Video Galeri

Yeni Disney ve Pixar Belgesellerine Bir Göz Atın

Disney+ izleyicilerine birçok belgesel hazırlıyor. Walt Disney‘in arşivlerini ve Pixar kısa filmlerini anlatan iki yeni belgeselin fragmanlarını buradan inceleyebilirsiniz. Üstelik Disney’in Star Wars arşivlerini Mark Hamill anlatıyor.

Disney ve Pixar animasyon denince akla gelen ilk iki isimdir. Hatta 98. yaşına giren Disney stüdyoları muhtemelen ilkidir.

Disney ve Pixar akılda kalıcı animasyonlar yapmak konusunda çok başarılılar. Disney 98 yıllık deneyimini, Pixar da titiz hikaye anlatıcılığını ön plana çıkarıyor. Disney’in Adventure Thru the Walt Disney Archives belgeseli ile arşivlerde nostalji yüklü bir yolculuğa çıkacağız. Pixar ise A Spark Story ile hikayelerinin kıvılcımını nasıl bulduklarını anlatıyor.

Disney Arşivleri Belgeseli: Adventure Thru the Walt Disney Archives

Adventure Thru the Walt Disney Archives ile Disney’in arşivlerini keşfe çıkacağız. Geçen yıl yalnızca D23 üyelerine gösterilen belgesel yakında Disney+’a gelecek. Bu belgeselde Disney’in müzesini ziyaret ediyoruz. Örneğin Disney animasyonlarının müziklerini besteleyen Richard ve Robert Sherman’ın kullandığı piyanoyu görüyoruz. Ayrıca bu piyanoda besteledikleri, Walt Disney’in en sevdiği şarkıyı öğreniyoruz.

Belgesel yalnızca arşivdeki eşyaları tanıtmıyor. Disney’in yelpazesinde olan tüm diğer şirketler için de kısa röportajlar ve tanıtımlar içeriyor. Örneğin, Star Wars’u ve arşivlerin bir kısmını Mark Hamill’den dinleyeceğiz. Robert A. Iger genel olarak Disney’in geçmişinden bahsedecek. Kevin Feige Marvel’ı anlatacak. Pete Docter ile Pixar’dan konuşacağız. Film tarihçisi Leonard Maltin de Disney’in film tarihindeki etkileri hakkında bir konuşma yapacak. HBO Max için DC Belgeseli hazırlamakta olduğunu söylediğimiz Leslie Iwerks de belgeselin bir parçası olacak.

Adventure Thru the Walt Disney Archives’ın sunucusu Don Hahn olacak. Hahn Lion King (1994) ve Notre Dame’ın Kamburu (1996) gibi ünlü animasyonların yapımcısıydı. Daha önce de Walt Disney belgesellerinde yönetmenlik yapmıştı.

Belgesel Disney+’ta 19 Kasım‘da yayınlanacak. Fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Pixar Kısa Film Belgeseli: A Spark Story

A Spark Story belgeseli ise Disney+ üzerinden erişime açıldı bile. Bu belgeselde Pixar’ın nasıl bu kadar etkileyici hikayeler anlatabildiğini izliyoruz. Kendine özgü kaliteli hikaye anlatımını sürdürebilmelerini sağlayan faktörleri, ekiplerini nelerin motive ettiğini öğreniyoruz. Ayrıca hikayelerin onları yazan kişilerden ne kadar çok kişisel parça taşıdığına da tanık oluyoruz. Fakat tüm bunları yalnızca kısa filmler için konuştuğumuzu da söyleyelim. Pixar’ın uzun metrajlı filmlerine dair bir belgesel bekleyen okurlarımız hayal kırıklığına uğramasın.

Eğer işler kolayca halloluyorsa muhtemelen mükemmel bir şey yapmaya çalışmıyorsunuzdur.

A Spark Story

A Spark Story fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mars, National Geographic'te Başlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.