Makaleler

The Batman’e İlham Veren Batman Çizgi Romanları

The Batman yönetmeni Matt Reeves, filmi oluştururken birçok kaynaktan ilham almış. Ancak tabii ki asıl kaynağı Batman çizgi romanları olmuş.

Geçen hafta The Batman iyice çorbaya döndü diyerek filmin ilham aldığı kaynakları listelemiştik. O listeye buradan ulaşabilirsiniz. Fakat biz o listeyi hazırlayıp yayınladıktan sonra Reeves başka kaynaklar açıklamaya devam etti. Önce Riddler karakterini oluştururken Mindhunter dizisinden ilham aldıklarını söyledi. Sonra Gotham’ı dizayn ederken Liverpool’u baz aldıklarını açıkladı. Ardından da onun Batman tasarımını etkileyen Batman çizgi romanlarını sıraladı.

İşte Reeves’in ilham aldığını söylediği Batman çizgi romanları:

Batman: Year One (Frank Miller)

Daha önce de söylediğimiz gibi Frank Miller’ın Batman: Year One hikayesi yönetmeni büyülemiş. Dolayısıyla çektiği filmin Year Two olmasını, yani o çizgi romandaki tasvirin devamı niteliğinde olmasını diliyormuş. Çizgi romanın karanlık atmosferini ve noir temasını filmde yansıtabilmiş olmayı umuyormuş.

Çizgi romana göz atmak isterseniz bu klasiği JBC Türkçeye çevirmişti.

Hatta hatırlarsanız Michael Keaton, Batman filmlerini neden bıraktığını açıklarken de bu esere değinmişti. Schumacher’i eleştirirken “Hiç Frank Miller okumadın mı?” demişti. O haberimizi de buradan inceleyebilirsiniz.

Batman: The Long Halloween (Jeph Loeb)

The Long Halloween aslında Batman: Year One’ın hikaye anlatımını devam ettiriyor. Yani aynı atmosfer bu çizgi romanda da etkili oluyor. Dolayısıyla Reeves’in bu iki eseri birlikte sayması hiç de şaşırtıcı değil.

1996’da çıkan bu hikaye Batman’in karşı karşıya geldiği birçok kötünün de iç dünyasına ışık tutuyor. Sadece bu yanı bile Batman filmi yapacak birine ilham vermek için yeterli aslında. Hikayenin yaratıcıları da Eisner Ödülü’ne sahip iki usta: Jeph Loab ve Tim Sale.

Bu çizgi romanı da JBC, Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı adıyla dilimize kazandırmıştı. Geçtiğimiz yıl bir de animasyon uyarlaması çıkmıştı bu hikayenin.

Batman: Ego and Other Tails (Darwyn Cooke)

Bu çizgi romanda Batman, kendi egosu ile karşı karşıya geliyor. Yani aslında, terapi alıyor. Terapi sürecinde de önce tüm yaralar ortaya çıkıp yeniden açılıyor. Ardından da Bruce Wayne’in onlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığını görüyoruz. Hikayenin yazarı Cooke da normalde Catwoman hikayelerindeki başarısı ile ünlü bir isim. Dolayısıyla The Batman filminde göreceğimiz Catwoman da onun kaleminden ilham almış olabilir.

Darwyn Cooke’un yazdığı Batman: Ego’yu ise yakın zamanda Türkçe okuyamayacağız gibi duruyor. Halbuki onun da hikayesi çok değerliydi.

Tabii Matt Reeves Batman’in diğer hikayelerini de okumuş ve birçoğundan esinlenmiş olabilir. Ancak adını vererek ilham aldığını söylediği çizgi romanlar bunlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.