi

The One Ring RPG Sistemi

lord-of-the-rings-logo1

Diğerlerine hükmeden tek bir yüzük. Sauron, Orta dünya, orclar ve bunlarla mücadele eden cesur ve erdem sahibi insanlar. Oyunumuz işte bu konunun üzerine kurulmuş.

Smaug öldürüldü. 5 ordular savaşı kazanıldı. Ortadünyanın insanları kendilerine yeni bir dünya inşa ediyor. Ticaret yolları tekrar canlanıyor. Bilgo Baggins Shire’ın yolunu tutmuş.

Biz de bu dönemde başlıyoruz sorumluluk almaya. Loremaster denilen oyun yöneticisinin etrafında toplanıyoruz bir masada.

İlk önce kendimize bir kültür seçiyoruz. Mirkwood Elfi, Bir Shire Hobbiti , Beorning, Barding yada Yanlızdağın Dwarflarından olabiliyoruz. Seçtiğimiz kültüre göre aldığımız skill puanlarını karakter kağıdımıza işliyoruz. Kültürümüze has özelliğimizi kağıdımıza not ediyoruz. Hayat boyu Smaug gölgesinde yaşayıp, daha beter korku tanıyamadığı için korkmaya karşı dirençli Beorningler gibi.

Sonra bir background seçiyoruz kendimize.  Her kültür için verilen seçeneklerden birine bağlı olarak 3 temel niteliğimiz belirleniyor ve bir de favori skill elde ediyoruz.

Skiller ve nitelikler. Bunlara değinelim ve diğer oyunlardan farkını görelim. 3 temel niteliğimiz var. Heart (kalp) – Wits (akıl) ve Body ( Beden). Her niteliğe ait skill lerimiz var ve bu skill ler de yine farklı başlıklar da toplanmış. Misal perception-algıya bağlı 3 adet skill var. Her nitelik için 1 adet. Araştırma-Farkındalık ve Keşfetme.

Karakter yaparken bize kültürümüzle beraber gelen puanların üzerine 3-2 ve 1 puanları ilave ediyor ve bunları karakter kağında favori nitelikler kısmında küçük kutulara ilave ediyoruz. Diyelim ki karakterimizin baz puanları BODY 5, WITS 6 ve HEART 3 olsun. BODY e 3, WITS ‘e 1 ve HEART a 2 ilave edip, favori nitelikleri de 8, 7 ve 5 olmak üzere kaydediyoruz.

BODY-Vücudumuzun fiziksel özelliklerini, WITS kavrama ve fikir yürütme becerimizi , HEART da özümüzden gelen becerileri kullanma kabiliyetimizi belirliyor.

Favori nitelikler, favori skiller kullanıldığında devreye giriyor.

Şimdi de mekaniklere bakalım. Oyun sistemi nasıl çalışıyor. Zarlar nasıl kullanılıyor.

Oyunda bir feat zarımız var. 12 yüzlü bu zarda 11 ve 12 yerine sauron ve Gandalf işaretleri var. Gandalf atmak oyunculara yarar sağlarken, sauron atmak da monsterlara fayda sağlıyor. Feat zarının yanısıra skill seviyemiz kadar da 6lık zar atıyoruz. Diyelim ki atletics skill değerimiz 3 ise, bir yerden tırmanmak istiyorsak, belli bir zorluk derecesine karşılık 3 adet 6lık bir adet de 12lik zar atıyoruz. Sonuç TN olarak verilen zorluk derecesini geçerse yada feat zarında gandalf attıysak başarılı kabul ediliyoruz. 6lık zarlarda da 6 sayısında bir rune mevcut. Bu zarlarda attığımız 6lar nekadar fazlaysa, başarı derecemiz de o kadar fazla oluyor.

Oyunda insiyatif,vurma ve vurulma mekanikleri diğer oyunlardan çok farklı. Bir encounter başladığında kendimize bir konum seçiyoruz. İleri, açık,defansif yada geri destek. Bu seçtiğimiz konuma göre vurma-vurulma şansımız aynı oranda artar azalırken eksta olarak kullanabileceğimiz bir getiri kazanıyoruz. Misak ileri konumunda amacımız Allah ne verdiyse girişmek. Bu yüzden bizim vurduklarımız da bizim vurduklarımız da TN olarak 6 alıyor. Ek olarak rakibimizi tehdit etme getirisine sahip oluyoruz. Böylelikle karşımızdaki mahlukatın hate puanını düşürebiliyoruz. Hate puanı yaratıklara has özellikleri kullanabilme gücü ve nekadar fazlaysa yaratık ta o derece tehlikeli.

Diyelim ki swords 2 silah skill puanına sahibiz. 2 adet 6lık ve bir feat zarı atıyoruz. Rakibimizin belli bir parry puanı var. Bunu TN ile toplayıp elde edilen rakamı attığımız zar toplamı ile karşılaştırıyoruz. Bu toplamı geçersek evet vurduk diyoruz. Silahımızın belli bir hasar verme derecesi var ve o kadar hasarı rakibin endurance puanından düşüyoruz. Endurance puanının sıfır olması demek rakibin oyun dışı kalması demek ama ölmesi değil. Karakterlemizin ölmesi için 2 adet wound ( yara ) alması gerekiyor.

Yara açmak için her silah için ayrı olan edge değerini feat zarında atmak gerekiyor. Bu sayı 10 ise, 10 ve gandalf attığımızda karşımızdakine yara açabiliyoruz. Karşı taraf üzerindeki zırha bağlı olarak bir korunma zarı atıyor.  Diyelim ki üzerindeki armor için bu değer 2d6. Kılıç sokulan kişi acaba bu kılıç beni yarmışmıdır diye korunma zarı atıyor. 1 adet 12lik , 2 adet te 6lık. Eğer bu zar toplamı kılıcın deşme değerinin altında kalırsa bağrımızda bir adet yara açılıyor ve 2 wound da maalesef mefta oluyoruz.

Nitelikleri devreye almak için hope adı verilen bir mekanik ilave edilmiş. Baktık attığımız zarlarla adama vuramıyor, ağaçtan çıkamıyor, güzel şarkı söyleyemiyoruz, bir hop efede ediyor ve o skill in bağlı olduğu nitelik puanını zar toplamına ilave ediyoruz.

the-one-ring-character-sheet

Hatırlarsak BODY puanımız 5 idi. Vereceğimiz hasara bir hope harcayarak 5 puan ilave edebiliyoruz. Eğer favori bir skill kullanmışsak, baz nitelik puanımız yerine favori nitelik puanımızı ekliyoruz.

Vururken 6lık zarda 6larımız da varsa, verdiğimiz hasar da BODY puanımız kadar artıyor. WITS bize parry puanı olarak, HEART da endurance puanı ve cesur olma olarak dönüyor.

Oyunun bu yenilikçi mekanikleri özellikle yüzüklerin efendisi serisinin temellerinden seyahat temasında kendini gösteriyor. Üzerimize giydiğimiz her eşya bize yorgunluk olarak geri dönüyor.  Bitik halde ise attığımız 6lık zarlarda 1-2-3 gelirse bu değer 0 kabul ediliyor.

Seyahattan önce bir yol belirliyoruz. Bu yolda giderken herkes belli bir görev üstleniyor. Biri etrafı gözetliyor, biri keşfediyor, biri avdan sorumluyken biri de rehber oluyor. Bu kişilerin görevlerini doğru yapıp yapmaması da grup üyelerini olumsuz etkileyebiliyor.

Cesaret ve Bilgelik değerlerimiz var. Bu değerler gerektiğinde , kullanılıyor. Ama daha önemlisi bizlere özel silahlar ve meziyetler için kullanılıyor. Puanlarımız yükseldikçe , özel meziyetler kazanabiliyor, silahımızı geliştirebiliyor daha keyifli olarak da özel bir silaha sahip olabiliyoruz. Aragorn a ait Isildurun kılıcı gibi.

Oyun çok güzel mekaniklere, zaten hepimizin ezbere bildiği güzel konuya sahip. Yüzüklerin efendisi ve hobbit kitaplarını okuyanlar, filmi seyredenler eğer frpden hoşlanıyorlarsa muhakkak denemeliler. FRP ile tanışmak için güzel bir başlangıç yada tecrübeli oyuncular için yeni bir tat olduğunu düşünüyorum.

 

Oyunun karakter kağıdını buradan indirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.