Yüzüklerin Efendisi

Moria

lord-of-the-rings-logo1
 

Güneşin İkinci Çağı’nda, elfler ve Sauron arasında güç yüzükleri yüzünden çıkan savaş sırasında Durin’in soyunun ikemet etmekte olduğu Kahazad-Dûm’un kapısı dış dünyanın korkunç olaylarına kapanmış ve cüceler dış dünya ile ilişkilerini kesmişlerdir. Bu olay sonucunda kendilerine yardıma gelmeyen cücelere kızan elfler Khazad-Dûm’a Moria yani “Karanlık Yarık” adını vermişlerdi.

Moria’da kendilerini dış dünyaya kapamış bulunan cüceler üçüncü çağın ortalarına kadar huzur içinde yaşamışlardı. Fakat üçüncü çağın 1980. yılında mithril bulmak için Barazinbar’ın çok altına indiklerinde, Melkor’un yok edilmesi sırasındaki katliamdan kaçmış bir Balrog’u uyandırmışlardır. İki cüce kralını öldüren balrog, Moria’yı ele geçirmiş ve tüm cüceleri buradan sürmüştür. Bu olaydan sonra Moria; Sauron’un Barad-Dûr’den çıkıp Tek Yüzük’ü kaybettiği Dagorlad muharebesinden bu yana Orta Dünya’nın karanlık yerlerinde saklanan orkların ve mağara trollerinin yaşadığı yer haline gelmiştir.

2989 yılında Balin önderliğindeki cüceler Moria’yı tekrar ele geçirmeye çalışmış, fakat Balrog ve onun güçleri tarafından öldürülmüşlerdi. Moria 3019 yılına kadar Balrog’un hükümdarlığında kaldı. Bu yıl Moria’dan geçmek zorunda kalan yüzük kardeşliğine saldırınca, kardeşliğin önderi olan Maia Gandalf ile karşılaşmak zorunda kaldı. Khazad-Dûm köprüsünde karşılaşan iki büyük güç, köprüden aşağıya düştüler ve döğüşmeye devam ettiler. En sonunda Gandalf kaçan Balrog’u Zirakzigil’in zirvesinden aşağıya attı. Böylece Balrog’un Moria’da ki hükmü sona erdi. Fakat bu günden sonra dahi hiçbir cüce bir daha Moria’ya yerleşmedi.

 
Yazan: Murat “Durin” Sönmez

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.