Yüzüklerin Efendisi

Khazad-Dûm

lord-of-the-rings-logo1

“Cüce Konağı” anlamını taşıyan Khazad-dûm, Cüce (Dwarfs) krallıkları arasında en ünlüsü ve Yedi Cüce Babasından biri olan Ölümsüz Durin’in efsnevi evidir. Güzel Azanulbizar vadisi üzerinde ve Misty Mountains (Sisli Dağlar)’ın doğu yamacında doğal mağaralar bulan Durin, Khazad-dûm’u kazarak inşa etmeye başlamıştır.

Yıldızların Beş Çağı ve Güneşin Üç Çağı boyunca Khazad-dûm Cüceleri zenginlik içinde yaşamışlar ve Misty Mountains’ın batı yamaçlarında bir mağara sistemi kazmışlardır. Beleriand’ın yokedilişinden sonra pek çok Cüce Nogrod ve Belegost’tan kaçarak Khazad-dûm’a sığınmışlardır; böylece önce Khazad-dûm’un nüfusu artmış, madenlerinde nadir bulunn ve sihirli nitelikler taşıyan bir metal olan Mithril’in keşfedilmesinin ardından da zenginliği büyümüştür.

Güneşin İkinci Çağında, Güç Yüzüklerini yapan Eregion’lu Elf demircileri ile uzun süreli bir dostluk sürdürenler de yine bu Cüceler olmuştur. Fakat İkinci Çağda, Sauron’un hüküm sürdüğü Lanetli Yıllarda Cüceler büyük kapılarını dünyaya kapatmışlar ve Sauran ile Elfler ve yine Sauron ile Elfler ve İnsanların Son Birliği arasındaki savaşın ortaya çıkıtığı yıkımlardan kendilerini korumuşlardır. Bu dönemde bu büyük saray, Moria yani “büyük yarık” adını almıştır. Cüceler, Misty Mountains altındaki kazı ve çalışmlarına Üçüncü Çağın 1980 yılına kadar devam etmişlerdir. Bu yıl, Barazinbar Dağı altındaki kazılarında çok derine inen Cüceler, buraya canlı canlı gömülmüş olan bir Balrog’un Khazad-dûm mağaraları içerisinde serbest kalmasına neden olmuşlardır. Balrog’un güç ve öfkesinin büyüklüğü, Cücelerin ölmesine ve krallıklarından kaçmasına neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Üçüncü Çağın sonunda Yüzük Kardeşliği Moria’ya girdiğinde burası Cüceler tarafında çoktan terkedilmiş karanlık bir yarıktan başka bir şey değildi. Hazineleri Orc çetelerince yağmalanmıştı ve boş koridorlarında serbest kalan Balgor ile Orc ve Troll çeteleri dolaşıyordu. Fakat Balrog’un hükümdarlığı, Mazarbul Salonu, Durin’in Köprüsü ve Sonsuz Merdivenlerde yapılan ikili mücadelelerden sonra Büyücü Gandalf canavarı yenerek onu Zirak-Zigil zirvesindeki Durin’in Kulesinden aşağı attığında sona erdi.

Yazan: Murat “Durin” Sönmez

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.