Makaleler

Yeni Star Wars, Çocuk Filmi Olacak Diyenlere…

star-wars-genel-tam-banner

Star Wars filmi 25 Mayıs 1977 yılında Amerika’da vizyona girdiğinde beklenenin çok çok üstünde bir ilgiyle ve beğeniyle karşılandı. Öyle ki 11 milyon dolar gibi bir bütçe ile (o zaman için iyi bir miktar) çekilen film, vizyondan kalktığı 20 Ağustos 1978 tarihinde (Evet, 1 seneden fazla vizyonda kalmıştı) sadece Amerika’da 260 milyon doların üzerinde kazanç elde etmişti. (Size ilginç bir bilgi vereyim; filmin yaratıcısı ve yönetmeni George Lucas, filmden hiçbir gelir istememiştir ve tüm film gelirini 20th Century Fox’a bırakmıştır; ancak filmin tüm ürün haklarını istemiştir. 20th Century Fox da bu teklifi kabul etmiştir. George Lucas, sadece Star Wars ürünleri sayesinde milyarder olmuştur.)

Star Wars: Empire of Dreams isimli, Star Wars’un tüm şimdiye kadar çıkmış filmlerinin çekim ve yapım hikayelerini anlatan belgeseli izleyenler bilirler; Star Wars filminde oynayan oyuncular bile filmden umutlu değildir. Hatta bir keresinde, “Bu ne biçim film, çocuk filmi mi olacak hiçbir şey anlamıyoruz,” diyerek isyan etmişlerdir; ta ki filmi vizyonda görene kadar. O ana kadar nasıl bir filmde oynadıklarını kendileri bile anlamamıştır çünkü hiçbir efekt yoktur. (İzlemeyen varsa mutlaka izlesin, buradan izleyebilirsiniz.)

star-wars-vintage-resim1977 yılında vizyona giren filme baktığımızda, filmi izleyen kitlenin yaş aralığının ağırlıklı olarak 16-30 yaş arasında olduğunu belirtmek gerekir. Sonraki film Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back ise ilk filmden 3 yıl sonra, yani 1980 yılında vizyona girmiştir. Serinin son filmi Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi filmi ise 1983 yılında vizyona girmiştir. Şimdi bu tabloya baktığımızda ilk filme 16 yaşında giden bir izleyici, son filme gittiğinde 22 yaşında bir gençtir. Bu üç film –klasik üçleme- halen belli bir yaşın üzerindeki insanlar için çok özel bir yere sahiptir. Bu belli yaş ise günümüzde ortalama olarak 30-40 yaş arasındaki kişilerdir ağırlıklı olarak. Çünkü bu kişiler genç ve çocukluk yaşlarında ilk üçlemeyi izleme fırsatı bulmuşlardır.

Star Wars Wallpaper1999 yılına geldiğimizde işlerde biraz değişiklik oluyor. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace filmi vizyona girdiğinde tüm Star Wars hayranları ve Star Wars ile yeni tanışacak olan genç bir kitle filme akın ediyor. İlk üçleme hayranı olan kişiler, bu filmi “çocuk filmi gibi olmuş,” diyerek eleştirmişlerdir ancak Star Wars ile ciddi anlamda bu film ile tanışan 15 yaşındaki genç, bu filmi “inanılmazdı,” şeklinde nitelendirmektedir. Jar Jar Binks karakteri, droidlerin sakarlıkları, Gunganlar’ın fazla eğlenceli görüntüsü; eski Star Wars hayranlarını rahatsız eden başlıca etmenler olarak göze çarpıyor ancak baktığımızda ilk üçleme hakkında pek fazla fikri olmayan biri bu filme bayılıyor. Hatta filmin gişe başarısı da bunu doğruluyor. Sonrasında 2002 yılında vizyona giren Star Wars: Episode II – Attack of the Clones filmi ile hem ilk filmi izlemiş olan genç izleyici hem de ilk üçlemeyi izlemiş veteran Star Wars hayranı bu filme gidiyor. Çünkü artık iki nesil Star Wars fanı var. 15 yaşındaki genç 18 yaşına gelmiş, ilk üçleme hayranı kişi ise 30 yaşına gelmiş ancak ikisi de bu filmde buluşuyor. 2005 yılında vizyona giren Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith filmi ile yeni üçleme, eski üçleme ile buluşmaya hazırlanıyor. Böylece 3 yıl daha yaşlanmış olan iki hayran da aynı heyecanı yaşıyor. İkisi de artık aynı evrenin fanları.

star warsŞimdi geldi önümüze bakmaya. Star Wars VII için “çocuk filmi olacak bu, çok kötü olacak bu film,” diyenleri sıkça görebiliriz. 2015 yılına geldiğimizde; 30’lu yaşlarında Episode III’ü izleyen kişi bu filme orta yaşlı biri olarak gidecek; aynı filmi 20’li yaşında izleyen kişi de artık daha yaşlı olacak ancak film, yine 15 yaşındaki gençlere hitap edecek pek çok içerikle dolu olacak!

Bu durum J.J. Abrams’ın işini daha da zorlaştıracak gibi görünüyor. Hem Abrams hem de Disney, üç nesili de mutlu etmeye çalışacak. Eğer sadece ilk iki üçlemeyi sevenlere hitap edecek bir film ortaya çıkarsa bu durum Star Wars markasının bitişi olabilir. Sadece 30 yaş üzeri bir nesli yakalayacak olan film bundan sonra gitgide düşüşe geçecektir; fakat her yeni film, dizi veya yapım ile yeni nesile hitap ederse yıllar boyu sürecek bir marka ortaya çıkacaktır. Her yapım, Star Wars bayrağını bir sonraki nesile devredecektir.

star-wars-episode-7Evet, yeni gelecek olan Star Wars üçlemesi sadece 15 yaşında olan ve ilk kez sinemada Star Wars izleyecek kişilere hitap etmeyecek; mutlaka ilk üçlemeyi izlemiş olanlara da, ikinci üçlemeyi izlemiş olanlara da pek çok şey verecektir ama burada asıl amaç 3 farklı nesili de yakalamak olacaktır. Bu nedenle pek çok eski Star Wars hayranı için yeni üçleme “çocuk filmi,” olacaktır.

Star Wars çocuk filmi olacak diyenler bu konuda haksız değiller ancak duruma bir de Lucasfilm, Disney tarafından, biraz daha ticari ve marka değeri açısından bakarlarsa eminim ki daha anlayışlı bir bakışa sahip olacaklardır. Eğer yeni seri de sadece eski hayranlar için yapılacak olursa torunlarımız Star Wars diye bir şeyi belki de hiç bilmeyecekler.

Unutmayın, ikinci üçlemeyi izledikten sonra 1977 yılında vizyona giren ilk Star Wars filmindeki Darth Vader ve Obi Wan Kenobi’nin ışın kılıcı dövüş sahnesi –her ne kadar efsane bir sahne de olsa- ne kadar basit gelmişti hepimize.

Şimdiden iyi seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Cam Serisi Hayranlarıyla Buluştu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.