Makaleler

Star Wars Filmleri Hangi Sıra ile İzlenmeli?

star-wars

Star Wars: The Force Awakens yani Episode 7’nin gelişine sayılı günler kala birçok Star Wars hayranının film maratonu yapma isteği canlanmış durumda.

Yayınlanmış 6 filmi de art arda izlemek olarak adlandırılan bu maratonu, yayınlanma sırasına mı yoksa filmlerin kendi içinde bulunan kronolojiye göre mi izlememiz gerektiğini biraz araştırdık ve size bazı önerilerimiz var.

Star Wars yayınlanış şekli ve konu işleyişi itibari ile sinema tarihinde bir benzeri daha olmayan bir eser. Külliyatın tamamı şimdilik 6 filmden oluşmakta. İlk defa duyanlar (1800’lerden buraya gelirken zaman makinanıza bir zeval gelmedi umarım) ve izlemek isteyenler için, bizce doğru bildiğimiz izleme sıralamasını sizlerle paylaşmak istedik.

Star-Wars-Wallpaper

Star Wars’u bütün bir eser olarak ele aldığımız zaman 1977’de çekilen ilk film Star Wars: A New Hope, aslında büyük bir hikayenin tam orta noktasından bizleri yakalamış ve ardından gelen, Star Wars: Empire Strikes Back ve Star Wars: Return Of The Jedi ile büyülendiğimiz eserin sonuna bizleri kavuşturmuştu.

Fakat bu hikayenin başlangıcı neydi, kimdi bu Jedilar ve Sithler, sadece siyah pelerinli kötü adam ve maskeli siyah pelerinli kötü adamla, kahverengi pelerinli sakallı adam ve onun sarışın çırağı bir de kurbağa bozması ufak yaratığın karşılıklı hikayesi olamazdı. Güç diye bir şeyden de bahsediliyordu. İmparatorluk vardı, Klon Savaşları deniyordu.

Bunların hepsi uzun süre hayranların aklında soru işareti olarak kaldı. Ta ki George Lucas, 1999 yılından sonra gelişen teknolojinin de imkanlarını kullanarak Star Wars hikayesinin başlangıç bölümünü çekip bizleri Star Wars: The Phantom Menace ile başlayan yeni seri ile tanıştırana kadar.

star-wars-fantezi-alt-tur

Elbette ki, hangi üçlemenin iyi olduğunu söylemek gibi bir ukalalığa girmeyeceğiz fakat hikayeyi anlatış biçimi olarak ele aldığımızda ilk çekilen filmlerin yeni olanlara göre daha samimi ve büyüleyici olduğu inkar edilemez. Buna rağmen yeni üçlemede de teknolojinin nimetlerinden faydalanıldığı ortada ve dövüş sahneleri de göze daha çok hitap ediyor.

Seriyi nasıl izlemeliyiz?

Kronolojik Sıra: Genel hikaye okuma geleneğinden gelenler; yani giriş gelişme sonuç sevenler için filmlerin numaralarına göre izlenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kısaca 1-2-3-4-5-6 şeklinde. Fakat bu hem eski filmlerin sürpriz özelliğini ortadan kaldıracak hem de teknoloji farklılığından oluşan görsel efektler yüzünden ilk seriden keyif almayı azaltacaktır.

Yayın Sırası: Çoğu Star Wars hayranının izleme şekli ise yayın sırasına göre olmaktadır. Yani öncelikli olarak ilk üçleme daha sonrasında ise yeni çekilen ikinci üçleme şeklindedir. Biz buna 4-5-6-1-2-3 diyoruz kısaca. Bunun sebebi; hem tarihsel olarak doğru olması hem de sürpriz ögelerden kopmamak olarak adlandırılabilir. (Evet, sürpriz ögesi hâlâ daha var, hem de senede en az 1 kere bu maratonu yaptığım halde.)

star-wars-movies-set

Burada size önemli bir noktadan da bahsedelim. Filmin yaratıcısı George Lucas, Star Wars serisini 9 filmlik senaryo olarak 20th Century Fox’a sunduğunda Fox’tan aldığı cevap, “Bu çok uzun ve çok riskli. Eğer film tutmazsa batarız, bu nedenle 9 film için bütçe ayıramayız. Fakat bunu 3 filme indirirsen 3 filmi çekecek bütçe ayarlarız,” olmuştur. Bunun üzerie George Lucas da, Darth Vader’ın kötü taraftaki hikayesini ele almayı tercih etmiştir.

Normalde 1-2-3’ün devamı olan 4-5-6 (yani ilk üçleme), ilk yazıldığı gibi beyazperdede gösterilmemiştir. Biraz öncesi, biraz sonrası da işin içine katılarak bir hikaye haline getirilmiştir. Yoksa öncesini bilmediğimiz bir devam filmi olurdu ve anlamsız şeyler ortaya çıkardı. Bu nedenle Lucas, 4-5-6’yı tamamen kendi başına bir üçleme gibi yeniden kaleme alıp beyazperdeye uyarlamıştır.

Şimdi gelelim değişik bir alternatife! Bu noktada sizlere bir üçüncü alternatif izleme yöntemi sunmak istiyoruz;

Numaratik olarak sıralarsak 4-5-2-3-6.

Star-Wars-Movies

Peki bu ne anlama gelmekte?

Bu sıralamaya nedendir bilinmez Machete Order denilmiş. Filmleri izlemeye ilk çekilen filmden başlıyoruz Star Wars: A New Hope ve sonrasında Star Wars: Empire Strikes Back‘i izledikten sonra 80’li yıllardan 2000’lere bir zaman yolculuğu yaparak Star Wars: Attack Of The Clones‘u açıyoruz ve hemen akabinde Star Wars: Revenge Of The Sith‘i izleyip İmparatorluğun yükselişini gördükten sonra Star Wars: Return of the Jedi‘ı izleyerek seriyi tamamlıyoruz.

Dikkatinizi belki çekmiştir; neden birinci film olan The Phantom Manace’ı izlemedik diye. İlk sebebi Jar-Jar Binks denen karakteri uzunca izlemekten kurtuluyoruz. Jar-Jar Binks’in 2. filmde 5 satırlık repliği var, 3. filmde ise hiç yok. Bunun dışında Ticaret Federasyonu ve herkesin kolay kolay anlayamayacağı ticari anlaşmalar, ambargolar gibi şeyler de ortadan kalkıyor. Ayrıca Qui-Gon Jinn’in hüzünlü ölümünü görmeyi yürek kaldırmıyor. Ne kadar az o kadar iyi.

Asıl sebep ise öyküye efsaneye bir katkısı olmayan bu film, o dönemin ilk kez Star Wars ile buluşacak gençlerinin ilgisini çeksin diyerek çocukça ögelerle bezenmiş durumda. (Benzer konuya burada değindik) Ama ek olarak Darth Maul’un Obi-Wan ve Qui-Gon ile düellosu filmden bağımsız olarak keyifle izlenebilir.

Siz yine de 1. filmi dışarıda bırakmak istemiyorsanız 5’ten sonra araya 1. filmi sokabilirsiniz.

Not: İlk defa izleyecek olanları mümkünse yalnız bırakın, kafalarında soru işaretleriyle geldiklerinde anlatırsınız. Filmi izlerlerken yanlarında replikleri ezbere söyleyen birilerinin olması hoş olmuyormuş…

Not 2: Patlamış mısırlarınızı hazırlamayı ihmal etmeyin.

İyi Seyirler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Lucasfilm, Uncharted'ın Kreatif Yönetmeni Amy Hennig ile Yeni Bir Star Wars Oyunu Geliştiriyor

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. “Ticaret Federasyonu ve herkesin kolay kolay anlayamayacağı ticari anlaşmalar, ambargolar gibi şeyler”i küçükken izlerken anlamıştım. Şu an izlerken “haa demek ki bu olay buymuş” dememem de bunu gösteriyor. Ama dahası bunu anlamam beni daha zeki veya akıllı yapmıyor. Ama insanların anlamayacağını düşünmek izleyiciyi hafife almak değilse bu tırnak içinde bahsettiğimi yazan kişi bir şey anlamamıştır.

    Son olarak; sırası ne olursa olsun, bir filmi atlamak, bir bütünü koparmaktır. Bölüm 1 ne kadar kötü kabul edilirse edilsin, insanlara böylesine tuhaf bir öneride bulunulmamalıdır.

  2. Machete Sıralaması gerçekten çok mantıklı bir sıralama. 1. film cidden 12 yaşından büyükseniz sıkıcı olabiliyor…

    Buna ek olarak seyir keyfini artırmak için önerim; Attack of the Clones’da Anakin ve Padme’nin olduğu her sahneyi atlamak. Böylece 40-50 dakikalık çok daha rafine bir seyirlik elde etmiş oluyoruz, hemde gelmiş geçmiş en yanlış casting olan hayden christensen’in berbat oyunculuğuna, anakin’in sinir bozucu ergen triplerine ve dünyanın en kötü diyaloglarına sahip saçma sapan bir aşk hikayesi izlemeye de maruz kalmamış oluyoruz. Hatta hayden christensen arkadan geçiyorsa bile atlamak lazım sahneyi…

  3. Bence en iyi sıralama 1-4-2-5-3-6 şeklinde olmalı.Biraz karışık glebeilir ama Star Wars’u sevdirdiğim herkese filmleri böyle izlettim.

  4. sakın ve sakın 456123 izlemeyin bu şekilde tavsiye edenleri ciddiye almayın film kültürü olmayan sadece efeklere takılan beyinlerin tavsiyesidir sakın ben yaptım siz yapmayın çorba olur konu karışır filmin başından izlemek yerine sonundan başına sarmak gibi bir şey olur izlenme sırası 1-2-3-4-5-6 olarak izleyin film keyfiniz bozulmasın ben ettim siz etmeyin sakın filmin sonundan başına izle diyenlere kulak asman onlar yüzünden film den hiç bir şey anlamadım ..

  5. en doğru sıralama bu dostum 1-2-3-4-5-6 diğer türlüsünü idda edenler film kültürü olmayan sadece efekleri izleyen beyinsiz toplumun seceneğidir onlara uydum filmden hiç bir şey anlamadım sonundan başına izlemek gibi bir şey oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.